Dekoracje świąteczne na stół wigilijny. Nowoczesna dekoracja stołu świątecznego

2023-12-21 15:39

Stół wigilijny to niezwykle ważny element bożonarodzeniowej tradycji. Tym, co sprawi, że stół odmieni się na Wigilię, są dekoracje. Podpowiadamy, jak nakryć stół wigilijny, by podkreślał uroczystą chwilę rodzinnego spotkania. Jak przystroić stół wigilijny? Zobacz 36 pomysłów na dekorację stołu świątecznego.

Skandynawska dekoracja świąteczna na Boże Narodzenie. Kompozycja ze świecami. DIY

Spis treści

  1. Stół wigilijny - jaka zastawa na wigilię?
  2. Ozdoby na stół wigilijny
  3. Co powinno się znaleźć na wigilijnym stole?
  4. Dekoracje świąteczne na stół wigilijny
  5. Ozdoby na stół wigilijny - zrób to sam

Dekoracja stołu wigilijnego ma szczególne znaczenie. Związane są z nim najpiękniejsze tradycje i symbole - podawanie tradycyjnych potraw, układanie sianka, wigilijna wieczerza czy puste miejsca dla niespodziewanego gościa. Dlatego warto zadbać o odświętną aranżację stołu wigilijnego  i stworzenie specjalnej oprawy w postaci uroczystego nakrycia i dekoracji. Dekoracja stołu wigilijnego to wstęp do świątecznej uczty, niech będzie szczególna, apetyczna i klimatyczna.

Stół wigilijny - jaka zastawa na wigilię?

Zanim przystąpisz do dekoracji stołu wigilijnego, przejrzyj swoją zastawę stołową i zadecyduj, które naczynia pojawią się na świątecznym stole. Jeśli nie masz jednego dużego serwisu, możesz łączyć ze sobą kilka kompletów. Porcelana i sztućce, które położymy na stole wigilijnym, mają podkreślić niezwykłość chwili. Wybierz zbliżony kolor lub styl zastawy stołowej.

Biało-srebrne nakrycia i dekoracje wigilijnego stołu to sprawdzona klasyka, szara ceramika na białym obrusie z kolorowym akcentem kwiatów też nieźle będzie wyglądać. W dekoracji stołu wigilijnego ważne są też piękny obrus i serwetki, które powinny czekać — najlepiej wykrochmalone i starannie złożone w komodzie.

Ozdoby na stół wigilijny

Szkło pięknie załamuje i odbija światło, dlatego nie powinno go zabraknąć na wigilijnym stole. Sprawdza się w roli świeczników czy naczyń na napoje. Barwione dodaje aranżacji stołu wigilijnego lekkości i wygląda bardziej nowocześnie. Dopełnieniem w dekoracji stołu może być też położony na obrusie bieżnik ze świątecznym wzorem.

Serwetki, najlepiej materiałowe, warto ładnie złożyć lub przyozdobić np. obrączką na serwetki i gałązką igliwia. Ładnie skomponowana zastawa stołowa, sztućce, elegancki obrus i serwetki tworzą już piękną, odświętną oprawę stołu wigilijnego.

Pamiętaj, by tekstylia przeprasować przed użyciem. Pod spód można położyć specjalny podkład, który ochroni stół przed zalaniem i wysoką temperaturą. Sprawi, że obrus ładniej się ułoży, i zredukuje odgłosy odstawianych naczyń.

Co powinno się znaleźć na wigilijnym stole?

Na stole wigilijnym oprócz tradycyjnych potraw powinien się również znaleźć opłatek, mak – na znak dobrobytu, pierniczki z miodem chroniące nas przed złymi wydarzeniami czy orzechy włoskie przynoszące mądrość.

Oprócz świątecznych symboli powinniśmy również pamiętać w dekoracji stołu wigilijnego o kilku zasadach savoir-vivre. Po prawej stronie talerza układamy nóż (z ostrzem skierowanym w lewo) i łyżkę, po lewej widelec. – Nad talerzem widelczyk i łyżeczkę do deserów, a na tej samej wysokości, po prawej stronie, stawiamy kieliszek do wody.

Dobrym zwyczajem jest drobny upominek dla gościa, dlatego przy każdym nakryciu możemy postawić figurkę anioła lub ozdobną bombkę oraz łuskę karpia na małej gałązce igliwia – podpowiada Hanna Maruta, stylistka. Pralinka, drobny upominek czy ręcznie wykonana kartka z imieniem gościa zadbają o miłą atmosferę przy wigilijnym stole.

Dekoracje świąteczne na stół wigilijny

W dekoracji stołu wigilijnego modne są naturalne ozdoby świąteczne. Naturalne materiały w dekoracjach zapanowały razem z modą na styl skandynawski. Trzeba pamiętać, że udaną aranżację świątecznego stołu stworzymy wtedy, gdy dodatki pasują do siebie. Niech połączy je kolor, materiał czy wzór.

Cała dekoracja stołu wigilijnego powinna być spójna kolorystycznie. W galerii zdjęć z inspiracjami na świąteczny stół odnajdziesz różnorodne pomysły na aranżacje: biało-złote, srebrne, z tradycyjnym zestawieniem czerwieni i zieleni oraz pastelowe. Odpowiednio dopasowane obrus, serwetki, zastawa, szkło i ozdoby w postaci stroików, figurek czy świec stworzą wyjątkowy nastrój. Dodatkowo nad stołem możemy zawiesić jemiołę ozdobioną kolorowymi zawieszkami, z tyłu oparcia każdego krzesła może zwisać wianek, a dookoła niech migocą piękne lampki.

Ozdoby na stół wigilijny - zrób to sam

Dekoracje stołu wigilijnego nie muszą nadwyrężać domowego budżetu. Można zastosować ozdoby z ogródka i lasu. Gałęzie zarówno te z igłami, jak i te z drzew liściastych sprawdzą się jako konstrukcja dla dekoracji. Mogą być wstawione do wazoników jak bukiety. Dobrym towarzystwem dla nich do zrobienia stroików są szyszki, drobne jabłka, rajskie jabłuszka.

Doskonale zastąpią bombki. Szyszki można przemalować, posrebrzyć lub zachować ich oryginalny kolor. Możesz je powiesić na gałęziach, wypełnić nimi misy czy inne szklane naczynia. Jeśli lubisz majsterkować, potnij grubsze gałęzie w plastry. Nadadzą się nie tylko na podkładki do kubków czy świeczek, ale po wywierceniu otworów mogą też stać się zawieszkami na świąteczny stroik.

Zobacz też: Dekoracje świąteczne na stół wigilijny. Z czego można zrobić ozdoby świąteczne? Stół wigilijny - inspiracje