Meble postarzane i białe przecierane. Malowanie mebli na biało z przetarciami

2014-07-10 14:13

Meble postarzane to hit w aranżacji wnętrz. Jak wygląda postarzanie mebli metodą manualną, a jak woskiem? Jak pomalować meble na biało przecierane? Których kolorów najlepiej użyć, aby uzyskać efekt mebli postarzanych? Jakich farb i narzędzi użyć do samodzielnego postarzania mebli? Sprawdź nasze patenty na meble postarzane.

Każdemu z nas marzy się czasem kompletna odmiana wnętrza. Argumentem, który zniechęca nas do podjęcia działań w tym kierunku, jest zazwyczaj „logiczny konflikt tragiczny”. Z logicznego bowiem punktu widzenia posiadane meble i detale wyposażenia (np. drzwi, framugi, karnisze, krzesła itd.) są często nadal w bardzo dobrym stanie i wzorowo wypełniają dedykowane im funkcje. Z drugiej zaś strony - estetycznej i wrażeniowej - pewne elementy we wnętrzu zwyczajnie drażnią nasze oko.

Kiedy meble już zupełnie wyszły z mody lub są wręcz zupełnie bezstylowe, wywołują u nas tylko nieznośny grymas na twarzy, ilekroć obok nich przechodzimy. Toczymy więc wewnętrzną walkę, w której ścierają się dwa skrajne argumenty: pazernego konsumpcjonizmu i ekologicznego nurtu recyklingowego. Staramy się wyznaczyć rozsądną granicę między nadmiernym kupowaniem wciąż nowych przedmiotów (w końcu „te stare” nadal bez zarzutu wypełniają powierzone im funkcje), a nową jakością życia w otoczeniu pięknych wnętrz i przedmiotów. Jak więc wybrnąć z tego wnętrzarskiego konfliktu tragicznego? Najlepiej samemu odnowić meble, które już mamy. Przedstawiamy pomysł na modne meble postarzane.

Polecamy: Jak odnowić meble drewniane: Zrób to sam - odnawiamy meble>>

Jak przemalować mebel: POMYSŁY & ZDJĘCIA
Autor: Christopher Drake / zbiory wydawnictwa CICO Books Przemalowania drewnianych schodów i stylizowanych sztukaterii można wykonać tą samą puszką farby kredowej. Panele ścienne odwzorowane farbą Chalk Paint™. Główne kolory: Old White oraz Country Grey. Akcenty wykonane kolorem Aubusson Blue. Zdjęcie wykonano w domu Annie Sloan w Normandii, fot. Christopher Drake / zbiory wydawnictwa CICO Books.

Meble postarzane: oszustwo doskonałe

Dzięki dość rozbudowanym obecnie różnym technikom postarzania mebli i elementów architektury wnętrz (jak chociażby drzwi wewnętrznych) możemy w łatwy, domowy sposób odmienić drażniący kolor przedmiotu, ukryć materiał z którego został wykonany (np. tanie drewno czy okleinę) lub wręcz zamaskować niedostatki pierwotnego wykonania czy wieloletniego użytkowania. W dodatku powracająca obecnie moda na XVIII-wieczne meble i ich pastelowe kolory, kojarzona z okresem obu Ludwików (Ludwika XV i XVI) sprzyja twórczemu podejściu do odmiany wnętrz tą metodą. Jak więc zabrać się do pracy?

Sprawdź: Jak przemalować meble: techniki malowania mebli i farby do mebli>>

Meble postarzane: biało przecierane i inne kolory

Dobrymi kolorami, dzięki którym łagodnie i bez efektu szoku, odmienimy pojedyncze elementy wyposażenia wnętrz (drzwi, framugi, karnisze, krzesła) będą delikatne błękity, szarości, złamane biele oraz intensywne kremy. Potraktowane tymi odcieniami przedmioty płynnie wpiszą się w stylistykę istniejących wnętrz, szczególnie tych z elementami stylu skandynawskiego czy eklektyzmu francuskiego. Doskonałe do przemalowywania dobrze zachowanych czy wręcz współczesnych mebli, framug i frontów szafek, nadają się farby Chalk Paint Annie Sloan (w kolorze np. Old White bądź Country Grey). Warstwy farby, uzupełnione wykończeniem ciemnym woskiem, dodadzą malowanej powierzchni subtelnej patyny i delikatnego efektu głębi. Urocze są także meble białe i kremowe, na których znajdują się przetarcia farby. Takie meble białe przecierane nawiązuja do stylu prowansalskiego.

Zobacz także: Narzędzia do samodzielnego odnawiania mebli: czego jeszcze potrzebujesz, a co już masz!

Meble postarzane: jak to zrobić samodzielnie

Aby manualnie uzyskać efekt postarzenia mebla, przecieraj nie do końca wyschniętą po warstwie farby powierzchnię czystą, lnianą szmatką delikatnie zwilżoną wodą. Rękę prowadź kulistymi ruchami, zwracając szczególną uwagę na wypukłości, miejsca profilowane bądź z detalem. Ta metoda zapewni starcie wierzchniej warstwy farby, odsłaniając delikatnie warstwę spodnią. W ten sposób zbudujesz plastykę wykonania. W trakcie wykonywania tej czynności uważnie obserwuj tworzący się efekt. Gdy uzyskasz zadowalający wygląd mebla, pozostaw go do wyschnięcia na minimum dobę. Przetarcia na wyschniętej już warstwie farby można wykonać za pomocą bardzo drobnego papieru ściernego.

Przeczytaj też: Meble z palet w zrób to sam. Jak zrobić stolik z europalety - opis i cena>>

Postarzanie mebli: postarzanie woskiem

Metoda postarzania mebli bądź powierzchni drewnianej za pomocą wosku jest nieco bardziej skomplikowana. Aby rozpocząć, umieść wosk w żaroodpornym naczyniu, wstaw je do rondelka z wodą i lekko podgrzej. Następnie dodaj pigment w proszku i tryplę. Trypla jest środkiem używanym przez jubilerów i zegarmistrzów do polerowania, niestety – dość trudny do zdobycia. Na tym etapie – co jest dość osobliwe – można dodać także kurz i brud zebrany uprzednio z mebla.

Wymieszaj wszystko starannie i pozostaw do wystygnięcia. Schłodzoną masę należy zawsze próbnie przetestować, nanosząc ją za pośrednictwem szczotki do butów na niewidocznym fragmencie drewna. Nałożona masa schnie około godziny. Jeśli dążysz do uzyskania jaśniejszego koloru, nałóż większą ilość wosku. Jeśli kolor ma być intensywniejszy – postaw na większą ilość pigmentu. Następnie nanieś wosk, nakładając większą jego ilość w zagłębienia i zdobienia postarzanego mebla. Konsystencję wosku można też rozrzedzić przez dodanie benzyny lakierniczej – w takiej formie możliwe będzie swobodne nałożenie wosku za pomocą pędzla. Woskowana powierzchnia schnie około godziny, zaś po wyschnięciu wosku całość wypoleruj bawełnianą szmatką. Gotowe!

Polecamy: Aranżacja wnętrz w stylu shabby chic: meble, kolory i dodatki w stylu shabby chic>>

Meble DIY, odnawiane, malowane - GALERIA POMYSŁÓW

Jeśli masz stare meble, które nie wyglądają już modnie i chcesz coś z nimi zrobić, zainspiruj się naszymi pomysłami!

Renowacja mebli. Jak odnowić stare meble?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Mała kuchnia? Są sposoby, by jej mankamenty przekuć w zalety i wykorzystać każdy centymetr. Warto, na przekór zimie, uprawiać w domu kwiaty i zioła.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie 2/22