Księga dżungli, czyli jak urządzić dom w stylu egzotycznym

2017-08-25 12:47 Bożena Kowalewska

Jeśli pragniesz czegoś ekscytującego do mieszkania, wykorzystaj gorące motywy z tropikalnego lasu. Liście palmy i monstery tworzące zielony gąszcz na tkaninach, tapetach i naczyniach, egzotyczne ptaki i motyle, a także kwiaty i owoce dodadzą wnętrzu nowej energii. Sprawią, że poczujesz się jak w raju!

Motywy egzotyczne to coś odświeżającego i atrakcyjnego dla oka. Nie dość, że łatwo je wprowadzić do wnętrze, to jeszcze sprawdzają się nie tylko latem.

Styl egzotyczny – jak to się zaczęło?

Prekursorami motywów egzotycznych było dwoje amerykańskich projektantów, którzy w latach 40. XX wieku stworzyli najsłynniejsze na świecie tapety w liście, przez 70 lat cieszące się ogromnym powodzeniem. Don Loper – wzór Martinique Banana Leaf, a Dorothy Draper – Braziliance Palm. To dość kosztowna klasyka, można powiedzieć – ikony stylu, ale dziś sklepy są pełne przepięknych rzeczy inspirowanych motywami tropikalnej flory i fauny w przystępnych cenach.

Motywy egzotyczne krok po kroku

Co mamy do wyboru? Na pewno obicia, zasłony, bieliznę pościelową, poduszki, a także kolekcje naczyń, lampy i mnóstwo dekoracyjnych gadżetów. Oczywiście nie musisz od razu tapetować całego pokoju, bądź też zmieniać tapicerki swojej kanapy. Ale jedna ściana w liście bananowca sprawi, że nastrój wnętrza zmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Jeśli nie chcesz, kanapę nakryj na biało i wymość poduszkami w liście. Swoje domowe rośliny ustaw na tle gładkiej ściany w efektowną grupę. Twoje wnętrze nabierze nowego blasku i świeżości.

..  Liście, czyli motyw dekoracyjny na topie >>>

Nie obejdziesz się bez kolorowych ptaków. Papugi, flamingi, tukany, kolibry będą w zielonym gąszczu wesołymi barwnymi akcentami. W tym klimacie dobrze odnajdą się bambusowe stoliki, ozdobne klatki na ptaki czy jutowe dywaniki. Ale nie tylko – dżungla pasuje także do prostych nowoczesnych wnętrz. Bukiet z plastikowych liści palmy wstaw do wazonu, na stole zamiast tekstylnych podkładek daj pod talerze sztuczne liście monstery, a poduszki z tukanem na kanapie niech uwieńczą twoje dzieło.

..  Monstera we wnętrzach – jak ją eksponować? >>>

Nie zapomnij o naczyniach w kształcie owoców – tu palmę pierwszeństwa dzierżą ananasy. Białe, złote, realistyczne żółto-zielone, a nawet niebieskie ozdobią salon, kuchnię i łazienkę. Poduszka czy talerz przypominające przekrojonego arbuza narobią ci apetytu na więcej owocowych dekoracji.

Postaw na żywą zieleń

Rośliny w mieszkaniu dawno nie miały takiej dobrej passy. Jeśli chcesz mieć modne wnętrze i stworzyć efekt dżungli, potrzebujesz jedną lub dwie, ale spore. Polecamy duże architektoniczne rośliny, które naprawdę widać we wnętrzu i swoją obecnością wyraźnie wpływają na jego wygląd. Idealne są do tego wszelkie palmy, oleandry, fikus sprężysty. Modna monstera najładniej wygląda w postaci samych liści w wazonie.

Egzotyczne inspiracje we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Liście, ananasy i inne owoce, flamingi… Sprawdź, jak różne motywy egzotyczne prezentują się we wnętrzach.