Plakaty filmowe: pomysł na dekorację wnętrza dla fanów kina

2017-02-13 16:42

W historii kultury zapisały się nie tylko znakomite produkcje kinematograficzne, lecz także towarzyszące im plakaty filmowe. Dla wytrawnych kinomanów stanowią one świetny pomysł na dekorację wnętrza. Sprawdź, jak dobierać i eksponować plakaty filmowe, by pasowały do stylu aranżacji i cieszyły oko.

Spis treści

  1. Plakaty filmowe – sztuka w domu
  2. Plakaty filmowe a styl wnętrza
  3. Od złotej ery Hollywood po kultowe seriale
  4. Plakaty - pomysły na dekoracje. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Przy tworzeniu plakatów filmowych zawsze brali udział najznakomitsi artyści graficy i rysownicy. Nic zatem dziwnego, że owoce ich pracy nie zostały zapomniane nawet wtedy, gdy film zniknął już ze srebrnych ekranów. Wybieranie plakatów filmowych do domu to ciekawa podróż przez świat kina i kultowych gwiazd. Warto też podkreślić, że dużym uznaniem na świecie cieszą się polscy twórcy plakatów filmowych. Przykładowo, we wnętrzach w filmie „Debiutanci” (2011) Mike'a Millsa można zobaczyć dwa plakaty filmowe polskiego twórcy Andrzeja Krajewskiego („Siedem razy kobieta”, 1968, „Narkotyk”, 1971).

Plakaty filmowe – sztuka w domu

Plakat filmowy to swoista wizytówka produkcji kinematograficznej. W pigułce streszcza gatunek filmu, a także prezentuje głównego bohatera lub bohaterów. Ponieważ plakaty filmowe odgrywają rolę marketingową, projektowane są w taki sposób, by zwracały uwagę, a także zachęcały do zobaczenia filmu. Przed epoką internetu zwiastuny filmowe nie były tak łatwo osiągalne i to właśnie plakaty dostarczały najwięcej informacji o filmie. Wraz z rozwojem kina zmieniała się też ich stylistyka. Dawniej dominowały grafiki, rysunki oraz pomysłowe zestawienia kolorów. Współczesne plakaty filmowe to przede wszystkim zdjęcia i kolaże. Niemniej zawsze można poznać na nich rękę artysty grafika, dlatego plakaty i afisze filmowe można traktować jako dzieła sztuki popularnej – idealne do eksponowana we wnętrzach, w dodatku tanim kosztem.

Zobacz też: Abstrakt. Sztuka designu - serial dokumentalny dla fanów wzornictwa >>>

Warto zwrócić uwagę na plakaty filmowe, które pojawiają się w formie nadruków na innych materiałach. Wszystko to umożliwiają nowoczesne technologie druku – z wydrukiem cyfrowym na czele i wykorzystywanym od dawna sitodrukiem. Można więc zdecydować się na plakat nadrukowany na blasze, szkle, płótnie, płycie MDF, ale też na tapecie czy płytkach łazienkowych.

Plakaty filmowe
Autor: Bernard Białorucki Filmowe inspiracje we wnętrzu w stylu eklektycznym

Plakaty filmowe a styl wnętrza

Odpowiednio dobrane plakaty filmowe stanowią ukoronowanie stylu, który króluje we wnętrzu. W aranżacjach glamour często pojawiają się plakaty z dwiema ikonami kina i stylu, czyli Marilyn Monroe oraz Audrey Hepburn. Warto jednak pamiętać także o innych gwiazdach srebrnego ekranu, które silnie oddziaływały na popkulturę. Wśród aktorek były to m.in. Rita Hayworth, Bette Davis, Greta Garbo, Joan Crawford, a aktorów – przedwojenny amant Rudolf Valentino, Marlon Brando czy Paul Newman.

Do wnętrz w stylu industrialnym warto wybierać plakaty filmowe kojarzące się z wielkomiejskim życiem. Gotowy pomysł: plakaty z filmów Woody'ego Allena, w których akcja w większości dzieje się w Nowym Jorku, a więc swoistej mekce loftów. Z kolei do wnętrz nowoczesnych pasują – jako stylistyczny i kolorystyczny kontrapunkt – plakaty filmowe w barwach pop-artu, czyli przede wszystkim z lat 50. i 60.

Nie przegap: Styl nowoczesny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Plakaty filmowe

Autor: Norbert Banaszyk/DADA

Plakaty filmowe

Jak eksponować plakaty filmowe?

W nowoczesnych mieszkaniach dobrze prezentują się plakaty w antyramach lub oprawione w passe-partout i cienkie ramki. W tych eklektycznych, gdzie nie obowiązują jednoznaczne zasady łączenia dodatków, charakterystyczny plakat może być powieszony sauté. Oprawione plakaty można też ustawić na komodzie czy konsoli albo na podłodze. Świetnym pomysłem na dekorację ściany jest galeria stworzona z plakatów filmowych. W zależności od upodobań można zgromadzić afisze z jednego okresu historii kina albo pomieszać różne style.

Od złotej ery Hollywood po kultowe seriale

Kultowe grafiki filmowe związane z przedwojennym kinem to prawdziwe dekoratorskie perełki. Ale i dziś można znaleźć wiele ciekawych plakatów – i to nie tylko filmowych, lecz także serialowych. Zwłaszcza amerykańskim serialom towarzyszą mocne kampanie reklamowe, w których pomysłowo zaprojektowane plakaty odgrywają bardzo ważną rolę. Takie dekoracje to sposób na zindywidualizowany wystrój domu. Tym bardziej można je docenić, gdy zakończył się ostatni sezon serialu. Wtedy plakat przypomina miłe chwile spędzone przed ekranem.

Plakaty - pomysły na dekoracje. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Plakaty filmowe, serialowe, teatralne, a także towarzyszące kampaniom reklamowym i społecznym - wszystko to stanowi gotowy pomysł na dekorację wnętrza.

Nasi Partnerzy polecają