Lampa z czujnikiem ruchu. Właściwości i zalety lamp wewnętrznych z czujnikami ruchu

2019-03-21 12:22

Lampa z czujnikiem ruchu, żarówka z czujnikiem ruchu albo czujnik ruchu podłączony do domowego oświetlenia to rozwiązania, które świetnie sprawdzają się na co dzień. Możemy z nich skorzystać, np. projektując oświetlenie klatki schodowej bądź korytarza. Przyda się też mała lampka nocna na drodze z łóżka do łazienki bądź dodatkowe oświetlenie w kuchni czy garderobie działające na tej samej zasadzie. Sprawdzamy, jakie zalety mają lampy z czujnikiem ruchu, oraz przyglądamy się ich zastosowaniu.

Lampa z czujnikiem ruchu Activejet
Autor: mat. prasowe Activejet Panel oświetleniowy z czujnikiem ruchu AJ8 - idealny do kuchni

Spis treści

  1. Lampa z czujnikiem ruchu – jak działa?
  2. Gdzie warto zastosować lampę z czujnikiem ruchu?
  3. Rodzaje lamp z czujnikiem ruchu
  4. Inteligentne oświetlenie dopasowane do przyzwyczajeń i potrzeb

Lampa z czujnikiem ruchu – jak działa?

Spotkamy wiele rodzajów lamp z czujnikiem ruchu. Zwykle czujnik ruchu jest także połączony z czujnikiem zmierzchowym oraz czasowym. Czujnik ruchu zapala oświetlenie, gdy tylko wykryje ruch. W niektórych modelach możliwe jest również ustawienie czułości. Jeśli znajdziemy się w zasięgu czujnika i się poruszymy, to lampa automatycznie się zapali. Dzięki czujnikowi zmierzchowemu/jasności lampa włączy się tylko wtedy, gdy będzie ciemno (lub już przy półmroku). W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach można też ustawić konkretne godziny, w jakich czujnik ma działać. Natomiast timer czy czujnik czasu pozwala określić, jak długo światło ma być zapalone po tym, gdy lampa wykryje ruch. Atutem tego rozwiązania jest automatyczność, czyli brak konieczności włączania jakiegokolwiek przycisku – lampa zapali się zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Automatyzm bywa też niestety wadą. Lampa reaguje bowiem na dowolny ruch, więc jeśli mamy w domu zwierzaki, to także one mogą ją uruchomić.

..  Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu – co wybrać? >>>

Gdzie warto zastosować lampę z czujnikiem ruchu?

Wewnętrzne lampy z czujnikiem ruchu mają szereg praktycznych zastosowań. Warto o nich pomyśleć w ciągach komunikacyjnych. Takie oświetlenie świetnie sprawdza się przy schodach lub w długim holu. Dzięki temu nie musimy samodzielnie zapalać światła w tych strefach. To o tyle funkcjonalne, że niekiedy włącznik światła może być zlokalizowany w niezbyt wygodnym miejscu.

Lampę z czujnikiem ruchu w mieszkaniu czy domu warto wykorzystać w przedpokoju czy w garażu. Często zjawiamy się w tych miejscach, mając zajęte ręce, i nie możemy wygodnie zapalić światła. Lampy z czujnikiem ruchu na baterie są zaś dobrym pomysłem w pokojach małych dzieci lub w łazienkach otwartych na sypialnię. Takie małe lampy świecą ambientowym oświetleniem, które nie wybudza innych, jest delikatne i wystarczające do nocnej wizyty w toalecie albo sprawdzenia, czy u malucha wszystko w porządku. Również w kuchni światło na ruch umieszczone pod górnymi szafkami, padające na blat, jest bardzo przydatne, gdy np. wieczorem po filmowym seansie na kanapie chcemy odłożyć naczynia do kuchni. Wszystko zależy od naszego stylu życia i tego, gdzie w naszym domu lampa z czujnikiem ruchu okaże się potrzebna oraz znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie.

..  Oświetlenie przedpokoju: jak je dobrze zaplanować? >>>

Rodzaje lamp z czujnikiem ruchu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp z czujnikiem ruchu oraz dołączonych do nich akcesoriów. Najprostsze rozwiązanie stanowią małe lampki z czujnikiem ruchu, które wpinamy do gniazdka. To dobry pomysł, gdy gniazdko znajduje się na początku schodów, a nie mamy poprowadzonego innego dolnego oświetlenia na klatce schodowej.

Drugim podobnym rozwiązaniem są lampy z czujnikiem ruchu na baterie. Ich atutem jest całkowita bezprzewodowość. Natomiast zwykle dają bardzo mało światła i oczywiście wymagają regularnej wymiany baterii.

Ciekawym produktem są też żarówki z czujnikiem ruchu. Mają one standardowy gwint E27 lub E14 i można je zamontować w dowolnej lampie, którą mamy już w domu. Nie potrzeba więc żadnej przeróbki elektryki, a montaż wykonamy błyskawicznie.

..  Praktyczne oświetlenie kuchni krok po kroku >>>

Rozwiązaniem najbardziej skomplikowanym, ale często najbardziej funkcjonalnym i estetycznym, jest zamontowanie czujnika lub czujników ruchu w ramach instalacji elektrycznej na korytarzu czy klatce schodowej. Czujniki takie można umieścić w dogodnych miejscach oraz zastosować z dowolnym oświetleniem. Mogą to być lampy sufitowe, pomocnicze oświetlenie na schodach czy nawet podświetlenie stopni. Projekt takiego oświetlenia najlepiej skonsultować z elektrykiem podczas budowy domu, urządzania mieszkania czy w trakcie remontu.

Inteligentne oświetlenie dopasowane do przyzwyczajeń i potrzeb

Alternatywę dla lamp z czujnikiem ruchu wewnątrz pomieszczeń stanowi tzw. oświetlenie inteligentne czy szerzej: system domu inteligentnego dom. W ramach niego możemy sterować światłem za pomocą głosu i z poziomu telefonu albo też zdecydować się na system automatyczny. Lampy mogą zapalać się pod naszą nieobecność albo o określonych godzinach, uruchamiać się wraz z zachodem słońca i gasnąć tuż przed wschodem. Co ważne, systemy te mogą być wyposażone w bezprzewodowe czujniki ruchu, które możemy umieścić w dowolnym miejscu i zintegrować z oświetleniem. To najdroższa opcja, ale oferująca jeszcze więcej możliwości.