Jemioła – dekoracja na Boże Narodzenie

2021-11-22 12:05

Jemioła to jeden z najpopularniejszych symboli Bożego Narodzenia. Dekorując dom na święta wieszamy nad stołem albo przy drzwiach wejściowych pęk obsypanych białymi owocami gałązek jemioły. Jemiołę można też wykorzystać w bożonarodzeniowych stroikach czy bukietach.

Jemioła pospolita, zwana też jemiołą białą lub strzęślą (łac. Viscum album), to roślina często spotykana na różnych gatunkach drzew rosnących w Polsce. Jest półpasożytem: może samodzielnie syntetyzować substancje odżywcze, ale wodę wraz z solami mineralnymi musi pobierać od drzewa-żywiciela, na którym rośnie. Jemioła to także roślina lecznicza, wykorzystywana w fitoterapii oraz kosmetyce.

Jemioła – gdzie ją znaleźć i jak wygląda?

Jemioła rośnie na drzewach. Najczęściej porasta topole, brzozy, lipy, wierzby, klony, ale można ją też spotkać na robiniach akacjowych, jabłoniach, gruszach i sosnach. Rozgałęzione pędy jemioły tworzą kulistą formę. Korzenie jemioły – tzw. ssawki – rozrastają się między korą a drewnem gałęzi drzewa i wrastają w drewno. Skórzaste, grube, lancetowate liście jemioły mają od 2 do 8 cm długości oraz od 0,5 do 2 cm szerokości, są zaokrąglone i zrośnięte nasadami po dwa. Liście mają żółtozielony bądź zielony kolor, zimą stają się oliwkowe. Późną jesienią i na początku zimy dojrzewają owoce jemioły: białe, okrągłe nibyjagody o średnicy 6–10 mm, które utrzymują się na gałązkach przez całą zimę (są pożywieniem ptaków).

>>Nie przegap: Ozdoby świąteczne. Inspiracje, jak udekorować pokój na święta Bożego Narodzenia

Jemioła na Boże Narodzenie

Zgodnie ze dawnym zwyczajem gałązki jemioły wiesza się w domach pod sufitem nad wigilijnym stołem (jeszcze przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie w wigilijny wieczór), nad kuchnią i nad drzwiami wejściowymi. Obecność jemioły w czasie świąt Bożego Narodzenia ma przynieść domownikom szczęście i zdrowie w nadchodzącym roku. Znany jest też zwyczaj całowania się pod jemiołą. Gałązek jemioły nie należy po świętach wyrzucać – należy je ususzyć i przechowywać cały rok aż do następnego Bożego Narodzenia albo spalić w święto Trzech Króli (6 stycznia) – tylko wtedy magiczna moc jemioły będzie chronić nasz dom cały rok.

Jemioła w świątecznych dekoracjach

Jemiołę można z powodzeniem wykorzystać w rozmaitych bożonarodzeniowych dekoracjach. Jej zaletą jest to, że długo zachowuje trwałość. Oryginalnie ulistnione i obsypane owocami gałązki jemioły są wyjątkowo dekoracyjne i znakomicie sprawdzają się jako element świątecznych stroików. Wystarczy wpleść kilka gałązek jemioły w wianek upleciony z iglastych gałązek, dodać kilka dekoracyjnych elementów – na przykład bombek, kokard, orzechów – i już mamy gotowy bożonarodzeniowy wieniec.Dobrym pomysłem jest wstawienie do szklanego przezroczystego wazonu bukietu z jemioły i udekorowanie go delikatnymi lampkami choinkowymi.Z krótkich gałązek jemioły można uformować niewielkie bukieciki. Wstawione do wazoników staną się idealną dekoracją świątecznego stołu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień