Jemioła – dekoracja na Boże Narodzenie

2019-12-01 17:26 Magdalena Michalak

Jemioła to jeden z najpopularniejszych symboli Bożego Narodzenia. Dekorując dom na święta wieszamy nad stołem albo przy drzwiach wejściowych pęk obsypanych białymi owocami gałązek jemioły. Jemiołę można też wykorzystać w bożonarodzeniowych stroikach czy bukietach.

Jemioła pospolita, zwana też jemiołą białą lub strzęślą (łac. Viscum album), to roślina często spotykana na różnych gatunkach drzew rosnących w Polsce. Jest półpasożytem: może samodzielnie syntetyzować substancje odżywcze, ale wodę wraz z solami mineralnymi musi pobierać od drzewa-żywiciela, na którym rośnie. Jemioła to także roślina lecznicza, wykorzystywana w fitoterapii oraz kosmetyce.

Jemioła – gdzie ją znaleźć i jak wygląda?

Jemioła rośnie na drzewach. Najczęściej porasta topole, brzozy, lipy, wierzby, klony, ale można ją też spotkać na robiniach akacjowych, jabłoniach, gruszach i sosnach. Rozgałęzione pędy jemioły tworzą kulistą formę. Korzenie jemioły – tzw. ssawki – rozrastają się między korą a drewnem gałęzi drzewa i wrastają w drewno. Skórzaste, grube, lancetowate liście jemioły mają od 2 do 8 cm długości oraz od 0,5 do 2 cm szerokości, są zaokrąglone i zrośnięte nasadami po dwa. Liście mają żółtozielony bądź zielony kolor, zimą stają się oliwkowe. Późną jesienią i na początku zimy dojrzewają owoce jemioły: białe, okrągłe nibyjagody o średnicy 6–10 mm, które utrzymują się na gałązkach przez całą zimę (są pożywieniem ptaków).

>>Nie przegap: Ozdoby świąteczne. Inspiracje, jak udekorować pokój na święta Bożego Narodzenia

Jemioła na Boże Narodzenie

Zgodnie ze dawnym zwyczajem gałązki jemioły wiesza się w domach pod sufitem nad wigilijnym stołem (jeszcze przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie w wigilijny wieczór), nad kuchnią i nad drzwiami wejściowymi. Obecność jemioły w czasie świąt Bożego Narodzenia ma przynieść domownikom szczęście i zdrowie w nadchodzącym roku. Znany jest też zwyczaj całowania się pod jemiołą. Gałązek jemioły nie należy po świętach wyrzucać – należy je ususzyć i przechowywać cały rok aż do następnego Bożego Narodzenia albo spalić w święto Trzech Króli (6 stycznia) – tylko wtedy magiczna moc jemioły będzie chronić nasz dom cały rok.

Jemioła w świątecznych dekoracjach

Jemiołę można z powodzeniem wykorzystać w rozmaitych bożonarodzeniowych dekoracjach. Jej zaletą jest to, że długo zachowuje trwałość. Oryginalnie ulistnione i obsypane owocami gałązki jemioły są wyjątkowo dekoracyjne i znakomicie sprawdzają się jako element świątecznych stroików. Wystarczy wpleść kilka gałązek jemioły w wianek upleciony z iglastych gałązek, dodać kilka dekoracyjnych elementów – na przykład bombek, kokard, orzechów – i już mamy gotowy bożonarodzeniowy wieniec.
Dobrym pomysłem jest wstawienie do szklanego przezroczystego wazonu bukietu z jemioły i udekorowanie go delikatnymi lampkami choinkowymi.
Z krótkich gałązek jemioły można uformować niewielkie bukieciki. Wstawione do wazoników staną się idealną dekoracją świątecznego stołu.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021