Czym i jak wyczyścić ekran telewizora?

2020-11-27 10:14

Jak w prawidłowy sposób wyczyścić ekran telewizora? Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. W przeciwieństwie do szklanych ekranów telewizorów kineskopowych ekrany nowoczesnych urządzeń nie są przystosowane do mycia detergentami i przecierania gąbkami lub zwykłymi ściereczkami. Sprawdź, jak w bezpieczny sposób wyczyścić swój telewizor!

Spis treści

  1. Czym wyczyścić ekran telewizora?
  2. Jak wyczyścić ekran telewizora: delikatnie i na sucho, ewentualnie z preparatem
  3. Telewizor w aranżacji wnętrz: GALERIE ZDJĘĆ

Oglądanie telewizji to żadna przyjemność, jeśli ekran naszego telewizora jest zakurzony lub pokryty smugami. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie tego sprzętu i jednocześnie elementu aranżacji salonu. Nowoczesne telewizory o ekranach plazmowych i LCD mają to do siebie, że pięknie i bez skazy prezentują się tylko w dniu zakupu. Potem osadza się na nich kurz, a na ekranach zaczynają być widoczne drobne plamki i przypadkowe odciski palców. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak czyszczenie ekranu telewizorów tego typu wymaga od nas pewnej wiedzy. W przeciwnym wypadku możemy spowodować awarię czy nawet nieodwracalnie uszkodzić nasz sprzęt.

Czym wyczyścić ekran telewizora?

Podstawym wymogiem odpowiedniego dbania o czystość telewizorów nowej generacji jest zaopatrzenie się w szmatkę z mikrofibry. Często wyręczają nas w tym producenci telewizorów, dołączając specjalną ściereczkę do wycierania ekranu. Ale jeśli takowej nie mamy, pamiętajmy, że szmatkę z mikrofibry bez problemu kupimy w każdym salonie optycznym czy sklepie z elektroniką. To jedyny materiał, którym w całkowicie bezpieczny sposób wyczyścimy ekran telewizora plazmowego i LCD. W żadnym wypadku nie używamy do tego gąbek, zwykłych ścierek czy ręczników papierowych albo chusteczek higienicznych, ponieważ grozi to porysowaniem ekranu.

Do czyszczenia ekranów nowoczesnych telewizorów używa się także specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, jednak zazwyczaj nie wiemy, co się w nich znajduje. Nie mamy więc pewności, czy nie wpłyną one negatywnie na sprzęt. Jeśli koniecznie chcesz zaopatrzyć się w specjalny środek do mycia ekranów plazmowych i LCD, unikaj preparatów zawierających amoniak, alkohol etylowy, aceton, toluen, kwas etylu i chlorek metylu. Mogą one zareagować z materiałami, z których zrobione są nowoczesne ekrany, i doprowadzić do ich uszkodzenia.

Zobacz też:

Jak ułatwić sobie domowe porządki >>>

Jak łatwo czyścić domowe sprzęty AGD? >>>

Jak wyczyścić ekran telewizora: delikatnie i na sucho, ewentualnie z preparatem

Zanim przejdziesz do czyszczenia telewizora, odłącz go z sieci (wyjmij wtyczkę z gniazdka), o ile masz taką możliwość. Ekran przecieraj delikatnie suchą szmatką, starając się, by zbyt mocno go nie trzeć ani nie naciskać – może spowodować to jego uszkodzenie. Jeśli sucha szmatka nie radzi sobie z zabrudzeniami, zwilż ją niewielką ilością specjalnego preparatu przeznaczonego właśnie do pielęgnacji ekranów. Najlepiej jest wlać przygotowaną mieszankę do pojemnika ze spryskiwaczem, rozpylić ją na szmatkę i delikatnie wyczyścić ekran. Nigdy nie należy rozpylać środków czyszczących bezpośrednio na telewizor, ponieważ ciecz może przesiąknąć do środka urządzenia i spowodować jego uszkodzenie. Poczekaj, aż ekran wyschnie, a następnie przetrzyj go drugą, suchą szmatką z mikrofibry. Ramę telewizora możesz wyczyścić za pomocą ściereczki zwilżonej zwykłą wodą lub delikatnym środkiem do czyszczenia, uważaj tylko, by nie miała ona kontaktu z ekranem. Zanim z powrotem podłączysz urządzenie do sieci, upewnij się, że jest ono całkowicie suche. Warto też od czasu do czasu odkurzyć otwory wentylacyjne urządzenia.

Telewizor w aranżacji wnętrz: GALERIE ZDJĘĆ

Warto pamiętać, że telewizor to nie tylko praktyczny sprzęt, lecz także element wystroju w pokoju dziennym. Nowoczesne sprzęty zachwycają lekkością optyczną. Coraz częściej mają też walory dekoracyjne. Niczym zaskakującym nie będzie np. telewizor w ramie przypominającej tę od obrazu czy płaski ekran zamocowany na szafce RTV przypominającej sztalugę. Zobacz, jak z sukcesem wprowadzić telewizor do aranżacji!

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE