Drewno na ścianie: pomysł na efektowną dekorację ścian

2014-07-23 12:49 Sonia Łukomska

Jak, w sposób oryginalny, wprowadzić drewno do aranżacji wnętrza? Czy trzeba ograniczać się do używania go jedynie na podłodze? Absolutnie nie! Ze względu na swój estetyczny wygląd, ponadczasowość i uniwersalność, drewno świetnie nadaje się także do aranżacji ścian. Sprawdź, jak wykorzystać drewno na ścianie!

Drewno w aranżacji wnętrz jest materiałem niezastąpionym, często jednak nie wykorzystuje się w pełni jego potencjału. Jeśli jesteś miłośnikiem tego surowca, wcale nie musisz ograniczać się do wykorzystania go jedynie w takich elementach wystroju jak meble, czy podłoga. Równie doskonale sprawdzi się drewno na ścianie. Taka dekoracja ścian z drewnianą okładziną tworzy przytulny wystrój, do łask wraca też boazeria. Drewniane okładziny ścian są znowu modne. Do wyboru mamy wiele rodzajów i barw fornirów drewna krajowego i egzotycznego. Duże, gładkie, eleganckie drewniane powierzchnie ścian powinny współgrać z materiałem szaf i innych mebli.

Drewno na ścianie: materiał pasujący do każdego wnętrza

Drewno charakteryzuje się wysoce estetycznym wyglądem, a także ponadczasowością i uniwersalnością, dlatego też sprawdzi się zarówno w tradycyjnej aranżacji wnętrz, jak i w przypadku bardziej nowoczesnych projektów – wystrój wnętrza z zastosowaniem drewna na ścianie oswaja przestrzeń i sprawia, że emanuje ona charakterystycznym ciepłem i przytulnością. Bielone drewno na ścianie czy podłodze doskonale będzie prezentować się we wnętrzach w stylu skandynawskim czy rustykalnym, z kolei drewno w naturalnym kolorze stanowi nieodłączny element wystroju domów stylizowanych na góralską chatę. Drewno na ścianie może przyjąć formę paneli, desek, boazerii, a nawet kafli.

 

Jak dbać o drewnianą podłogę: poradnik >>>

 

Można uczynić z niego główny element aranżacji, układając go na kilku ścianach, a nawet na suficie, lub potraktować jako dodatek, który podkreśli dany fragment wnętrza. Drewniana okładzina ścienna pasuje właściwie do każdego typu pomieszczenia – drewno na ścianie z powodzeniem możesz użyć w salonie, w sypialni, a nawet w kuchni czy łazience, w połączeniu z glazurą, terakotą, kamieniem lub farbą. Rodzaj materiału, z jakim łączymy drewno, nie ma znaczenia. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, by, w zależności od tego do jakiego pomieszczenia wprowadzasz drewno na ścianie, wybrać odpowiedni rodzaj tego surowca. Do sypialni czy salonu nada się właściwie każdy gatunek drewna, jednak do kuchni lub łazienki, czyli pomieszczeń wystawionych na działanie dużej ilości wilgoci, wybierz drewno charakteryzujące się większą wytrzymałością, na przykład któryś z gatunków egzotycznych – tek, iroko czy merbau. Jeśli wolisz postawić na polski gatunek drzewa, podobne właściwości posiadają dąb i modrzew.