Jak wyczyścić filtr pralki? Praktyczny PORADNIK krok po kroku

2022-04-25 13:04

Filtr w pralce pełni bardzo ważną funkcję, odprowadzając zanieczyszczenia i chroniąc pompę odpływu przed uszkodzeniem. Wymaga on jednak regularnego czyszczenia. Gdzie znajduje się filtr w pralce, jak go wyjąć i wyczyścić? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zadbać o swoją pralkę!

Czyszczenie filtra pralki
Autor: getty images FIltr w pralce należy czyścić regularnie. Najlepiej robić to co 1-2 miesiące.

Spis treści

  1. Filtr w pralce – dlaczego jest taki ważny?
  2. Gdzie jest filtr w pralce? Jak go znaleźć?
  3. Jak wyczyścić filtr pralki? Instrukcja krok po kroku
  4. Jak często czyścić filtr pralki?
  5. Jak wymienić filtr w pralce?

Filtr w pralce – dlaczego jest taki ważny?

Filtr w pralce to niewielki plastikowy element z otworami, przez które swobodnie przepływa woda. Wszystkie większe zanieczyszczenia jak kurz czy brud, a także mniejsze elementy, jak sierść, włosy, guziki, monety, papier itd. trafiają do niewielkiego koszyczka.

Filtr z czasem może ulec zapchaniu, dlatego tak ważne jest, by regularnie go czyścić i opróżniać. Sprawny filtr pozytywnie wpływa na jakość prania i pracy pralki, a także przyczynia się do przedłużenia jej żywotności.

Jedną z najczęstszych oznak, że mamy do czynienia z zatkanym, zanieczyszczonym i zapchanym filtrem jest obecność wody w bębnie po praniu. Zatkany filtr uniemożliwia wodzie swobodny odpływ, a większe elementy trafiają bezpośrednio do pompy mogą ją uszkodzić.

O ile popsuty filtr dość łatwo jest wymienić, o tyle pompa odpływowa będzie wymagała interwencji fachowca i rozmontowania pralki. To nie tylko czasochłonne zadanie, ale również kosztowne.

By uniknąć tego czarnego scenariusza, wystarczy, że będziemy regularnie czyścić filtr! Warto też stosować specjalne środki odkamieniające do pralek, które zapobiegną osiadaniu uciążliwego i niebezpiecznego dla pralki kamienia.

ZOBACZ TEŻ: Jak wyciszyć pralkę? Sprawdzone sposoby na głośną pralkę

Gdzie jest filtr w pralce? Jak go znaleźć?

Nie powinniśmy mieć większego problemu z lokalizacją klapki z filtrem w pralce. W większości modeli filtr umieszczony jest z przodu, na dole urządzenia, za charakterystyczną kwadratową bądź prostokątną klapką. Po podważeniu wieczka naszym oczom ukaże się korek (filtr) oraz obok – malutki wężyk z korkiem (odpływ wody).

W niektórych pralkach ładowanych od góry filtr może znajdować się z boku. Czasem, filtr znajduje się także wewnątrz pralki, w bębnie. Łatwo go wtedy rozpoznać, ponieważ oznaczony jest wyrazistym kolorem.

Jeśli nie możemy znaleźć filtra, zajrzyjmy do instrukcji – powinna nam podpowiedzieć, gdzie go szukać. Kiedy już zlokalizujemy filtr w pralce, możemy przystąpić do jego czyszczenia.

ZOBACZ TEŻ: Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Co lepiej wybrać? ZALETY i WADY obu rozwiązań

filtr pralki
Autor: getty images Filtr pralki zazwyczaj znajduje się z przodu urządzenia.

Jak wyczyścić filtr pralki? Instrukcja krok po kroku

1. Odłącz pralkę z zasilania.

2. Przygotuj gruby ręcznik lub płaski pojemnik i postaw go przy klapce z filtrem. Kiedy odkręcisz korek, mogą wypłynąć z niego resztki wody i zabrudzenia.

3. Podważ pokrywę filtra, by ją otworzyć.

4. Odkręć korek filtra (w lewo) i wyciągnij filtr z otworu. Jeśli długo nie czyściłeś filtra i masz trudności z przekręceniem korka, możesz pomóc sobie obcęgami, ale rób to ostrożnie, by nie uszkodzić korka.

5. Usuń większe zanieczyszczenia i elementy jak monety, guziki itd.

6. Oczyść filtr z włosów i kłaczków.

7. Przy pomocy szczoteczki opłucz i wyszoruj filtr pod bieżącą wodą. Dobrym pomysłem jest zalanie filtra wrzątkiem.

8. Jeśli filtr jest bardzo brudny, użyj mleczka czyszczącego lub płynu do naczyń.

9. Jeśli filtr pokrył się warstwą osadu lub kamienia, włóż go na godzinę do wody zmieszanej z octem, a następnie opłucz wrzątkiem.

10. Przetrzyj ręcznikiem papierowym wnętrze komory, zanim włożysz do niej filtr.

11. Umieść filtr z powrotem w pralce i dobrze zakręć korek.

Jak często czyścić filtr pralki?

Filtr w pralce warto czyścić regularnie, najlepiej co miesiąc (albo przynajmniej raz na dwa miesiące). Jeśli z pralki korzystamy bardzo często (np. robimy pranie codziennie), warto sprawdzać stan filtra nawet co 2-3 tygodnie.

Jak wymienić filtr w pralce?

Wymiana filtra w pralce nie należy do czynności skomplikowanych. Odbywa się dokładnie tak samo jak w przypadku czyszczenia filtra.

Oczywiście, możemy skorzystać z pomocy fachowca, ale wtedy musimy liczyć się z kosztem ok. 40-80 zł.

UWAGA: filtr powinien być dedykowany do naszej pralki, do konkretnego modelu. Nie kupujmy nigdy filtrów „uniwersalnych” lub tanich podróbek, ponieważ zazwyczaj są one wątpliwej jakości i ich użycie grozi poważnymi usterkami (np. uszkodzeniem pompy odpływowej).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE