Jakość wody a stan zdrowia. Sprawdź, jaką wodę pijesz...

2008-09-29 2:00

Woda płynąca z naszych kranów może być zanieczyszczona wieloma różnymi minerałami, których nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia. Powinna jednak spełniać normy określone przez Ministerstwo Zdrowia. Mimo to, nie zaszkodzi co pewien czas, przebadać próbkę wody w sanepidzie i sprawdzić co wlewamy do naszych czajników i w  jakiej wodzie robimy pranie…

Jakość wody a stan zdrowia. Sprawdź, jaką wodę pijesz...
Autor: Mariusz Bykowski

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2000 roku w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach oraz zasady sprawdzania jakości wody przez organy Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 82, poz. 937) określa warunki dotyczące wody do picia pobieranej z wodociągów sieciowych, lokalnych i studni publicznych oraz studni prywatnych, jeżeli urządzenie zaopatruje powyżej 50 osób, dostarcza powyżej 10 m3 na dobę lub woda dostarczana jest do celów komercyjnych. Rozporządzenie uwzględnia wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i Unii Europejskiej, m.in. w zakresie zawartości w wodzie chloru, żelaza, manganu, i węglanu wapnia. Jeśli zlecimy badanie wody, którą mamy w kranie, i okaże się, że jej jakość odpowiada tym warunkom, możemy być spokojni o nasze zdrowie.

Brudna woda groźna dla zdrowia

Część związków rozpuszczonych w wodzie nie jest obojętna dla naszego zdrowia.

  • nikiel, cynk i kobalt mogą powodować uszkodzenia wątroby;
  • związki miedzi, ołowiu i rtęci – są odpowiedzialne za uszkodzenia nerek;
  • arsen i pierwiastki promieniotwórcze wywołują nowotwory;
  • bizmut i antymon uszkadzają naczynia włosowate układu krwionośnego;
  • nadmierna ilość azotanów może być przyczyną nowotworów żołądka;
  • stosowany do dezynfekcji wody chlor pogarsza jej smak i prowadzi do powstawania rakotwórczych halometanów;
  • długotrwałe picie wody o podwyższonej zawartości żelaza powoduje przebarwienie skóry, uszkodzenie trzustki, prowadzi do marskości wątroby, nowotworów i nadciśnienia;
  • nadmiar manganu odkłada się w wątrobie, trzustce, jelitach i nerkach, sprzyjając chorobom Parkinsona i Basedowa.

Za pośrednictwem wody mogą się rozprzestrzeniać choroby zakaźne: czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, salmonella. W wodzie mogą też znajdować się jaja pasożytów.

Nasi Partnerzy polecają