Jak zrobić stół: zrób to sam!

2008-10-20 2:00

Jak zrobić stół, który nie zajmie zbyt wiele miejsca w małym pomieszczeniu? W cyklu Zrób to sam prezentujemy, jak zrobić stół ze składanymi nogami, który będzie jednocześnie fukncjonalny, jak i stylowy. Składany stolik do pokoju: poradnik.

Trudno wyobrazić sobie pokój dzienny bez stołu. Oferta rynkowa dotycząca stołów jest wprawdzie bogata, ale w niewielkim mieszkaniu wkomponowanie standardowego stołu nie jest łatwe. Jeśli masz bardzo mało miejsca, wygodnym rozwiązaniem będzie stół składany. Jak własnoręcznie zrobić składany stolik do pokoju?

Czytaj też: Jak odnowić krzesło krok po kroku? Renowacja krzesła DIY

Jak zrobić stół - potrzebne materiały

  • fornirowana płyta MDF, gr. 1,8 cm, wym. 150x90 cm (1 szt.), wym. 130x10 cm (2 szt.),  wym. 90x20 cm (1 szt.), wym. 70x20 cm (1 szt.),
  • klej Pattex Express,
  • wkręty do drewna, wym. 3,5x30 i 3,5x16 mm,
  • szpachla akrylowa uniwersalna,
  • zawiasy, zasuwki,
  • papier ścierny,
  • farba akrylowa do drewna

Zobacz też: Zrób to sam: kolorowa półka z drewna do pokoju dziecka i nastolatka!

Jak zrobić stół składany: zrób to sam

Jak zrobić stół ze składanymi nogami? Proponujemy zrobienie funkcjonalnego stołu, który nie zajmie wiele miejsca. Jego wygląd trzeba dopasować do wystroju pokoju i znadujących się już w nim mebli. W naszej propozycji gładkie płaszczyzny prostych, geometrycznych elementów takich jak blat do kuchni, półki oraz szafki nadają całej kompozycji dosyć surowy charakter. Miękkość wnoszą akcesoria z naturalnych materiałów w ciepłych barwach - rattanowy fotel, zasłony z grubej tkaniny i abażur z aksamitnych tasiemek.

Jak zrobić stół rozkładany? Stylistka miesięcznika "M jak mieszkanie", Justyna Sławecka, zaaranżowała fragment pokoju, w którym zmieścił się wykonany na wymiar, składany stół. Jego podporę stanowi stolik kawowy. Duży blat wykonano z fornirowanej płyty MDF, pomalowanej od spodu na biało. Po podniesieniu blatu na ścianę widoczny staje się umocowany pod nim obraz w ramie. Na co dzień ukryty pod stołem, staje się centralnym punktem domowej galerii. Na tle różowej ściany, wraz z półkami tworzy spójną, uporządkowaną kompozycję. Półki mają istotną funkcję konstrukcyjną - na górnych znajdują się niewielkie blokady, które utrzymują blat, gdy jest złożony. W galerii zdjęć prezentujemy instrukcję jak zrobić prezentowany na zdjęciu składany stolik do pokoju.

Sprawdź też: Jak odnowić stół drewniany? Renowacja stołu KROK PO KROKU

Zrób to sam: od mebli po dekoracje - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Jak zrobić własną półkę czy udekorować dane pomieszczenie? Dowiedz się z galerii zdjęć zamieszczonych poniżej!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE