Chłodzą w upał i kosztują grosze. Wybieramy najlepsze wentylatory do domu

2022-07-21 13:01

Wiatraki domowe skutecznie chłodzą nas w upalne dni. Obecnie na rynku jest wiele wentylatorów, które są wyposażone również w inne przydatne funkcje. Jaki wentylator do pokoju wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdzamy!

Wentylator do domu
Autor: serwis prasowy marki Lexon

Spis treści:

Przed zakupem wentylatora (czyli wiatraka domowego) warto przejrzeć kilka ofert. Do wyboru mamy urządzenia tradycyjne (okrągłe wiatraki) i kolumnowe. Wentylatory do pokoju można również podzielić na stojące (podłogowe), biurkowe oraz sufitowe.

Wiatrak domowy tradycyjny

Tradycyjny wiatrak domowy to urządzenie dobrze wszystkim znane. Zanim jeszcze upowszechniła się klimatyzacja w pomieszczeniach, właśnie w ten prosty sposób odczuwało się ulgę w upałach. Prosty wiatrak domowy to również niska cena – zwykle kilkadziesiąt złotych za mały model biurkowy. Im większy i mocniejszy, tym oczywiście kosztuje więcej.

A jak to się właściwie dzieje, że odczuwamy chłód, skoro powietrze… nie zmienia się? Mianowicie chodzi o jego obieg. Wiatrak domowy wprawia je w ruch, przez co najcieplejsze powietrze (to przy naszej skórze) ucieka i zastępowane jest tym nieco chłodniejszym.

Jaki klimatyzator przenośny sprawdzi się najlepiej? Poradnik zakupowy >>>

Jaki wentylator do pokoju wybrać?

A jaki wiatrak do domu w wersji tradycyjnej będzie najlepszy? Wentylator w pokoju o niewielkim metrażu nie musi być ogromny - wystarczy nam w zupełności średniej wielkości wentylator przenośny, który możemy postawić na przykład na biurku. Wysoki wiatrak stojący równomiernie zaś schłodzi większą powierzchnię w pomieszczeniu.

W sypialni lepiej zdecydować się na wiatrak do pokoju obracający się, tak by nie chłodzić tylko jednej strefy. Jeśli np. skierujemy strumień powietrza wyłącznie w ściśle określone miejsce (twarz, plecy, nogi), to ryzykujemy przeziębieniem!

Wiatrak domowy
Autor: agencjafree/living4media Mały wiatrak biurkowy przyda się np. w sypialni - pod warunkiem że pracuje dość cicho!

Wentylator kolumnowy – nowoczesny wiatrak do pokoju

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki wentylator do pokoju wybrać, koniecznie rozważ zakup wentylatora kolumnowego. Wentylator kolumnowy zamiast śmigła ma w środku kilka małych skrzydełek. Zakup wentylatora kolumnowego warto rozważyć wtedy, gdy zależy nam na oszczędności miejsca w pomieszczeniu.

Ten rodzaj wentylatora wyróżnia się smukłą budową (stąd zresztą jego nazwa – przypomina kolumnę), dzięki czemu nie potrzebuje dużo przestrzeni. Zwykle ma wysokość od 40 do 100 cm.

Bez problemu zmieścimy go w kącie czy w dowolnie wybranym miejscu w pokoju. Wentylatory kolumnowe prezentują się nowocześnie i estetycznie, dlatego mogą nawet odgrywać rolę praktycznych dekoracji.

Jednak wadą designerskich wentylatorów tego typu jest niestety wysoka cena. W zamian zyskamy za to np. możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota.

Najlepsze oczyszczacze powietrza. Jaki model wybrać? >>>

Wentylator w pokoju - stojący, biurkowy czy sufitowy?

Wentylatory możemy też podzielić na biurkowe (o niskiej podstawie i małej średnicy śmigła) oraz stojące, czyli podłogowe (z regulowaną wysokością stojaka – nawet do 150 cm). Stojące na pewno okażą się praktyczniejsze w bardziej przestronnych pomieszczeniach.

Jeśli potrzeba wiatraka dla jednej osoby, już sporą ulgę przyniesie mały model biurkowy – może „wędrować” po domu, w miarę jak zmieniamy miejsce. Zaoszczędzimy też na rachunkach za prąd, bo oczywiście większy i mocniejszy model pobiera więcej energii.

W sklepach znajdziemy także wentylatory sufitowe – znane nam przede wszystkim z… amerykańskich filmów. Nie jest to szczególnie popularne rozwiązanie w Polsce, a szkoda!

Taki wiatrak domowy pracuje o wiele ciszej niż tradycyjny biurkowy. Ponadto może być zintegrowany z lampą – mamy więc produkt 2 w 1. Wtedy śmiało można go zamontować w centralnym punkcie pokoju, gdzie stanie się też głównym źródłem światła. Warto pamiętać, że wiatraki sufitowe domowe mają większe walory dekoracyjne niż te przemysłowe.

Tania moskitiera – jak ją zrobić? >>>

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Upał w domu – jak przetrwać? 9 sposobów na upały w mieszkaniuOkna energooszczędne – wady i zalety. Czy opłaca się kupować okna energooszczędne?Klimatyzacja do mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator do mieszkania będzie najlepszy?Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją mierzyć, jak regulować?

Wiatrak domowy: dodatkowe funkcje

Współczesne wiatraki domowe mają wiele dodatkowych funkcji. Podstawową opcją jest możliwość obracania wentylatora. Dzięki temu chłodzenie nie odbywa się punktowo, a chłód roznosi się po całym pomieszczeniu.

W niektórych wentylatorach można regulować prędkością obracania. Na pewno dobrze jest, żeby wentylator miał regulację stopnia chłodzenia (prędkość obracania się śmigła lub skrzydełek).

Pracę urządzenia możemy wtedy dostosować do swoich potrzeb i temperatury w pomieszczeniu. Jeśli w domu są małe dzieci, trzeba dopilnować, aby wentylator miał solidną osłonę i pracował cicho lub przynajmniej miał opcję przyciszania typu „sleep”.

Zadbaj o klimat w domu. Zobacz jak - GALERIE ZDJĘĆ

Klimatyzacja w domu. Wybór i montaż klimatyzatora
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE