Project Life – album ze zdjęciami i nie tylko. Co to jest? Jak zrobić? Od czego zacząć?

2022-04-18 10:55
Project Life – album ze zdjęciami i nie tylko.
Autor: tap10/Getty Images Project Life to kreatywny sposób na dokumentowanie wspomnień.

Układanie wywołanych zdjęć w albumie lub drukowanie fotoksiążek to popularne i wygodne formy dokumentowania wspomnień. Aby powrót do wydarzeń sprzed lat był jeszcze bardziej wzruszający, warto tworzyć albumy Project Life, które systematycznie – jak w dzienniku – wypełnia się fotografiami, specjalnymi kartami i notatkami. Założenie wspólnego albumu Project Life razem z drugą połówką, to świetny pomysł na kreatywne spędzenie Walentynek. Podpowiadamy, jak zrobić własny album Project Life.

Spis treści

  1. Co to Project Life?
  2. Project Life – album, koszulki i karty
  3. Album Project Life – zrób to sam od podstaw
  4. Tworzenie albumu Project Life – przydatne akcesoria i materiały
  5. Od czego zacząć album Project Life?
  6. Album Project Life – co w nim umieszczać?

Co to Project Life?

Project Life to system dokumentowania wspomnień opracowany przez Amerykankę Becky Higgins, autorkę setek publikacji i kilku książek dotyczących scrapbookingu, czyli metody tworzenia albumów ze zdjęciami, wycinkami z gazet, naklejkami, kawałkami materiałów, suszonych kwiatów i innych drobnych dekoracji. Kilkanaście lat temu Becky poczuła się przytłoczona ogromem tych wszystkich ozdób i opracowała nieco bardziej minimalistyczną metodę dokumentowania ważnych chwil z życia za pomocą albumów z foliowymi koszulkami na zdjęcia i specjalne karty. Project Life to dostosowany do naszych czasów sposób na prowadzenie dziennika czy pamiętnika – oparty przede wszystkim na zdjęciach i materiałach graficznych, ale także zapiskach, dotyczący zarówno codziennego życia, jak i ważnych wydarzeń.

Project Life – album, koszulki i karty

Aby rozpocząć przygodę z tworzeniem albumu Project Life warto zaopatrzyć się w podstawowe materiały, które można kupić w internetowych i stacjonarnych sklepach papierniczych i z produktami do scrapbookingu. Czasami tego typu rzeczy można znaleźć w popularnych sieciówkach mających działy papiernicze i DIY. Jakie są główne elementy albumu Project Life?

Album – w formie segregatora, do którego wpina się foliowe koszulki. Jego wielkość warto dostosować do częstotliwości i ilości dodawanych materiałów, dlatego jeszcze przed zakupem dobrze jest się zastanowić, co i jak często chcemy w nim umieszczać. Najpopularniejszy rozmiar, to 30 x 30 cm, są jednak mniejsze – lepsze na początek.

Koszulki – wykonane z folii wkładki z przegródkami na zdjęcia, karty i notatki. Koszulki warto dostosować do rozmiarów i formatów zdjęć, jakie preferujecie – kwadratowe, prostokątne poziome lub pionowe. W sklepach są dostępne zestawy koszulek z różnymi kieszonkami, które najlepiej się sprawdzają na początku przygody z Project Life.

Karty – dopasowane do formatów przegródek, ozdobione grafikami, inspirującymi cytatami, nazwami dni, miesięcy, świąt, okazji lub z miejscem na notatki. Karty można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe zestawy o określonej tematyce czy stylu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Album Project Life – zrób to sam od podstaw

Gotowe albumy, foliowe koszulki z przegródkami i zestawy kart są bardzo przydatne przy tworzeniu albumu Project Life, ale… nie są niezbędne! Tak naprawdę wystarczą segregator i kartki grubego papieru lub kołonotatnik ze sztywnymi stronami, wyobraźnia i trochę zdolności manualnych. Zdjęcia i inne pamiątki, zamiast wkładać do foliowych koszulek można po protu przykleić do stron albumu.

Project Life – album ze zdjęciami i nie tylko.
Autor: Diana Rebenciuc/Getty Images W albumach Project Life to rodzaj fotografiznego pamiętnika, uzupełnionego opisami i dekoracjami..

Kupione zestawy kart da się zastąpić darmowymi, pobranymi z internetu lub przygotowanymi własnoręcznie. A żeby umieścić w albumie coś delikatnego, sypkiego, np. kosmyk włosków dziecka albo zasuszone kwiaty, wystarczy umieścić to w foliowej torebce lub małej kopercie i przymocować klejem, taśmą lub zszywkami do karty albumu. Warto też ozdobić okładkę segregatora w taki sposób, aby nawiązywała do tematyki albumu.

Tworzenie albumu Project Life – przydatne akcesoria i materiały

Najważniejsze w albumach Project Life są zdjęcia, dlatego – jeśli mamy pewność, że będziemy regularnie zapełniać album – warto zainwestować w sprzęt, dzięki któremu szybko wywołamy fotografie. Może to być zwykła drukarka, aparat, który od razu wywołuje zdjęcia lub coraz bardziej popularne minidrukarki, którymi (za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth) drukują pliki bezpośrednio z telefonu. Za ich pomocą można zapewnić sobie nie tylko zdjęcia do albumu, ale też dowolne karty i grafiki.

Project Life – album ze zdjęciami i nie tylko.
Autor: Elena Gonzalez Hontoria/Getty Images W albumie Project Life sprawdzą się nieduże formaty zdjęć.

W albumach Project Life istotną rolę odgrywają także notatki, dlatego z pewnością przydadzą się kolorowe cienkopisy i flamastry. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby we własnym albumie Project Life wykorzystywać inne dekoracje i materiały, np. naklejki, taśmy washi itp. Dlatego dobrze mieć pod ręką nożyczki, klej, dwustronną taśmę klejącą, stempelki i inne przybory papiernicze.

Od czego zacząć album Project Life?

Na początek najlepiej określić tematykę albumu Project Life. Możemy dokumentować przebieg ważnych wydarzeń z życia, takich jak ciąża, narodziny dziecka i jego pierwsze miesiące, budowa domu czy remont mieszkania. Album może być też systematycznie prowadzonym dziennikiem, który na bieżąco – co tydzień lub co miesiąc uzupełniamy zapisami codziennych chwil, takich jak spotkanie z rodziną, spacer, wyjście do kina czy impreza z przyjaciółmi. Prowadzenie albumu można rozpocząć w każdym momencie, np. od nowego roku, przeprowadzki do nowego mieszkania, z okazji urodzin czy – razem z ukochaną osobą – od Walentynek, zaręczyn, kolejnej rocznicy.

Project Life – album ze zdjęciami i nie tylko.
Autor: Rawpixel/Getty Images Album Project Life to świetny sposób na dokumentowanie pierwszych lat życia dziecka.

Druga istotna sprawa, to styl albumu. Warto wybrać określoną gamę używanych kolorów, motyw przewodni, czcionkę, format zdjęć i grafik. Z pomocą przychodzą gotowe zestawy kart, niektóre liczą nawet kilkaset sztuk, które spokojnie wystarczą na zapełnienie kilku albumów.

Album Project Life – co w nim umieszczać?

Podstawa to zdjęcia, grafiki i notatki – opisy wydarzeń, miejsc, daty, zapiski rozmów. Oprócz nich, w foliowe przegródki można wkładać drobiazgi związane z danymi wydarzeniami, takie jak bilety lotnicze, do kina czy teatru, mapki, paragony z restauracji, ulotki i wizytówki, wycinki z gazet, teksty ważnych piosenek, cytaty z książek, kawałki tkanin spryskane perfumami, suszone kwiaty, liście – wszystko, co za kilka lat wywoła wzruszenie, uśmiech i pozytywne skojarzenia z miłymi chwilami, uwiecznionymi w albumie Project Life.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Czerwiec rozpoczyna się Dniem Dziecka, więc w numerze spełniamy marzenia małego domownika - urządzamy pokój, pokazujemy ładne meble i zabawki.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie czerwiec okładka na SG