Wystrój wnętrz: jak łączyć wzory dywanów, tapet, poduszek?

2014-11-03 17:36

Wzorzyste dodatki do domu dają nam nieskończenie wiele możliwości w wystroju wnętrz. Tapety, dywany i poduszki. Każdy z tych dodatków może mieć może inny wzór. Pozornie nie pasujący do innych. A jednak takie dodatki do domu mogą stworzyć oryginalną i wyjątkową kompozycję, która odmieni wystrój wnętrza naszego mieszkania.

Spis treści

  1. Wystrój wnętrz: jak łączyć wzory monochromatyczne
  2. Wystrój wnętrz: jak łączyć wzory wielokolorowe

Często szukając pomysłu na wystrój wnętrz zadajemy sobie pytanie: jak łączyć wzory, by nie stworzyć męczącej oczy mieszanki? Mimo ryzyka nie bójmy się łączyć wzorów w jednym wnętrzu. To dzięki takim dodatkom, jak dywany, tapety, czy wzorzyste poduszki nasze domy i mieszkania zyskują niepowtarzalny wygląd. W wystroju wnętrz możemy łączyć wzory monochromatyczne – bezpieczniejsza opcja. Wyższą szkołą jest łączenie wzorów wielokolorowych w jednym wnętrzu. Jest to zadanie trudne, ale niezwykle satysfakcjonujące, dające możliwość zmiany wystroju wnętrza mieszkania w zależności od pory roku, nastroju lub świąt.

Wystrój wnętrz: jak łączyć wzory monochromatyczne

Łączenie wzorów monochromatycznych w dodatkach do domu nie jest wyjątkowo trudne. Poruszając się pomiędzy odcieniami jednej barwy lub tylko dwoma kolorami dopełniającymi się, na pewno nie popełnimy błędu planując wystrój wnętrz. W takiej gamie kolorystycznej możemy bawić się łączeniem pasów z kropkami, kwiatów z kratą itp. Warto korzystać z koordynatów, które dają nam producenci tkanin i tapet. Zazwyczaj  do jednego motywu przewodniego proponują wzory skoordynowane wzorniczo i kolorystycznie. Korzystajmy z tych możliwości podczas planowania wystroju wnętrza swojego mieszkania. Jeśli brak nam odwagi lub pewności siebie obserwujmy najlepszych.

Wystrój wnętrz: jak łączyć wzory wielokolorowe

Jak łączyć wzory dodatków wielokolorowe w wystroju wnętrza? By mieszkanie nie wyglądało jak papuga? Nadmiar wzorów i kolorów zawsze jest męczący w aranżacji wnętrza. Wie to każdy, kto choć raz próbował tej sztuki. Przy łączeniu wzorów tkanin, tapet, czy dywanów we wnętrzach trzeba uważać znacznie bardziej niż przy odzieży. Jeśli nie trafimy z wzorami na ubraniu – nie ma tragedii. Wieczorem je zdejmujemy i po kłopocie. A drogie tapety, poduszki czy dywany zostają. Dlatego ważna jest rozwaga w dobrze i łaczeniu w jednym wnętrzu wielobarwnych dodatków. Jeśli nie mamy pewności spytajmy dobrego projektanta wnętrz lub sprzedawcę w specjalistycznym sklepie. Tam zawsze spotkamy się z dobrą radą. Jak łączyć wzory wielokolorowe w wystroju wnętrza? Pierwsza zasada to łączenie tych samych wzorów, ale w różnej skali. Czyli łączymy przykładowo dużą kratę z małą. Szerokie pasy z prążkami. Wyraziste kwiaty z drobną łączką. Druga zasada mówiąca jak łączyć wzory wielokolorowe, to przy zachowaniu tej samej kolorystyki łączenie różnych wzorów. Krata i kwiaty, lub kwiaty i pasy w tej samej kolorystyce to dobry pomysł. Jeszcze inna zasada mówi o znalezieniu jednego koloru przewodniego w wystroju wnętrza, który połączy wybrane wzory. Jednak wtedy też warto pamiętać o skali wybranych wzorów. Jeden wzór może być dominujący, reszta pełni rolę uzupełniającą. Czasem warto poświęcić dłuższą chwilę na odpowiedź na pytanie: jak łączyć wzory, a wzorzyste dodatki do domu dokupować sukcesywnie, ale wtedy na pewno będziemy zadowoleni z efektu, a wzory odwdzięczą się nam tym, ze nasze mieszkania będą wyjątkowe i niepowtarzalne.