Jak odnowić krzesło KROK PO KROKU? Renowacja starego krzesła DIY

2018-07-20 13:25
Jak odnowić krzesło?
Autor: mat. pras. SH Studio Krzesło skandynawskie z wzorzystą tapicerką

Jak odnowić krzesło, by spełniało swoją funkcję, a jednocześnie cieszyło oko? Są na to proste sposoby, ale musimy też znaleźć czas, by każdą czynność przeprowadzić pieczołowicie. Stare meble z duszą są w cenie, dlatego nie warto ich wyrzucać. Zobaczcie nasze pomysły na renowację krzesła.

Stare, drewniane, nieco zapuszczone, ze zniszczoną tapicerką, ale z potencjałem - takie krzesło może się kryć w domu na wsi, na strychu, w piwnicy. Pamiętające dawną świetność rzemieślniczą stylowe krzesło może na nowo wkraść się w łaski właścicieli. Jak odnowić krzesło i wprowadzić element z duszą do współczesnego wnętrza?

Jak odnowić krzesło: działania i ich kolejność

Aby rzetelnie i fachowo zająć się odnową starego krzesła, musimy przeprowadzić kilka czynności w odpowiedniej kolejności. Pierwszą i podstawową będzie oczyszczenie i delikatne usunięcie cienkiej, wierzchniej warstwy mebla. Następnie musimy wzmocnić połączenia poszczególnych elementów krzesła (nóg, oparcia) i położyć warstwę wykończeniową na mebel. Jeśli odnawiane krzesło jest tapicerowane, to do wszystkich powyższych działań musimy dodać na początku usunięcie starej tapicerki i (na samym końcu prac) założenie nowej.

SPRAWDŹ: jak czyścić tapicerkę meblową? >>>

Jak odnowić krzesło: co będzie potrzebne?

 • nożyczki, pędzle,
 • nożyk introligatorski,
 • taker, zszywki tapicerskie,
 • papier ścierny,
 • tkanina,
 • klej do tkanin,
 • taśma dwustronna z siatką,
 • taśma malarska,
 • farba akrylowa do drewna,
 • filc, wym. 30x30 cm,
 • ozdobna taśma tapicerska

Jak odnowić krzesło: oczyszczanie

Pierwszą czynnością, z jaką powinniśmy się zmierzyć, odnawiając stare krzesło, jest jego oczyszczenie – w tym również ze wszelkich nierówności czy zbędnych gwoździ lub pinezek. Metalowe (często przerdzewiałe) elementy wyciągamy za pomocą wyciągacza do gwoździ i młotka z gumową (!) główką bądź bardziej gospodarczego narzędzia – kombinerek. Na tym etapie również zdejmujemy stare obicie krzesła – wyjmujemy przerdzewiałe pinezki tapicerskie i delikatnie zdejmujemy wierzchnią tkaninę. Sprawdzamy stan i układ wypełnienia siedziska. Oceniamy, co należy wymienić.

Najczęściej jeśli krzesło ma jedynie kilkadziesiąt lat, wymieniamy struchlałe wypełnienie z watoliny na nową gąbkę, dociętą do wielkości siedziska. Ważne, by dobrać podobne pinezki tapicerskie, jeśli oprócz swojej funkcji technicznej stanowiły element dekoracyjny. Najlepiej dokupić je w specjalistycznym sklepie tapicerskim, przynosząc za wzór oryginalne pinezki.

Po zdjęciu tkaniny obiciowej i wypełnienia pozostaje zająć się konstrukcją drewnianą. Aby skutecznie i zarazem delikatnie oczyścić wierzchnią warstwę drewnianego krzesła (najbardziej narażoną na zanieczyszczenia i urazy), potrzebować będziemy roztworu benzyny lakierniczej (500 ml) i denaturatu (250 ml). Zwilżoną roztworem bawełnianą szmatką (bez kłaczków!) przecieramy dokładnie i kilkukrotnie drewniany ramiak krzesła, by oczyścić go z brudu i nawarstwień woskowych. Jeśli mebel był lakierowany, dobrze jest zedrzeć skrobakiem wierzchnią warstwę lakieru, by móc nałożyć na surowe drewno nową politurę w wybranym kolorze.

Zobacz WIDEO: Jak szlifować meble drewniane? >>>

Jak odnowić krzesło: wzmacnianie

Zazwyczaj po zdjęciu tapicerki naszym oczom ukazuje się prawdziwe oblicze zniszczeń konstrukcyjnych starego krzesła. Konieczne jest zawsze wzmocnienie i podklejenie drewnianych konstrukcji na złączach: nóg, oparcia, szczebli oparcia i in. Stare meble podkleja się zawsze klejem żywicznym (odwracalnym) – tak aby przy ewentualnych błędach konserwatorskich nasze działania były w pełni odwracalne, a zabytkowe krzesło nie straciło walorów autentyczności. Klej potocznie zwany „perełką” nadaje się do tego idealnie. Wymaga jednak długiego czasu schnięcia (min. 12 godzin) i dużej precyzji w nakładaniu (klej szybko stygnie, trzeba go co chwila podgrzewać bądź kleić na tyle sprawnie, by w pełni wykorzystywać podgrzaną raz partię kleju). Rozpuszczony na ogniu klej wstrzykujemy strzykawką pozbawioną igły w złącza mebla i zabezpieczamy ściskiem stolarskim aż do momentu wyschnięcia kleju. Przy nowszych meblach zdarza się, że wykorzystać możemy klej Vikol przeznaczony do drewna.

Zobacz WIDEO: Jak wzmocnić konstrukcję starego mebla? >>>

Jak odnowić krzesło: wykańczanie

Jeśli zdarliśmy z krzesła wierzchnią warstwę pokrytą lakierem, na surowe drewno nakładamy politurę – jest to proces długotrwały, zajmujący ok. 2 dni, ale efekt wart jest tej pracy. Jeśli nie chcemy długiego oczekiwania na efekt, pokryjmy drewno bejcą w wybranym kolorze bądź farbą do drewna i zabezpieczmy woskiem do mebli drewnianych bądź lakierem. Politurę nanosi się pakułą zrobioną z bawełnianej szmatki (bez kłaczków!) i waty.

Rozrobioną politurę (bądź gotową proporcję kupioną w sklepie konserwatorskim) nakładamy cienkimi warstwami najpierw wzdłuż rysunku usłojenia. Kolejne warstwy stopniowo – ruchami kolistymi, a następnie kreśląc ósemki – wykańczamy ostatnie warstwy. Każdą warstwę pozostawiamy na 2-3 godziny do wyschnięcia. Im więcej warstw politury, uda nam się nałożyć, tym większy efekt głębi i rysunku usłojenia uda nam się uzyskać.

Gdy wykończenie części drewnianej mamy już za sobą, przechodzimy do finalnego etapu – założenia nowej tapicerki. Jeśli wymieniamy tylko gąbkę, zadbajmy przede wszystkim o podstawę siedzenia. Zazwyczaj będzie to drewniane siedzisko (i tu mamy problem z głowy) lub plecionka z taśmy tapicerskiej. Taśmę docinamy na 3-4 odcinki układane na krzyż, wedle szerokości siedziska, i przytwierdzamy ją zszywaczem tapicerskim do drewnianego stelaża na obydwu końcach. Przyszywane fragmenty taśmy tapicerskiej podwijamy tak, aby zszywacz objął dwie warstwy materiału. Paski przeplatamy między sobą na zmianę w ten sposób, by tworzyły „szachownicę”. Następnie naszywamy na tak przygotowaną „szachownicę” materiałowy kwadrat (najlepiej z juty), docięty do wielkości siedziska, z lekkim zapasem. Brzegi, silnie naciągając, mocujemy zszywaczem tapicerskim.

Dla dodatkowego wzmocnienia przeszywamy igłą tapicerską w kilku miejscach pokrycie z juty ze spodnią  „szachownicą” z taśmy tapicerskiej. Na tak przygotowaną podstawę ułożyć możemy miękką gąbkę, watolinę bądź wypełnienie naturalne (trawę morską, końskie włosie, włókna kokosowe). Pamiętajmy jednak, że naturalne wypełnienie siedziska wskazane jest w przypadku antyków i wymaga jeszcze kilku dodatkowych zabiegów. Dla naszych domowych potrzeb najbezpieczniejsze będzie wypełnienie z gąbki.

Gąbkę docięta na wymiar siedziska obkładamy wybranym materiałem tapicerskim i zszywamy od spodu zszywaczem tapicerskim. Mocujemy gąbkę do siedziska, a widoczne przeszycia maskujemy dekoracyjną taśmą tapicerską, przytwierdzając ją klejem do tkanin bądź dekoracyjnymi pinezkami tapicerskimi.

Jak odnowić krzesło? Wideo – instrukcja DIY krok po kroku

Zobacz na wideo, jak samodzielnie odnowić krzesło.

Renowacja krzesła, a może... dom w starym stylu?

Lubisz meble z duszą? Zobacz nasze propozycje renowacji innych mebli! Znajdziesz w nich masę inspiracji na odnowienie mebli w prosty sposób.

Renowacja mebli, czyli jak odnowić stare meble przez odmalowanie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Letnie leniuchowanie - w numerze podpowiedzi, jak urządzić i wyposażyć salon pod chmurką. W ABC stylu angielska łazienka - podobną możesz mieć u siebie.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Lipiec 2022