Jak wybrać dekorację okna? Rolety, firany czy zasłony?

2024-04-24 16:02

Jesienią i zimą więcej czasu spędzamy w domu. Pogoda raczej nie zachęca do aktywności na zewnątrz. Chcemy więc, by wnętrza były przytulne i takie jak lubimy. I nie chodzi o to, by robić rewolucje w wystroju – czasem wystarczy zmienić zasłony lub rolety. Korzyść będzie podwójna - odmienią nasze mieszkanie i odwórcą uwagę od deszczu za oknem. Jakie kolory i wzory dekoracji okiennej będą teraz modne?

Spis treści

  1. Dekoracja okna: rolety czy firany?
  2. Jak wybierać kolory i wzory dekoracji okiennych?
  3. Zasłaniać okno czy nie zasłaniać?
  4. Dekoracja okna w stylu skandynawskim, nowoczesnym i tradycyjnym

Dekoracja okna mimo, że wybierana jao ostatni element, jest niezmiernie ważną częścią wystroju wnętrza. Podkreśla styl aranżacji, czasem też zapewnia niezbędną prywatność. Jak dobrać właściwy wystrój okna do salonu i sypialni? Lepsze będą tradycyjne firany i zasłony czy może modne rolety rzymskie?

Dekoracja okna: rolety czy firany?

Firany traktujemy jak tradycyjną dekorację okna, we wnętrzach w stylu klasycznym, romantycznym, czasem w stylu nowoczesnym. Rolety, w zależności od tkaniny z której są uszyte, pasują do aranżacji wnętrz i w stylu klasycznym i nowoczesnym, minimalistycznym i skandynawskim. Dlatego tak chętnie ostatnio wybieramy funkcjonalne rolety zamiast tradycyjnych firan. Szybko stały się pełnoprawnym i modnym elementem wystroju salonu i sypialni. Są funkcjonalne, zapewniają prywatność w ciągu dnia, jednocześnie wpuszczając światło do wnętrza, tak jak lekkie firany i zasłony z woalu, bawełny czy lnu. Wybierając rolety starajmy się zachować równowagę pomiędzy kolorami i wzorami, a pozostałymi elementami wystroju wnętrza: obiciem mebli, dywanem, poduszkami. Wyszukane rolety, zwłaszcza rzymskie, lepiej wyglądają gdy są uszyte z gładkich tkanin lub z regularnym wzorem geometrycznym, podczas gdy proste dobrze prezentują się wykonane z materiałów wzorzystych, z motywami florystycznymi. Wybierając rolety nie musisz rezygnować z zasłon – świetnie się wzajemnie uzupełniają, zwłaszcza jeśli obie dekoracje są wykonane z tkanin skoordynowanych, czyli w tej samej kolorystyce, ale z różnymi wzorami, pochodzącymi z tej samej kolekcji.

Czytaj też: Jak łączyć wzory dywanów, tapet, poduszek?

Dekoracja okna
Autor: materiały prasowe IKEA

Jak wybierać kolory i wzory dekoracji okiennych?

Wybór koloru wystroju okna uzależniony jest od tego co lubimy. Jaki nastrój chcemy w pomieszczeniu stworzyć? W jakich kolorach czujemy się dobrze? Zimnych czy ciepłych? Zasłony w tonacji czerwonej będą wprowadzały do wnętrza nastrój ciepła i ożywienia. Dekoracje w odcieniach niebieskiego, postrzegane jako chłodne, optycznie powiększą wnętrze i wprowadzą odprężający nastrój. Tkaniny w bogate wzory, podobnie jak mocne kolory, sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, gdzie nie będą dominującym elementem w aranżacji. W mniejszych pokojach odnajdą się tkaniny z drobnymi wzorami, w łagodnej kolorystyce. Jeśli wystrój wnętrza jest monochromatyczny, warto wybrać dekorację okna w kontrastujących kolorach i wzorach. Wybierając zasłonę warto wziąć pod uwagę także rodzaj i styl firany. One także wpłyną na kolorystykę pomieszczenia - wpuszczając delikatnie przytłumione światło, które zmniejsza optycznie nasycenie barw wybranych do aranżacji wnętrza.

Czytaj też: Jak ozdobić okno? Pomysły na dekoracje z tkanin

Zasłaniać okno czy nie zasłaniać?

Dekorację okna dobieramy tak, by pasowała do aranżacji wnętrza. To oczywiste. Bierzemy też pod uwagę widok za oknem – jeśli jest atrakcyjny i nie musimy zapewniać ochrony przed wzrokiem sąsiadów nie zasłaniajmy okna na stałe. Pozostawmy jedynie możliwość ochrony przed słońcem. Ładną dekoracją okna składającą się z zasłon i rolety rzymskiej stworzymy ramę, jak dla obrazu, podkreślającą to co na zewnątrz.  Jeśli natomiast widok nie jest godzien uwagi, wybierzmy firanę lub modną roletę rzymską i zasłony. Skupią nasz wzrok na sobie tak, że zapomnimy o nieatrakcyjnym sąsiedztwie. Możliwość zsłonięcia okna przyda się zdecydowanie w sypialni i w pokoju dziecka, zwłaszcza tych usytuowanych od stony wschodniej - słońce nie będzie budziło zbyt wcześnie, lub zachodniej - zaciągniete w odpowiednim momencie dnia zasłony ochronią pokój przed nadmiernym nagrzaniem. Dobrym pomysłem jest też podbicie zasłon w sypialni tkaniną typu "black out" umożliwiającej całkowite zaciemnienie w pokoju.

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony?
Dekoracja okna

Autor: materiały prasowe Dekoria.pl

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony?

•    Długość zasłon - dobrze dobrane zasłony czy firanki najładniej wyglądają, gdy lekko dotykają podłogi. Jeśli jednak masz w domu zwierzęta lub salon połączony jest z tarasem lub balkonem warto wymierzyć tkaninę tak, by unosiła się 1-2 cm nad podłogą.

•    Szerokość zasłon - po obu stronach okna powinno zostać na tyle dużo materiału, by po ich zasłonięciu do pomieszczenia nie przedostawały się promienie słoneczne.

Dekoracja okna
Autor: Bernard Białorucki

Dekoracja okna w stylu skandynawskim, nowoczesnym i tradycyjnym

•    Dekoracja okna w stylu skandynawskim to zazwyczaj same zasłony, białe, grafitowe lub czarne. Okalają okno, ocieplają wnętrze, ale nie zabierają cennego światła. Jeśli to konieczne, montuje się na oknach rolety, z białej tkaniny, jak najbardziej dyskretne i neutralne, mające za zadanie nie dekorację wnętrza, a osłonięcie przed słońcem lub wzrokiem sąsiadów po zmroku. •    Dekoracja okna w stylu nowoczesnym może mieć zdecydowanie więcej wariantów: roleta rzymska i zasłony, delikatne, przezierne firany i zasłony lub tylko zasłony. Kolorystyka uzależniona od aranżacji wnętrza – może ją subtelnie dopełniać lub zdecydowanie kontrastować. Teraz modne są szlachetne kolory nasycone i miekkie aksamity.•    Dekoracja okna w stylu tradycyjnym, to przede wszystkim firany zasłony, na taśmach ułatwiających nieskazitelne układanie. Czasem firany zastępujemy roletami uszytymi z bogatszych tkanin, niż te w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. W tradycyjnej dekoracji okna pojawiają się także drapowane lambrekiny.

Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony