Tanie meble dziecięce. Gdzie i jak szukać dobrych ofert i okazji?

2022-03-04 15:53

Stworzenie pokoju dla małej księżniczki czy superbohatera nie musi wiązać się z drogimi wydatkami. Można stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń niezależnie od posiadanego budżetu. Radzimy, jak niewielkim kosztem zaprojektować przytulny kącik dla dziecka.

Pokój dziecięcy
Autor: Paige Cody/Unsplash Możemy kupić meble i wyposażenie pokoju dziecięcego o wiele taniej niż mogłoby się wydawać. Są na to sposoby!

Spis treści

  1. Lokalne serwisy ogłoszeniowe
  2. Sklepy z meblami modułowymi
  3. Grupy o tematyce parentingowej
  4. Wnętrzarskie dyskonty

Myśląc o dziecięcym pokoju zwykle bierzemy pod uwagę meble, które rosną razem z naszą pociechą – to najbardziej ekonomiczny wariant. Wiadomo jednak, że wraz z wiekiem maluch zmienia swoje upodobania, a my chcemy mu zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju. Gdy szkrab zacznie pasjonować się czymś więcej niż grzechotki i mata edukacyjna, znów trzeba będzie pomyśleć o nowej aranżacji. Dlatego urządzając pokój dla dziecka, warto brać pod uwagę stronę praktyczną – zwłaszcza, jeśli mamy ograniczony budżet. Po co wydawać krocie na wyposażenie, które za kilka lat przestanie być potrzebne? Większość mebli możemy kupić o wiele taniej, a potrafią być równie piękne, jak te z najmodniejszych katalogów wnętrzarskich. Oto, gdzie warto szukać okazji:

Lokalne serwisy ogłoszeniowe

Na niektórych serwisach aukcyjnych można trafić na świetne okazje – od pojedynczych szafek, stolików i łóżek, po gotowe zestawy, np. drewniane. Jak wiadomo, dzieci szybko wyrastają nie tylko z ubrań, ale również ze swoich mebli. Pastelowa komoda, toaletka i uroczy domek dla lalek, które sprawdzały się przez lata, w pewnym momencie przestaną służyć nastolatce wchodzącej w dorosłość. A gdy meble i akcesoria są w całkiem niezłym stanie, można sprzedać je komuś, kto będzie nimi zachwycony. Taka wymiana przedmiotów jest korzystna nie tylko z punktu widzenia ekonomii, ale także ekologii. Dawanie przedmiotom drugiego życia świetnie wpisuje się w popularną ideę zero waste.

Sklepy z meblami modułowymi

Nie trzeba wymieniać konkretnych firm, ale wiadomo gdzie szukać mebli, które można rozbudowywać. Ceny prostych regałów z drewna lub w kolorze bieli zaczynają się już od 100 zł, a montaż jest równie prosty jak układanie klocków. Co ciekawe, niektórzy producenci dołączają do zestawów specjalne klucze, dzięki którym jeszcze łatwiej można skręcić ze sobą poszczególne części. Moduły systemowe da się  dowolnie modyfikować, np. ustawiać je w pionie lub poziomie, a także przykręcać do ścian. Prosta konstrukcja i gładki design idealnie wpisuje się w stylistykę pokoi dziecięcych, w których pełno kolorowych zabawek i dodatków. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe miejsca do przechowywania, np. szufladę w łóżku czy wiklinowe kosze, które można wsunąć w regał. A gdy dziecko wyrośnie ze swego łóżka w stylu tipi, trójkątny stelaż będzie można wykorzystać do zaprojektowania modnego biurka.

Grupy o tematyce parentingowej

Można na nich sporo ciekawych ofert mebli dla chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Poza tym to świetna kopalnia inspiracji i pomysłów wnętrzarskich. Dobrym patentem jest zamontowanie łóżka z antresolą, pod którą można umieścić biurko. Jednym z faworytów są też mobilne mebelki, które łatwo można przesuwać i nadawać im nowe przeznaczenie. Gdy dziecko zaczyna siadać, układać klocki i rysować, będzie potrzebowało niewielkiego stolika. A kiedy znowu podrośnie, dla utrzymania prawidłowej postawy, warto wykorzystać stolik jako krzesełko i do tego dokupić większy blat. Furorę w sieci robią też metamorfozy, np. regalik na zabawki szybko może zmienić się w teatrzyk, kasę biletową lub sklep warzywny. Rodzice zawsze mają mnóstwo nietuzinkowych pomysłów.

Wnętrzarskie dyskonty

Może nie kupimy w nich łóżka czy szafy, ale znajdziemy mnóstwo przydatnych dodatków. Np. lampkę na nocny stolik, ramki na zdjęcia, poduszki, kocyki, a nawet zabawki. Czasem można upolować naprawdę ładne perełki za rozsądną cenę. To bardzo praktyczne, zwłaszcza że dzieci lubią zmieniać zainteresowania, a my często dopasowujemy pokoje do ich nowych hobby. Pociecha marzy o tym, by zostać podróżnikiem? Wystarczy kupić kilka poduszek z motywem egzotycznych zwierząt, postawić kilka muszli na parapecie i przykleić na ścianie drewnianą mapę świata. A może szkrab postanowił wcielić się w rolę Picassa? Wtedy przyda się zestaw farb do malowania oraz niewielka drabina ze sznurkami, na których mały artysta będzie mógł wieszać swoje dzieła sztuki.