Jak odnowić lodówkę, aby wyglądała jak nowa. Proste sposoby na odświeżenie starej lodówki

2021-04-19 12:28 Kaja Kowacz, architekt
odnawiamy lodówkę
Autor: Konrad Kalbarczyk Aby odnowic lodówkę, możemy namalować na niej wzór nawiązujący do aranżacji wnętrza, albo pomalować całą na wybrany, jednolity kolor.

Jak odnowić lodówkę, aby wyglądała jak nowa? Wolno stojąca lodówka nie pierwszej młodości, mimo że sprawnie działa, często zaczyna szpecić pożółkłym lakierem i obiciami. Jeśli mamy choć trochę zdolności manualnych możemy sprawić, że stara lodówka długo nam jeszcze posłuży. Wystarczy pomalować lodówkę! Sprawdź, jak to zrobić.

Jak odnowić lodówkę, aby wyglądała świeżo i jak nowa? Mamy parę możliwości, które nie kosztują fortuny, a wymagają tylko pomysłowości i dokładności. Lodówka to absolutnie niezbędny element w każdej kuchni. W zależności od projektu kuchni możemy zdecydować się na model wolnostojący lub też lodówkę do zabudowy. Jeśli chcemy jednak nadać naszej kuchni nieco designerskiego wyrazu, możemy postawić na lodówkę nieco bardziej oryginalną, niebanalną, inną. Jaką? Kolorową! Producenci lodówek uciekają się do tworzenia pomysłowych funkcji, które mają zachęcić nas do zamiany lodówki na nowszy model. Tymczasem, jeśli stara lodówka spełnia swoją funkcję techniczną, a jedynie jej wygląd pozostawia wiele do życzenia, możemy to w prosty sposób zakamuflować. Chcąc jednak mieć lodówkę niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju, możemy pokusić się o specjalne naklejki na lodówki czy magnesy. Takie rozwiązanie daje nam nieograniczone możliwości zdobienia naszego sprzętu i nadawania mu indywidualnego charakteru. Naklejki na lodówki to świetny sposób na odnowienie starej lodówki, ale także nadanie wyjątkowego charakteru tej nowej.

Zobacz: Kolorowe LODÓWKI: pomysłowe naklejki na lodówkę 10 NOWOŚCI ZDJĘCIA >>>

Malowanie lodówki

Jak przy każdym malowaniu, należy dokładnie przygotować sprzęt i powierzchnię lodówki - zdemontować co tylko jest możliwe (uchwyty, zawiasy, uszczelki), co się nie da - zabezpieczyć taśmą malarską, przeszlifować drobnym papierem ściernym do "gołego" i odtłuścić. Następnie pomalować wybraną farbą , ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, zabezpieczyć dodatkowo lakierem.

Im staranniej to zrobimy, tym lepszy i trwalszy efekt. Skoro już podejmujemy taki trud, warto podjąć odważną decyzję co do koloru. Malując lodówkę na biało i tak nie prześcigniemy oryginału, a dobrze dobrany do wnętrza, ciekawy kolor sprawi, że lodówka stanie się najciekawszym elementem kuchni. Jeśli boimy się, że nie poradzimy sobie perfekcyjnie z malowaniem, a mamy wnętrze "na luzie" zawsze możemy stworzyć lodówkę typu grafitti.

Polecamy: Sprzątanie od kuchni: mycie lodówki, czyli jak i czym myć lodówkę? >>>

Jak odnowić lodówkę: wersja surowa

Jeżeli uda nam dobrze odszlifować starą powłokę i efekt będzie ciekawy, możemy jedynie zabezpieczyć ją przezroczystym lakierem przed korozją. Takie rozwiązanie sprawdzi się w loftowych i minimalistycznych wnętrzach.

WIĘCEJ: Mała kuchnia w kolorze FIOLETOWYM i NIEBIESKIM + naklejki na sprzęt AGD - ZDJĘCIA >>>

 

Jak odnowić lodówkę: montaż gotowych okładzin magnetycznych

Wygląd starej lodówki odmienimy w bardzo prosty sposób. Pomocne okażą się efektowne naklejki na lodówki czy maty magnetyczne. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób pozwoli nam na szybkie odmienienie klasycznej białej czy srebrnej lodówki w największą dekorację wnętrza. Decydując się na maty magnetyczne, w każdej chwili możemy przeprowadzić ekspresową metamorfozę wnętrza i dowolnie odmienić wygląd kuchennego sprzętu. Magnes możemy zdjąć w dowolnym momencie i założyć go ponownie, bez pozostawienia żadnych śladów. Dzięki matom czy naklejkom na lodówki w prosty sposób ukryjemy wszystko to, co jest do ukrycia. Produkty te najczęściej pokryte są laminatem, który chroni jest przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zabezpiecza front lodówki przed zarysowaniami. A co z czyszczeniem ozdobionej lodówki? Elementy pokryte laminatem wystarczy czyścić na za pomocą wilgotnej szmatki. Jeśli nasza lodówka wyposażona jest w rączki czy wyświetlacze, za pomocą nożyka do tapet, w prosty sposób możemy wyciąć w naklejce potrzebne otwory. Naklejki, podobnie jak maty magnetyczne, możemy łatwo usunąć, nie pozostawiając na lodówce śladów kleju, z tą różnicą, że naklejka nie będziemy mogli ponownie wykorzystać.Jeśli chcemy odnowić lodówkę w taki sposób, pamiętajmy, że dostępne są zarówno na fronty, jak i na boki lodówek, najróżniejsze efektowne wzory - wystarczy kupić i odpowiednio przyłożyć. Niestety nie jest to najtańsze rozwiązanie, wiadomo, że nie zakrywa wszystkich niedoskonałości starego sprzętu, więc sprawdzi się głównie, kiedy lodówka stoi we wnęce i chcemy uatrakcyjnić w prosty sposób sam front.

Przeczytaj: LODÓWKI: radzimy jak dobrze wybrać lodówkę. Przydatne funkcje lodówki >>>

Jak odnowić lodówkę: oklejanie folią

W przypadku najtańszych gotowych kolorowych (duży wybór odcieni) folii i oklejania jedynie płaskich gładkich powierzchni to jedne z korzystniejszych cenowo rozwiązań, ale żeby dobrze wyglądało wymaga wprawy w klejeniu. Aby je sobie ułatwić można kupić droższe folie tzw. kanalikowe. Do odnawiania lodówki nie używajmy folii matowych, bo łatwo się zarysowują i łapią brud. Jeśli zależy nam na matowym efekcie, powinno się zlecić zalaminowanie. Jeśli chcemy okleić większe zaokrąglenia, musimy użyć droższych folii tzw. na przetłoki i naprawdę umieć to robić. Można zamówić wykonanie dowolnego nadruku na folii samoprzylepnej i wtedy możemy mieć lodówkę np. ze swoim zdjęciem czy w koronkowy wzór. W takim wypadku powinniśmy koniecznie zdecydować się na zalaminowanie wydruku, żeby był odporny na zarysowania i środki chemiczne.

Nie przegap: Komoda z fotografią >>>

Jak odnowić lodówkę: wersja dla zdesperowanych

Po umyciu i odtłuszczeniu powierzchni po prostu sukcesywnie zaklejamy lodówkę posiadanymi naklejkami samoprzylepnymi, tak, żeby nie pozostawić wolnego miejsca. Jedyne czego musimy dopilnować, to staranne oklejenie przy brzegach i nie tworzenie przesadnych "wybrzuszeń". Powstanie naklejkowy "patchwork", który - o ile zadbamy o ciekawe naklejki dostosowane do wnętrza (np. motoryzacyjne u singla, hotelowe u obieżyświata, art-decowskie przy antykach) - może interesująco wyglądać. To rozwiązanie ma wadę - naklejki mogą ulec zadrapaniu, nie można ich myć środkami chemicznymi, a poza tym z biegiem czasu obrzeża będą łapały brud - ale za to łatwo możemy zniszczone wymienić na inne.

Zobacz również: Jak odnowić stary kredens? Malowanie drewnianego kredensu kuchennego krok po kroku >>>

Jak odnowić lodówkę: obudowa

Jeżeli lodówka stoi we wnęce, zamiast ją odnawiać można zamontować drzwiczki maskujące dostosowane do zabudowy. Gdy jest to mebel wolnostojący, możemy się rozejrzeć, czy nie mamy jakiegoś pasującego gabarytami i charakterem mebla z odzysku, w którym dałaby sie ukryć. Interesująco wyglądałaby w stylowej kuchni lodówka np. w starej antycznej szafie, a we wnętrzu o charakterze industrialnym np. w metalowej przemysłowej szafce na odzież. W taki przypadku musimy pamiętać o wycięciu niezbędnych otworów wentylacyjnych.

Przeczytaj też: 15x BIAŁA KUCHNIA: jak urządzić kuchnię w bieli, aby nie była nudna ZDJĘCIA >>>

Jak odnowić lodówkę - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz nasze galerie zdjęć i przekonaj się, jak możesz odnowić swoją lodówkę. Te zdjęcia z pewnością cię zainspirują!

Mowa kwiatów: jak za pomocą kwiatów wyznać miłość

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021