Jak wybrać dekorację okna? Rolety, firany czy zasłony?

2022-01-05 18:39

Jesienią i zimą więcej czasu spędzamy w domu. Pogoda raczej nie zachęca do aktywności na zewnątrz. Chcemy więc, by wnętrza były przytulne i takie jak lubimy. I nie chodzi o to, by robić rewolucje w wystroju – czasem wystarczy zmienić zasłony lub rolety. Korzyść będzie podwójna - odmienią nasze mieszkanie i odwórcą uwagę od deszczu za oknem. Jakie kolory i wzory dekoracji okiennej będą teraz modne?

Spis treści

  1. Dekoracja okna: rolety czy firany?
  2. Jak wybierać kolory i wzory dekoracji okiennych?
  3. Zasłaniać okno czy nie zasłaniać?
  4. Dekoracja okna w stylu skandynawskim, nowoczesnym i tradycyjnym

Dekoracja okna mimo, że wybierana jao ostatni element, jest niezmiernie ważną częścią wystroju wnętrza. Podkreśla styl aranżacji, czasem też zapewnia niezbędną prywatność. Jak dobrać właściwy wystrój okna do salonu i sypialni? Lepsze będą tradycyjne firany i zasłony czy może modne rolety rzymskie?

Dekoracja okna: rolety czy firany?

Firany traktujemy jak tradycyjną dekorację okna, we wnętrzach w stylu klasycznym, romantycznym, czasem w stylu nowoczesnym. Rolety, w zależności od tkaniny z której są uszyte, pasują do aranżacji wnętrz i w stylu klasycznym i nowoczesnym, minimalistycznym i skandynawskim. Dlatego tak chętnie ostatnio wybieramy funkcjonalne rolety zamiast tradycyjnych firan. Szybko stały się pełnoprawnym i modnym elementem wystroju salonu i sypialni. Są funkcjonalne, zapewniają prywatność w ciągu dnia, jednocześnie wpuszczając światło do wnętrza, tak jak lekkie firany i zasłony z woalu, bawełny czy lnu. Wybierając rolety starajmy się zachować równowagę pomiędzy kolorami i wzorami, a pozostałymi elementami wystroju wnętrza: obiciem mebli, dywanem, poduszkami. Wyszukane rolety, zwłaszcza rzymskie, lepiej wyglądają gdy są uszyte z gładkich tkanin lub z regularnym wzorem geometrycznym, podczas gdy proste dobrze prezentują się wykonane z materiałów wzorzystych, z motywami florystycznymi. Wybierając rolety nie musisz rezygnować z zasłon – świetnie się wzajemnie uzupełniają, zwłaszcza jeśli obie dekoracje są wykonane z tkanin skoordynowanych, czyli w tej samej kolorystyce, ale z różnymi wzorami, pochodzącymi z tej samej kolekcji.

Czytaj też: Jak łączyć wzory dywanów, tapet, poduszek?

Dekoracja okna
Autor: materiały prasowe IKEA

Jak wybierać kolory i wzory dekoracji okiennych?

Wybór koloru wystroju okna uzależniony jest od tego co lubimy. Jaki nastrój chcemy w pomieszczeniu stworzyć? W jakich kolorach czujemy się dobrze? Zimnych czy ciepłych? Zasłony w tonacji czerwonej będą wprowadzały do wnętrza nastrój ciepła i ożywienia. Dekoracje w odcieniach niebieskiego, postrzegane jako chłodne, optycznie powiększą wnętrze i wprowadzą odprężający nastrój. Tkaniny w bogate wzory, podobnie jak mocne kolory, sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, gdzie nie będą dominującym elementem w aranżacji. W mniejszych pokojach odnajdą się tkaniny z drobnymi wzorami, w łagodnej kolorystyce. Jeśli wystrój wnętrza jest monochromatyczny, warto wybrać dekorację okna w kontrastujących kolorach i wzorach. Wybierając zasłonę warto wziąć pod uwagę także rodzaj i styl firany. One także wpłyną na kolorystykę pomieszczenia - wpuszczając delikatnie przytłumione światło, które zmniejsza optycznie nasycenie barw wybranych do aranżacji wnętrza.

Czytaj też: Jak ozdobić okno? Pomysły na dekoracje z tkanin

Zasłaniać okno czy nie zasłaniać?

Dekorację okna dobieramy tak, by pasowała do aranżacji wnętrza. To oczywiste. Bierzemy też pod uwagę widok za oknem – jeśli jest atrakcyjny i nie musimy zapewniać ochrony przed wzrokiem sąsiadów nie zasłaniajmy okna na stałe. Pozostawmy jedynie możliwość ochrony przed słońcem. Ładną dekoracją okna składającą się z zasłon i rolety rzymskiej stworzymy ramę, jak dla obrazu, podkreślającą to co na zewnątrz.  Jeśli natomiast widok nie jest godzien uwagi, wybierzmy firanę lub modną roletę rzymską i zasłony. Skupią nasz wzrok na sobie tak, że zapomnimy o nieatrakcyjnym sąsiedztwie. Możliwość zsłonięcia okna przyda się zdecydowanie w sypialni i w pokoju dziecka, zwłaszcza tych usytuowanych od stony wschodniej - słońce nie będzie budziło zbyt wcześnie, lub zachodniej - zaciągniete w odpowiednim momencie dnia zasłony ochronią pokój przed nadmiernym nagrzaniem. Dobrym pomysłem jest też podbicie zasłon w sypialni tkaniną typu "black out" umożliwiającej całkowite zaciemnienie w pokoju.

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony?
Dekoracja okna

Autor: materiały prasowe Dekoria.pl

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony?

•    Długość zasłon - dobrze dobrane zasłony czy firanki najładniej wyglądają, gdy lekko dotykają podłogi. Jeśli jednak masz w domu zwierzęta lub salon połączony jest z tarasem lub balkonem warto wymierzyć tkaninę tak, by unosiła się 1-2 cm nad podłogą.

•    Szerokość zasłon - po obu stronach okna powinno zostać na tyle dużo materiału, by po ich zasłonięciu do pomieszczenia nie przedostawały się promienie słoneczne.

Dekoracja okna
Autor: Bernard Białorucki

Dekoracja okna w stylu skandynawskim, nowoczesnym i tradycyjnym

•    Dekoracja okna w stylu skandynawskim to zazwyczaj same zasłony, białe, grafitowe lub czarne. Okalają okno, ocieplają wnętrze, ale nie zabierają cennego światła. Jeśli to konieczne, montuje się na oknach rolety, z białej tkaniny, jak najbardziej dyskretne i neutralne, mające za zadanie nie dekorację wnętrza, a osłonięcie przed słońcem lub wzrokiem sąsiadów po zmroku. •    Dekoracja okna w stylu nowoczesnym może mieć zdecydowanie więcej wariantów: roleta rzymska i zasłony, delikatne, przezierne firany i zasłony lub tylko zasłony. Kolorystyka uzależniona od aranżacji wnętrza – może ją subtelnie dopełniać lub zdecydowanie kontrastować. Teraz modne są szlachetne kolory nasycone i miekkie aksamity.•    Dekoracja okna w stylu tradycyjnym, to przede wszystkim firany zasłony, na taśmach ułatwiających nieskazitelne układanie. Czasem firany zastępujemy roletami uszytymi z bogatszych tkanin, niż te w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. W tradycyjnej dekoracji okna pojawiają się także drapowane lambrekiny.

Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE