Palma wielkanocna. Jak zrobić palmę wielkanocną? WIDEO instrukcja DIY

2020-03-19 14:00
palma wielkanocna
Autor: Photos.com

Palma wielkanocna to tradycyjna dekoracja na Wielkanoc. Możesz kupić gotową, ale polecamy wykonać ją samodzielnie. Przygotowaliśmy poradnik WIDEO, jak zrobić palemkę wielkanocną. Przydadzą się żywe kwiaty i rośliny, ale też np. kolorowa bibuła. Zatem do dzieła!

Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli świąt Wielkanocy. Święcimy ją w kościołach podczas Niedzieli Palmowej, a następnie może ona odgrywać rolę wielkanocnej dekoracji. Tradycyjną palmę wielkanocną możemy kupić lub wykonać samodzielnie. Do zrobienia palmy wielkanocnej warto użyć następujących roślin: bukszpan, żywotnik, gałązki wierzby z baziami.

Palemka wielkanocna będzie ładną ozdobą domu na święta, czyli nie tylko w Niedzielę Palmową. Taka dekoracja wielkanocna z żywymi kwiatami ucieszy nas bardziej, jeśli zrobimy ją samodzielnie. Pokazujemy instrukcję WIDEO, jak zrobić palmę wielkanocną.

Rodzaje palm wielkanocnych

Palma wielkanocna kurpiowska - tradycyjna palemka wielkanocna. Według tradycji oplata się ją widłakiem, który współcześnie jest już pod ochroną. Roślinę tę możemy zastąpić wrzosem, borówką i ozdobić kwiatami zrobionymi z bibuły.

Palma wielkanocna wileńska - najpopularniejszy rodzaj palmy, którą możemy zobaczyć w polskich domach. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu może pełnić również funkcję dekoracyjną. Palma wileńska najczęściej powstaje z suszonych kwiatów, mchów i ozdobnych traw.

Sprawdź też: Wianki wielkanocne - jak zrobić >>>

Palma wielkanocna góralska - tradycyjna palma góralska zakończona jest czubkiem z bazi ozdobionych często kolorową bibułą lub wstążkami. Środkową część palmy wykonujemy najczęściej z gałązek wierzbowych lub leszczynowych.

Sprawdź też: Rzeżucha na Wielkanoc >>>

O znaczeniu długości wielkanocnej palmy wypowiedział się Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Według wierzeń im palma dłuższa, tym lepiej wróży gospodarzowi domu.

Palma wielkanocna

Autor: Marcin Czechowicz

Palemka wielkanocna – skąd ta tradycja?

Palma wielkanocna to nieodłączny element Niedzieli Palmowej, czyli tej przypadającej na tydzień przed wielkanocną. Widać tu zresztą zbieżność w nazewnictwie. Tradycja nawiązuje do triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy to witano go m.in. gałązkami palmowymi.

Zwyczaj przygotowywania palmy wielkanocnej narodził się już w IV wieku we wschodnim chrześcijaństwie. Z czasem trafił też na Zachód – od XI wieku znajduje się w liturgii kościelnej. Wtedy też upowszechnił się w Polsce. Można powiedzieć, że palma towarzyszy polskim katolikom niemalże od początku państwowości. W Wielką Sobotę palemki wielkanocne są palone, a popiół z nich wykorzystywany jest w Popielec w kolejnym roku.

Zależnie od regionu w Polsce palemki wielkanocne wyglądają inaczej. Widać w nich zawsze wyraźne wpływy lokalnej sztuki ludowej. Palmę wielkanocną można oczywiście kupić gotową, warto jednak zrobić ją samodzielnie, żeby była w pełni indywidualna, a przez to wyjątkowa!

Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?

Do wykonania palmy z bibuły (palma kurpiowska) potrzebne nam będą patyk o długości ok. 20-30 cm, bukszpan, drut, nici, zszywacz, klej, kolorowe kartki papieru lub bibuły o wymiarach 9 x 7 cm. Pierwszym krokiem będzie umieszczenie bukszpanów na końcu patyka i przymocowanie ich za pomocą drutu lub nici, jeśli palemkę wielkanocną wykonują dzieci. Następnie z wyciętych z papieru prostokątów zwijamy tzw. dzwoneczki. Do wykonania małej palemki na Wielkanoc potrzebne nam będzie minimum 20 dzwoneczków, po cztery w jednej warstwie. Kolory wybieramy dowolnie. Dzwoneczki przymocowujemy do palmy wilekanocnej za pomocą kleju lub drutu. Dół palmy możemy ozdobić kolorową wstążeczką.

..  Stroik wielkanocny na kilka sposobów – zrób to sam! Zdjęcia i filmy instruktażowe >>>

Palma wielkanocna z bukszpanu: potrzebne materiały

Do wykonania palmy wielkanocnej potrzebne będą: prostokątny kawałek tektury, suszone liście, wstążki, gałązki bukszpanu, narcyzy, gałązki wierzby, kolorowe piórka, zaostrzone końce patyków, sztywne metalowe druty, cienki miękki drucik, zszywacz, nożyczki, klej.

Dekoracje wielkanocne: jak zrobić palmę wielkanocną?

Zamiast kupować gotowca, zobacz, jak zrobić palmę na Wielkanoc! Z tektury uformuj rożek i zepnij go zszywaczem. Przytnij tekturę, aby uzyskać kształt lejka. Włóż drut do lejka i przymocuj go klejem, odczekaj kilka minut, aż drut zastygnie.

Dołóż jeszcze trzy druty, aby konstrukcja palmy lejka była stabilna. Gdy klej wyschnie, obetnij końce drutów, tak by wszystkie miały podobną długość. Za pomocą kleju przymocuj do lejka suszone liście. Dzięki temu palma wielkanocna będzie kolorowa.

Naklej je tak, aby zachodziły na siebie. Nie zapomnij wypełnić wykleić nimi także wnętrza lejka. Na wierzch naklej ozdobne, kolorowe piórka – dekoracja wielkanocna powinna być barwna i ozdobna. Zostaw konstrukcję na kilka minut, aby klej wysechł.

Gałązki bukszpanu przytnij tak, aby uzyskać proste, nierozwidlone, krótkie gałązki. Następnie przymocuj je za pomocą cienkiego drucika do grubszego drutu. Potem uformuj z niego wianek, który ozdobi dekorację wielkanocną.

Cebulki narcyzów nabij na zaostrzone kijki. Przez środek tekturowego lejka przełóż kilka gałązek wierzby. Za pomocą wstążek przymocuj do wierzby wcześniej przygotowany wianek i dołóż narcyzy. Końce gałązek obwiąż ściśle wstążką i palma wielkanocna gotowa!

Jak zrobić palmę wielkanocną? Instrukcja WIDEO

Palma wielkanocna należy do tradycyjnych symboli Niedzieli Palmowej i świąt Wielkiej Nocy. Wykonanie palmy wielkanocnej wcale nie musi być trudne i skomplikowane. Skorzystaj z naszej instrukcji i zobacz, jak to wygląda krok po kroku.

GALERIE ZDJĘĆ: dekoracje na Wielkanoc

Jak przystroić dom na Wielkanoc? Przygotowaliśmy galerie zdjęć, w których znajdziesz gotowe podpowiedzi. Pamiętaj, że dekoracje wielkanocne najlepiej zrobić samodzielnie. Wyjdzie taniej, a zyskasz niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju ozdoby.