'Abstrakt: sztuka designu', czyli serial dokumentalny Netflix dla fanów wzornictwa

2017-01-27 12:18 Daniel Działa
Abstrakt: sztuka designu
Autor: Courtesy of Netflix / Netflix Media Center

Netflix przygotował miłą niespodziankę dla miłośników wzornictwa. 10 lutego na platformie zadebiutuje serial dokumentalny „Abstrakt: sztuka designu”. W ośmiu odcinkach sezonu 1 poznamy sylwetki cenionych projektantów z różnych dziedzin – od architektury przez grafikę po przedmioty codziennego użytku. Nie zabraknie inspirujących rozmów, a także historii na temat powstania kultowych projektów.

Jak czytamy na stronie Netflix, serial „przekracza granice projektów komputerowych, ukazując sztukę i naukę designu na przykładzie sylwetek wybitnych projektantów z różnorodnych dyscyplin, których dzieła kształtują nasz świat”. Opowieści w serialu koncentrują się na procesie twórczym i ludziach, którzy za nim stoją. Ich wizje i pomysły wpływają bowiem na otaczający nas świat. Przekrojowe podejście do tematu pozwala przyjrzeć się wielu dziedzinom życia codziennego i temu, jak się zmieniają dzięki różnym projektom.

Gwiazdy światowego designu

W ośmiu odcinkach serialu dokumentalnego „Abstrakt: sztuka designu” poznamy sylwetki wybitnych projektantów i artystów, których dzieła mocno wpływają na świat. W poszczególnych odcinkach pojawią się:

Paula Scher – amerykańska artystka graficzka i malarka. Znana m.in. z identyfikacji graficznej Museum of Modern Art (MoMA) i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Bjarke Ingels – duński architekt, znany z nowoczesnych realizacji budynków i osiedli, które wychodzą poza standardy architektoniczne (skojarzenia z górami czy płatkami śniegu).

Christoph Niemann – artysta grafik pochodzący z Berlina, którego dzieła pojawiały się w wielu prestiżowych amerykańskich magazynach (m.in. „The New Yorker”, „The New York Times Magazine”).

Nie przegap: Więcej artykułów i galerii na temat designu >>>

Es Devlin – brytyjska projektantka scenografii w teatrach i operach na całym świecie. Znana też z oprawy wizualnej pokazów mody Louis Vuitton.

Ilse Crawford – brytyjska projektantka wnętrz, m.in. klubów i restauracji w Nowym Jorku oraz Hongkongu.

Platon (Platon Antoniou) – brytyjsko-grecki fotograf, autor zdjęć portretowych m.in. czołowych światowych polityków (jak Władimir Putin czy Barack Obama), sportowców czy gwiazd show-biznesu.

Ralph Gilles – kanadyjsko-amerykański projektant samochodów, związany z marką Chrysler.

Tinker Hatfield – amerykański designer, znany przede wszystkim z kultowych projektów obuwia dla Nike.

Serial o designie realizowany z rozmachem

„Abstrakt: sztuka designu” nie jest typowym serialem dokumentalnym, skupionym na historiach opowiadanych przez gości. Wysoki budżet plus doskonałej jakości kamery przełożyły się na serial, który zabierze widzów w podróż przez świat designu. Zdjęcia, szkice, piękne ujęcia wnętrz i krajobrazów miejskich idą w parze z pełnym wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych oraz zaawansowanego montażu. Warto więc czekać z wypiekami na twarzy do 10 lutego!

„Abstrakt: sztuka designu” – zobacz ZWIASTUN wideo