Domowe porządki. Jak łatwo czyścić domowe sprzęty AGD?

2022-03-28 10:56

Sprzątanie porady: sprawdź jak czyścić sprzęty AGD! Duże i małe sprzęty AGD są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. Ułatwiają nam gotowanie, pranie i sprzątanie. Chyba nikt już sobie nie wyobraża życia bez lodówki, pralki czy piekarnika? Ale czy na pewno dobrze dbamy o nasze sprzęty AGD? Czy odpowiednio często je czyścimy?

Spis treści

  1. Czytaj też: przechowywanie żywności w lodówce
  2. Jak dobrze i skutecznie czyścić lodówkę?
  3. Zobacz też: jak czyścić zamrażarkę?
  4. Czym najlepiej  czyścić mikrofalę? Naturalnie!
  5. Czytaj też: czym usuwać plamy?
  6. Jak  bez wysiłku usunąć zabrudzenia z piekarnika!
  7. Jak i jak często czyścić zmywarkę?
  8. Czytaj też: jak wybrać odpowiednią zmywarkę?
  9. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?
  10. Czytaj też: jak wybrać odpowiednią dla siebie lodówkę?

W nowoczesnym gospodarstwie domowym nie wyobrażamy sobie już życia bez sprzętów AGD takich jak zmywarka czy lodówka. Niektórych z nich używamy kilka razy w tygodniu z innych korzystamy codziennie. Zazwyczaj rzadko je czyścimy, co jest błędem. Zachowanie czystości sprawia, że sprzęty AGD dłużej nam służą i rzadziej się psują. Poniższe rady pozwolą w łatwy i skuteczny sposób utrzymać w czystości najbardziej potrzebne sprzęty AGD.

Czytaj też: przechowywanie żywności w lodówce

Jak dobrze i skutecznie czyścić lodówkę?

Zachowanie czystości w lodówce to priorytet – w końcu to tam trzymamy jedzenie. Zanim zaczniemy czyścić wyłączmy urządzenie z prądu. Następnie wyjmijmy zawartość i pozostawmy ją w chłodnym miejscu. Czyszczenie zaczynamy od wyjęcia i umycia półeczek. Następnie czyścimy od dołu do góry wnętrze naszej lodówki. Oszczędzimy czas używając wilgotnych, antybakteryjnych  chusteczek. Cienkim, drewnianym lub plastikowym (nie porysuje powierzchni) szpikulcem oczyścimy rowki i szczeliny. Pamiętajmy by oczyścić otwór drenażowy znajdujący się na tylnej ścianie lodówki. Na końcu należy włożyć półki, wytrzeć wszystkie powierzchnie do sucha i powkładać jedzenie z powrotem do lodówki. Możemy  teraz włączyć na chwilę szybsze  schładzanie.

Zobacz też: jak czyścić zamrażarkę?

Czym najlepiej  czyścić mikrofalę? Naturalnie!

Według statystyk aż 57% Polaków posiada mikrofalówkę. Dzięki jednemu sprytnemu trikowi usuniemy z niej wszystkie, nawet te zaschnięte, plamy. Podgrzej w kuchence miskę z wodą i kilkoma kroplami soku z cytryny nastawiając na dużą moc przez około 5-6 minut. Para, która powstanie podczas ogrzewania przylgnie do plam i rozmiękczy je, co pozwoli łatwo je usunąć. Następnie zetrzyj plamy ściereczką. I już Twoja mikrofala jest jak nowa. A jak pachnie świeżo dzięki sokowi z cytryny!

Czytaj też: czym usuwać plamy?

Jak  bez wysiłku usunąć zabrudzenia z piekarnika!

Tłuszcz i zaschnięte resztki jedzenia w piekarniku wymagają żmudnego szorowania. Chcąc ułatwić sobie pracę sięgamy zazwyczaj po mocną chemię. Ale pamiętajmy, że nie każda chemia, nawet pośrednio, może mieć kontakt z żywnością.  Najprostszym sposobem na wyczyszczenie piekarnika jest nastawienie urządzenia, z żaroodpornym naczyniem z wodą wewnątrz, na wysoką temperaturę z termoobiegiem. Gorąca para spowoduje, że brud zmięknie , a czyszczenie będzie dużo prostsze – pamiętajmy żeby piekarnik trochę wystygł zanim zaczniemy go czyścić . Świetną alternatywą  dla miski z wodą są parownice. Potężne połączenie ciśnienia i temperatury rozpuszcza brud i okrągła szczotka szybko go usuwa (piekarnik musi być wtedy wyłączony). Nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia po użyciu pary – wszystko jedno jak wytworzonej, znikają bez śladu przy użyciu miękkiej ściereczki. Tak rozmiękczony brud nie rysuje powierzchni.

Jak i jak często czyścić zmywarkę?

Jeśli po wyjęciu ze zmywarki naczynia są niedomyte, a sztućce matowe, może to oznaczać, że nadszedł czas by wyczyścić zmywarkę. Aby to zrobić, należy najpierw wyjąć filtr i ramię natryskowe z maszyny i wymyć je za pomocą gąbki pod bieżącą wodą – sprawdźmy czy wszystkie otworki są drożne. Zatkane otwory na ramieniu natryskowym można odblokować delikatnie za pomocą igły lub drewnianej wykałaczki. Parownica z dyszą punktową pozwoli wyczyścić zakamarki i trudno dostępne miejsca. Po oczyszczeniu tych części należy uruchomić zmywarkę bez naczyń dodając  ogólnodostępne środki czyszczące przeznaczone do zmywarek. W ten sposób oczyścimy wnętrze maszyny. Na koniec warto tez przetrzeć  gumowe uszczelki wilgotną ściereczką.

Czytaj też: jak wybrać odpowiednią zmywarkę?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?

Obecnie większość środków piorących umożliwia pranie w niskich temperaturach. Oszczędzamy w ten sposób mnóstwo energii i ubrania. Jednak , jak zwykle w życiu jest coś za coś. Po jakimś czasie z pralki zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Aby temu przeciwdziałać należy raz na jakiś czas uruchomić pralkę z detergentem (można kupić specjalne płyny w sklepach) na 90 - 95 stopni. Połączenie wysokiej temperatury i środka czyszczącego sprawi, że zarazki i brud zginą. Istotne jest także regularne usuwanie brudu z uszczelki na drzwiach, czyszczenie szufladki na detergenty – lubi się w niej osadzać pleśń na resztkach płynów zmiękczających oraz czyszczenie filtra. Generalna zasada: zostawiaj drzwiczki pralki i pojemnika na detergent po każdym praniu otwarte, tak aby woda ze środka mogła odparować.

Czytaj też: jak wybrać odpowiednią dla siebie lodówkę?

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE