Zasłonki i firanki - zainspiruj się naszymi podpowiedziami!

2014-02-24 13:44

Cieplejsze, wiosenne dni coraz częściej zaglądają w nasze okna. Warto więc zadbać o załonki i firanki. Dekoracje okienne podkreślą atuty widoku zza okna, ale powinny też pozostaćw zgodzie z naszym wnętrzem. Harmonijnie dobrane firanki, zasłonki, zazdroski czy draperie ubiorą okna niczym bogate ramy cennego dzieła sztuki.

Spis treści

  1. Firanki: delikatnie i z mgiełką
  2. Zasłonki: naturalne materiały i lokalny ornament
  3. Załonki i firanki: powrót kwietnych motywów

Firanki: delikatnie i z mgiełką

Powracająca moda na ludowe rzemiosło może dać prawdziwe pole do inspiracji dla dekoracji okiennych w naszym domu. Wizyty na lokalnych jarmarkach i targach (w określone dni tygodnia!) zaowocować mogą prawdziwymi dekoratorskimi łupami. Koronkowe firanki, w najróżniejszych konfiguracjach (przycinane często na życzenie klienta wzdłuż linii wzoru), dostępne są na każdy wymiar i w każdej długości. Możemy przełamać nieco przaśne reguły upinania firan, kupując je nieco dłuższe i cięte na prosto. Jako samodzielna dekoracja okna (bez towarzyszących im zasłon) stworzy to bardzo wysublimowany i nieco folklorystyczny look dla naszego wnętrza. Dodatkowym atutem będzie wydobycie tą metodą dekoracji maksimum światła z okna, co wpłynie dodatnio na wnętrze.

Zasłonki: naturalne materiały i lokalny ornament

Jeśli nie wyobrażamy sobie dekoracji okiennej bez zasłon, dobrym rozwiązaniem będzie mała fuzja cieńszych materiałów z funkcją kryjącą, czyli tożsamą z funkcją przypisaną zasłonom. Gładkie lny i bawełna, z których mogą być wykonane zasłonki, pasują do większości wnętrz - nie przeszkadzają i delikatnie tylko zaznaczają swoją obecność, przydając oknom świeżości. Wzbogacone jednak delikatna koronką (w górnym pasie firanki lub tylko jako koronkowe wykończenie) nabierają określonego charakteru. Już nie są tylko skromnym dodatkiem, ale prawdziwie rękodzielniczą ozdobą okna. Wariacje z zasłonami z elementem koronki i wyśrodkowaną pomiędzy nimi rzymską roletą w odmiennym kolorze, dodają artystycznego sznytu dekoracji okiennej.

Zobacz też:

Podstawowe zasady dekoracji okna

Okno jak dzieło sztuki: 7 pomysłów na wystrój okna

Jak wybrać dekorację okna? Rolety, firany czy zasłony?

Załonki i firanki: powrót kwietnych motywów

Dla miłośniczek motywów kwiatowych mamy dobrą wiadomość: do łask wracają kolorowe materiały z ogromnymi, naturalistycznymi motywami kwiatów. Im wzór zasłony bardziej zbliżony do fotograficznej, kwietnej rzeczywistości, tym lepiej. Unikajmy za to wzorów zasłon nawiązujących jedynie do motywu kwietnego (np. kwiatów rysunkowych) – w tym sezonie stawiamy na naturę realistyczną - najprawdziwszą jaką się da!

Kwieciste zasłony z mocnym, realistycznym wzorem należy umiejętnie zestawić, aby taka dekoracja okna nie przytłoczyła wnętrza. Najlepiej uszyć zasłonę z jednego kawałka materiału, bez zbędnych „udziwnień” i połączeń z innymi gatunkami czy wzorami. Zasłona zawieszona powyżej linii okna, zakrywając karnisz (szyta w wersji z tzw. „tunelem”) podwyższy nam optycznie wnętrze. Ażeby nie wystawiać naszego wnętrza na zbytni ekshibicjonizm za dnia, w aranżacji okna warto zainstalować dyskretne, firanowe rolety (rzymskie lub jeszcze delikatniejsze, firankowe). Nie zakłócą one urody kwiecistych zasłon, a delikatnie rozproszą dzienne światło i ukryją mieszkańców przed wzrokiem z zewnątrz.

Zajrzyj do galeii - znajdziesz tam inspiracje i dowiesz się, jak sprawić by firanki i zasłonki były prawdziwą ozdobą wnętrza!