Biało-niebieska porcelana i ceramika: do wnętrz skandynawskich, nowoczesnych i nie tylko!

2017-08-16 12:20

Biel i kolor niebieski bardzo się lubią! Tworzą duet wyrazisty, rześki, w klimacie letnim, dlatego spotykamy go zwłaszcza w stylu marynistycznym. Ale biało-niebieska porcelana i ceramika pasuje do różnorodnych konwencji stylistycznych. We wnętrzu nowoczesnym czy skandynawskim wprowadza ciekawy akcent kolorystyczny, a w klasycznym pięknie komponuje się z brązem i różnymi odcieniami drewna. Możliwości jest zatem mnóstwo.

Spis treści

  1. Biel i kobalt: fajans z Delft
  2. Biało-niebieska porcelana i ceramika a styl wnętrza
  3. Kolor niebieski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Duet bieli z różnymi odcieniami niebieskiego nie jest czymś nowym w designie. A właściwie znany jest od kilku stuleci – właśnie dzięki porcelanie i ceramice. W Portugalii zaś wyjątkowo pięknie rozwinął się na płytkach azulejos, symbolu kraju.

Biel i kobalt: fajans z Delft

Holenderskie miasto Delft stało się centrum produkcji fajansu w XVII wieku. Produkty z Delft cieszyły się największym uznaniem od poł. XVII wieku do poł. XVIII wieku. Za ich sukces odpowiadało to, że stanowiły piękną, a przy tym o wiele tańszą alternatywę dla chińskiej porcelany. Co więcej, wyróżniały się charakterystycznym wzornictwem – niebieskim dekorem na białym tle. Najczęściej można było spotkać mocny odcień kobaltowy. Fajans z Delft inspirował rzemieślników w wielu krajach. Na ziemiach polskich jednym z ośrodków wytwarzania podobnych produktów był Gdańsk. Współcześnie sporo kolekcji porcelany i ceramiki nawiązuje do tradycyjnego wzornictwa z Delft. Takie produkty mają w sobie mnóstwo klasycznego uroku, ale śmiało można je wprowadzać także do wnętrz skandynawskich czy nowoczesnych. Tym bardziej że niebieskie akcenty w stonowanych kolorystycznie aranżacjach to hit tego roku!

.. Kolor kobaltowy we wnętrzach – porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

Biało-niebieska porcelana i ceramika a styl wnętrza

Styl skandynawski: błękit i granat to barwy, który coraz śmielej wkraczają do wnętrz skandynawskich. Biało-niebieskie naczynia wprowadzą piękny akcent kolorystyczny, a wystrój wciąż będzie czarował harmonią.

.. Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Styl marynistyczny: biało-niebieskiej porcelany czy ceramiki nigdy za wiele w takim wystroju! Można nawet zaryzykować tezę, że jeśli chodzi o naczynia, nie zaszkodzi ograniczyć się do tylko takich produktów. Różnicujmy jedynie odcienie niebieskiego – będzie ciekawiej.

Styl nowoczesny: w takim wnętrzu również świetnie sprawdzą się niebieskie akcenty. Wybierajmy naczynia i dekoracje o prostych formach, bez zdobień.

Styl klasyczny: stawiamy na klasyczny design, czyli miękkie, finezyjne linie porcelany. Dobrze sprawdzi się dekor kwiatowy (w wersji niebieskiej, rzecz jasna).

Kolor niebieski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają