Telewizory LED: czym się wyróżniają? Co wybrać?

2019-05-27 18:43
Telewizory LED
Autor: materiały prasowe SONY Telewizor LED XF75 series 4K HDR TV

Często w reklamach słyszymy o telewizorach LED, pojawiają się też telewizory QLED, OLED czy hasło LCD. Czym są telewizory LED? Jakie są ich rodzaje? I jak nie dać się nabrać sprzedawcy podczas zakupu telewizora? Podpowiadamy, jakie telewizory LED wybrać o przekątnych 32, 40, 55 cali, a także czym czyścić taki telewizor.

Telewizory LED – czym właściwie są ekrany LED?

Na starcie mamy dla was złą wiadomość. Nie ma czegoś takiego jak telewizory LED, a przynajmniej w szerokiej sprzedaży. Prawdziwe telewizory LED zaczynają się dopiero pojawiać i kosztują... 300 tysięcy złotych. Nazwa telewizory LED używana przez sprzedawców i producentów to tylko marketingowe zagranie mające uprościć nazewnictwo. O co więc chodzi?

Telewizory LED to w rzeczywistości telewizory LCD, czyli ekrany wykorzystujące technologię ciekłokrystaliczną. LED w nazwie wziął się od technologii podświetlania matrycy. W przeszłości w telewizorach LCD stosowano świetlówki (CCFL), które zastąpiono tańszymi, mniejszymi, bardziej energooszczędnymi i efektywniejszymi diodami – stąd właśnie LED w nazwie. Aby odróżnić ekrany LCD z tradycyjnymi świetlówkami od tych nowoczesnych z diodami zaczęto stosować nazwę telewizory LED.

Telewizory LCD z podświetlaniem LED możemy podzielić na trzy grupy w zależności od umieszczenia podświetlania:

  • telewizory z krawędziowym podświetlaniem (EDGE LED), gdzie diody LED umieszczono na krawędziach ekranu;
  • telewizory z tylnym podświetlaniem, gdzie diody LED w pasach umieszczone są z tyłu ekranu (Direct LED);
  • ekrany LCD LED z zaawansowanym, wielostrefowym tylnym podświetlaniem z tyłu (FALD – Full Array LED Display).

W tych ostatnich jest nawet kilkaset stref działających niezależnie, dlatego obraz ma fantastyczną czerń, są też najdroższe.

Telewizory LED i zmiany technologiczne

Dodatkowo wśród telewizorów LED (LCD) możemy wyróżnić telewizory QLED. Q w nazwie pochodzi od Quantum Dot, czyli kropek kwantowych. To dodatkowa warstwa drobnych cząsteczek, które oświetlone niebieskim światłem diod są w stanie zaoferować dużo żywszy, bardziej realistyczny obraz z większą liczbą kolorów.

Oprócz telewizorów LCD (w różnych wariantach LED) na rynku dostępne są jeszcze telewizory OLED. Korzystają z organicznych diod, gdzie każdy piksel świeci niezależnie. Jest to bardziej zaawansowana technologia, cechująca się doskonałą czernią i świetnym kontrastem. Nie ma jednak takiej jasności jak topowe ekrany LCD i w przeciwieństwie do telewizorów LED jest podatna na wypalanie.

W przeszłości mieliśmy do czynienia z ekranami plazmowymi, ekranami tylnoprojekcyjnymi i telewizorami kineskopowymi – to jednak technologie, które odeszły do lamusa. Zwrot „sąsiad kupił sobie nową plazmę” jest więc już również przestarzały. Od jakichś 5 lat na rynku telewizorów plazm już nie znajdziemy.

Przyszłością są natomiast ekrany microLED, gdzie rzeczywiście sam ekran będzie składał się z maleńkich diod. Wtedy będziemy mogli mówić o telewizorach LED-owych. Ostatnio Samsung otworzył w Warszawie swój showroom, w którym prezentuje taki 110-calowy ekran. Z tej technologii korzystają też studia telewizyjne. To unowocześniona, zminiaturyzowana i bardziej zaawansowana technologia znana z telebimów. Kluczowe są nie tylko wielkość diod, lecz także odstępy między nimi.

..  Plątanina kabli – jak zamaskować przewody TV? 5 sposobów >>>

Jaki telewizor LED wybrać? Telewizory LED 32 cale i większe

Jedna z najlepszych rzeczy, jaka przytrafiła się kinomanom w naszych czasach? Fakt, że telewizory mogą być naprawdę duże! Obecnie ekrany LCD LED możemy kupić nawet w 82 calach i wciąż wydamy mniej niż 10 tysięcy złotych. Poniżej 2 tysięcy złotych znajdziemy udane ekrany 55 cali. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Wspomniane podświetlanie to ważna kwestia. Jeśli zależy nam na topowym ekranie, to powinien on mieć pełne tylne podświetlanie FALD. Drugim ważnym elementem jest rodzaj matrycy. Powinna być to matryca VA najlepiej o częstotliwości 120 Hz. Matryce IPS cechują się słabą czernią i niskim kontrastem, choć mają lepsze kąty widzenia. Wybierajmy duże ekrany, z dobrą matrycą, rozdzielczością 4K, wsparciem dla HDR i dużą jasnością. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasz telewizor jest nowoczesny i gotowy na wsparcie najnowszych filmów oraz seriali.

Poniżej kilka ciekawych modeli LED o różnych przekątnych.

..  Telewizor 32 cale – co wybrać? >>>

..  Kupujemy telewizor 40 cali >>>

Najlepsze telewizory LED 32 cale

Toshiba 32W1733DG, około 700 zł Philips 32PDS5803, około 1000 zł LG 32LK6100, około 1000 zł

Najlepsze telewizory LED 40 cali

Sharp LC-40F1332E, około 900 zł Toshiba 43L1733DG, około 1000 zł Samsung UE40NU7192, około 1300 zł

Najlepsze telewizory LED 55 cali

Samsung UE44NU7093, około 1800 zł Toshiba 55U7863DG, około 2000 zł Samsung UE55NU8002, około 3000 zł Samsung QLED QE55Q7FN, około 4000 zł Sony KD-55XF9005, około 4000 zł

Jak dbać o telewizor LED?

Telewizor to sprzęt, którego raczej na co dzień nie uszkodzimy, chyba że szafka RTV, na której stoi, się przewróci lub zostanie uderzony. Jest za to narażony na uszkodzenia mechaniczne (np. przepięcia elektryczne) jak każdy inny sprzęt domowy. Najbardziej newralgiczny moment dla telewizora to jego transport ze sklepu do domu oraz montaż.

Jak wyjąć telewizor LED z pudełka i zamontować?

W przypadku większości modeli (poza bardzo małymi przekątnymi) warto dokonać montażu w dwie osoby. Pamiętajmy, aby przy wyjmowaniu z pudełka starać się nie dotykać matrycy, a przede wszystkim na nią nie naciskać. Przed montażem podstawy połóżmy go na kocu, najlepiej w folii ochronnej, w której do nas dotarł. Postępujmy zgodnie z załączoną instrukcją. W przypadku montażu na ścianie używajmy przeznaczonych do tego wieszaków czy uchwytów do telewizora o odpowiedniej wytrzymałości i właściwych wymiarach.

Jak czyścić telewizor LED?

Jeśli chodzi o pielęgnację telewizora na co dzień, jest to głównie czyszczenie smug, kurzu, ewentualnych śladów po palcach. W większości przypadków możemy zrobić to tą samą ściereczką, którą usuwamy kurz w pomieszczeniu czy czyścimy lustra. Istotne jest to, aby nie była ona zanadto zmoczona (co najwyżej lekko wilgotna) i abyśmy nie naciskali na matrycę – zwłaszcza na newralgicznych krawędziach. Możemy też zastosować specjalistyczne środki do czyszczenia telewizorów wraz z przeznaczonymi do tego ściereczkami.

..  Jak wyczyścić ekran telewizora? >>>

Telewizory LED jeszcze długo będą dominować na rynku

Technologia LCD LED jest obecnie dominująca na rynku. Telewizory LED są popularne zarówno jako najtańsze modele, jak i nawet te najdroższe i największe. Jednak telewizor telewizorowi nie jest równy. Między różnymi modelami występuje spora różnica, jeśli chodzi o jakość obrazu, dźwięku, design, ogólne parametry techniczne. Sama technologia jest czołowa i nieprędko znajdzie się taka, która by ją zastąpiła.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE