Jak wyciszyć pralkę? Sprawdzone sposoby na głośną pralkę

2020-11-12 10:01

Głośna pralka to problem, który dotyka wielu z nas. Hałasujące urządzenie przeszkadza nie tylko nam, ale również pozostałym domownikom oraz sąsiadom. Dobra wiadomość jest taka, że możemy zniwelować hałas, który generuje pralka i to bez dużego nakładu kosztów! Dlaczego pralka głośno pracuje? Jak skutecznie wyciszyć pralkę? Sprawdzamy!

Pralka
Autor: materiały prasowe Samsung

Spis treści

  1. Dlaczego pralka głośno chodzi?
  2. Jak wyciszyć pralkę? 4 niezawodne sposoby na cichą pracę pralki

Dlaczego pralka głośno chodzi?

Przyczyn głośno pracującej pralki jest kilka. Niektóre z nich mogą wskazywać na większy i poważniejszy problem, inne można rozwiązać w prosty sposób. Poniżej zebraliśmy 4 najczęstsze przyczyny hałasujących pralek:

1. Usterka – jeśli po jakimś czasie użytkowania nasza pralka zaczyna głośno chodzić, bardzo możliwe, że doszło do uszkodzenia bębna lub łożysk. Warto wtedy skontaktować się z fachowcem, który dokładnie zbada stan naszej pralki i oceni, czy wymaga ona naprawy. Uszkodzenia bębna i łożysk są dość poważnym problemem, dlatego nie należy ich bagatelizować.

2. Blokada transportowa – gdy pralka nie tylko głośno pracuje, ale również trzęsie się i przemieszcza przy wirowaniu, problemem może być niezdjęta blokada transportowa. Dotyczy to przede wszystkim nowych pralek, a blokada ma na celu unieruchomienie bębna na czas transportu. Użytkowanie pralki z założonymi śrubami transportowymi (blokada) jest nie tylko uciążliwe dla nas, ale bardzo niebezpieczne dla pralki, ponieważ może dojść do uszkodzenia bębna. Dlatego tuż po zamontowaniu - pralki należy zdjąć blokadę – możemy poprosić o to osobę, która montuje pralkę lub zrobić to we własnym zakresie.

Jak zdjąć blokadę z bębna pralki?
Pralka Sharp HFH914

Autor: materiały prasowe SHARP

  1. W pierwszej kolejności należy zajrzeć do instrukcji, by poznać umiejscowienie śrub transportowych. Zazwyczaj znajdują się z tyłu pralki, ale dobrze jest się upewnić.
  2. Gdy znajdziemy śruby, poluzujmy je za pomocą klucza tak, by bęben poruszał się swobodnie.
  3. Następnie powoli i delikatnie usuńmy śruby, a miejsca po nich zakryjmy osłonkami (powinny być dołączone do instrukcji).
  4. Nie wyrzucajmy śrub, mogą się przydać, gdy będziemy w przyszłości transportować pralkę.

3. Niewłaściwe wypoziomowanie pralki – czasem powodem, dla którego pralka głośno chodzi jest nierówne podłoże. W takim przypadku stabilizacja pralki jest bardzo prosta. By zniwelować różnice między pralką a nierówną podłogą, połóżmy poziomicę na górnej części pralki i wtedy dopasujmy wysokość nóżek.

4. Miejsce – głośna pralka może być efektem niekorzystnego ustawienia jej w łazience czy kuchni. Gdy pralkę postawimy tuż obok innego sprzętu AGD, np. zmywarki czy suszarki bębnowej albo w bezpośrednim sąsiedztwie mebli, może pracować głośniej. Dzieje się tak, ponieważ wibracje odbijają się od sprzętów i mebli, intensyfikując się. Sposobem na to może być wygłuszenie pomieszczenia lub wnętrza szafki, w której znajduje się pralka.

Jak wyciszyć pralkę? 4 niezawodne sposoby na cichą pracę pralki

Gdy udało się nam wykluczyć usterki, zdjęliśmy blokadę transportową z bębna pralki, dokładnie wypoziomowaliśmy urządzenie i umieściliśmy je w dogodnym miejscu – ale pralka wciąż hałasuje, nie panikujmy. Możemy wyciszyć pralkę na kilka sposobów:

1. Mata wygłuszająca pod pralkę – to jeden z najlepszych sposobów na wyciszenie pralki. Wykonana jest z pianki amortyzującej lub częściej gumy i dwóch sprasowanych ze sobą rodzajów kauczuku. Mata antywibracyjna do pralki pochłania wstrząsy, redukuje dźwięki, zapobiega przemieszczaniu się urządzenia podczas wirowania, a w efekcie poprawia komfort użytkowania pralki. Mata pod pralkę jest bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia, ścieranie i środki chemiczne. Nie sprawia problemów podczas czyszczenia, jest elastyczna i łatwo ją ciąć. Występuje w różnych rozmiarach i grubości, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem jej do konkretnego modelu pralki. Jeśli zależy nam na dużej skuteczności, wybierzmy maty o grubości minimum 1 cm.

2. Podkładki antywibracyjne – wykonane najczęściej z elastomeru, materiału tłumiącego drgania i niwelującego hałas. Mają formę okrągłych podstawek, które umieszcza się bezpośrednio pod nóżkami pralki. Ich zaletą jest niewielki rozmiar – są bardziej dyskretne niż pełnowymiarowe maty pod pralkę.

3. Wygłuszenie szafki od wewnątrz – schowanie pralki do szafki w kuchni czy łazience nie gwarantuje cichej pracy urządzenia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wygłuszenie wnętrza mebla przy pomocy mat wygłuszających oraz pianek akustycznych. Pod nóżki pralki włóżmy grubszą matę z gumy. Otaczające pralkę ścianki możemy również wyłożyć tego typu materiałem – wybierzmy wtedy samoprzylepną matę wygłuszającą. Dodatkowo, po bokach i z tyłu pralki, a także na wewnętrznej stronie drzwi (jeśli chcemy) do maty przyklejmy piankę akustyczną o grubości 3 cm.

4. Pralka z cichym silnikiem i obudową redukującą drgania – zakup pralki wyposażonej w silnik inwerterowy (który jest energooszczędny!) może być dobrym sposobem na ciche i bezproblemowe pranie. Kupując nowe urządzenie piorące warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki emituje podczas różnych etapów prania. Ciche pralki mieszczą się w granicach 50-70 dB. Niektóre modele oprócz cichych silników oferują specjalnie wyprofilowane obudowy, które niwelują drgania i tłumią dźwięki.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?