Biało-niebieska porcelana i ceramika: do wnętrz skandynawskich, nowoczesnych i nie tylko!

2017-08-16 12:20

Biel i kolor niebieski bardzo się lubią! Tworzą duet wyrazisty, rześki, w klimacie letnim, dlatego spotykamy go zwłaszcza w stylu marynistycznym. Ale biało-niebieska porcelana i ceramika pasuje do różnorodnych konwencji stylistycznych. We wnętrzu nowoczesnym czy skandynawskim wprowadza ciekawy akcent kolorystyczny, a w klasycznym pięknie komponuje się z brązem i różnymi odcieniami drewna. Możliwości jest zatem mnóstwo.

Spis treści

  1. Biel i kobalt: fajans z Delft
  2. Biało-niebieska porcelana i ceramika a styl wnętrza
  3. Kolor niebieski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Duet bieli z różnymi odcieniami niebieskiego nie jest czymś nowym w designie. A właściwie znany jest od kilku stuleci – właśnie dzięki porcelanie i ceramice. W Portugalii zaś wyjątkowo pięknie rozwinął się na płytkach azulejos, symbolu kraju.

Biel i kobalt: fajans z Delft

Holenderskie miasto Delft stało się centrum produkcji fajansu w XVII wieku. Produkty z Delft cieszyły się największym uznaniem od poł. XVII wieku do poł. XVIII wieku. Za ich sukces odpowiadało to, że stanowiły piękną, a przy tym o wiele tańszą alternatywę dla chińskiej porcelany. Co więcej, wyróżniały się charakterystycznym wzornictwem – niebieskim dekorem na białym tle. Najczęściej można było spotkać mocny odcień kobaltowy. Fajans z Delft inspirował rzemieślników w wielu krajach. Na ziemiach polskich jednym z ośrodków wytwarzania podobnych produktów był Gdańsk. Współcześnie sporo kolekcji porcelany i ceramiki nawiązuje do tradycyjnego wzornictwa z Delft. Takie produkty mają w sobie mnóstwo klasycznego uroku, ale śmiało można je wprowadzać także do wnętrz skandynawskich czy nowoczesnych. Tym bardziej że niebieskie akcenty w stonowanych kolorystycznie aranżacjach to hit tego roku!

.. Kolor kobaltowy we wnętrzach – porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

Biało-niebieska porcelana i ceramika a styl wnętrza

Styl skandynawski: błękit i granat to barwy, który coraz śmielej wkraczają do wnętrz skandynawskich. Biało-niebieskie naczynia wprowadzą piękny akcent kolorystyczny, a wystrój wciąż będzie czarował harmonią.

.. Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Styl marynistyczny: biało-niebieskiej porcelany czy ceramiki nigdy za wiele w takim wystroju! Można nawet zaryzykować tezę, że jeśli chodzi o naczynia, nie zaszkodzi ograniczyć się do tylko takich produktów. Różnicujmy jedynie odcienie niebieskiego – będzie ciekawiej.

Styl nowoczesny: w takim wnętrzu również świetnie sprawdzą się niebieskie akcenty. Wybierajmy naczynia i dekoracje o prostych formach, bez zdobień.

Styl klasyczny: stawiamy na klasyczny design, czyli miękkie, finezyjne linie porcelany. Dobrze sprawdzi się dekor kwiatowy (w wersji niebieskiej, rzecz jasna).

Kolor niebieski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE