Domowe porządki. Jak łatwo czyścić domowe sprzęty AGD?

2022-03-28 10:56

Sprzątanie porady: sprawdź jak czyścić sprzęty AGD! Duże i małe sprzęty AGD są podstawą naszego codziennego funkcjonowania. Ułatwiają nam gotowanie, pranie i sprzątanie. Chyba nikt już sobie nie wyobraża życia bez lodówki, pralki czy piekarnika? Ale czy na pewno dobrze dbamy o nasze sprzęty AGD? Czy odpowiednio często je czyścimy?

Spis treści

  1. Czytaj też: przechowywanie żywności w lodówce
  2. Jak dobrze i skutecznie czyścić lodówkę?
  3. Zobacz też: jak czyścić zamrażarkę?
  4. Czym najlepiej  czyścić mikrofalę? Naturalnie!
  5. Czytaj też: czym usuwać plamy?
  6. Jak  bez wysiłku usunąć zabrudzenia z piekarnika!
  7. Jak i jak często czyścić zmywarkę?
  8. Czytaj też: jak wybrać odpowiednią zmywarkę?
  9. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?
  10. Czytaj też: jak wybrać odpowiednią dla siebie lodówkę?

W nowoczesnym gospodarstwie domowym nie wyobrażamy sobie już życia bez sprzętów AGD takich jak zmywarka czy lodówka. Niektórych z nich używamy kilka razy w tygodniu z innych korzystamy codziennie. Zazwyczaj rzadko je czyścimy, co jest błędem. Zachowanie czystości sprawia, że sprzęty AGD dłużej nam służą i rzadziej się psują. Poniższe rady pozwolą w łatwy i skuteczny sposób utrzymać w czystości najbardziej potrzebne sprzęty AGD.

Czytaj też: przechowywanie żywności w lodówce

Jak dobrze i skutecznie czyścić lodówkę?

Zachowanie czystości w lodówce to priorytet – w końcu to tam trzymamy jedzenie. Zanim zaczniemy czyścić wyłączmy urządzenie z prądu. Następnie wyjmijmy zawartość i pozostawmy ją w chłodnym miejscu. Czyszczenie zaczynamy od wyjęcia i umycia półeczek. Następnie czyścimy od dołu do góry wnętrze naszej lodówki. Oszczędzimy czas używając wilgotnych, antybakteryjnych  chusteczek. Cienkim, drewnianym lub plastikowym (nie porysuje powierzchni) szpikulcem oczyścimy rowki i szczeliny. Pamiętajmy by oczyścić otwór drenażowy znajdujący się na tylnej ścianie lodówki. Na końcu należy włożyć półki, wytrzeć wszystkie powierzchnie do sucha i powkładać jedzenie z powrotem do lodówki. Możemy  teraz włączyć na chwilę szybsze  schładzanie.

Zobacz też: jak czyścić zamrażarkę?

Czym najlepiej  czyścić mikrofalę? Naturalnie!

Według statystyk aż 57% Polaków posiada mikrofalówkę. Dzięki jednemu sprytnemu trikowi usuniemy z niej wszystkie, nawet te zaschnięte, plamy. Podgrzej w kuchence miskę z wodą i kilkoma kroplami soku z cytryny nastawiając na dużą moc przez około 5-6 minut. Para, która powstanie podczas ogrzewania przylgnie do plam i rozmiękczy je, co pozwoli łatwo je usunąć. Następnie zetrzyj plamy ściereczką. I już Twoja mikrofala jest jak nowa. A jak pachnie świeżo dzięki sokowi z cytryny!

Czytaj też: czym usuwać plamy?

Jak  bez wysiłku usunąć zabrudzenia z piekarnika!

Tłuszcz i zaschnięte resztki jedzenia w piekarniku wymagają żmudnego szorowania. Chcąc ułatwić sobie pracę sięgamy zazwyczaj po mocną chemię. Ale pamiętajmy, że nie każda chemia, nawet pośrednio, może mieć kontakt z żywnością.  Najprostszym sposobem na wyczyszczenie piekarnika jest nastawienie urządzenia, z żaroodpornym naczyniem z wodą wewnątrz, na wysoką temperaturę z termoobiegiem. Gorąca para spowoduje, że brud zmięknie , a czyszczenie będzie dużo prostsze – pamiętajmy żeby piekarnik trochę wystygł zanim zaczniemy go czyścić . Świetną alternatywą  dla miski z wodą są parownice. Potężne połączenie ciśnienia i temperatury rozpuszcza brud i okrągła szczotka szybko go usuwa (piekarnik musi być wtedy wyłączony). Nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia po użyciu pary – wszystko jedno jak wytworzonej, znikają bez śladu przy użyciu miękkiej ściereczki. Tak rozmiękczony brud nie rysuje powierzchni.

Jak i jak często czyścić zmywarkę?

Jeśli po wyjęciu ze zmywarki naczynia są niedomyte, a sztućce matowe, może to oznaczać, że nadszedł czas by wyczyścić zmywarkę. Aby to zrobić, należy najpierw wyjąć filtr i ramię natryskowe z maszyny i wymyć je za pomocą gąbki pod bieżącą wodą – sprawdźmy czy wszystkie otworki są drożne. Zatkane otwory na ramieniu natryskowym można odblokować delikatnie za pomocą igły lub drewnianej wykałaczki. Parownica z dyszą punktową pozwoli wyczyścić zakamarki i trudno dostępne miejsca. Po oczyszczeniu tych części należy uruchomić zmywarkę bez naczyń dodając  ogólnodostępne środki czyszczące przeznaczone do zmywarek. W ten sposób oczyścimy wnętrze maszyny. Na koniec warto tez przetrzeć  gumowe uszczelki wilgotną ściereczką.

Czytaj też: jak wybrać odpowiednią zmywarkę?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?

Obecnie większość środków piorących umożliwia pranie w niskich temperaturach. Oszczędzamy w ten sposób mnóstwo energii i ubrania. Jednak , jak zwykle w życiu jest coś za coś. Po jakimś czasie z pralki zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Aby temu przeciwdziałać należy raz na jakiś czas uruchomić pralkę z detergentem (można kupić specjalne płyny w sklepach) na 90 - 95 stopni. Połączenie wysokiej temperatury i środka czyszczącego sprawi, że zarazki i brud zginą. Istotne jest także regularne usuwanie brudu z uszczelki na drzwiach, czyszczenie szufladki na detergenty – lubi się w niej osadzać pleśń na resztkach płynów zmiękczających oraz czyszczenie filtra. Generalna zasada: zostawiaj drzwiczki pralki i pojemnika na detergent po każdym praniu otwarte, tak aby woda ze środka mogła odparować.

Czytaj też: jak wybrać odpowiednią dla siebie lodówkę?