Półki do pokoju dziecka. Wybieramy funkcjonalne meble dla najmłodszych domowników

2020-09-28 12:07 Barbara Ruppel
pokój dziecka
Autor: Katarzyna Białasiewicz / Getty Images

Półki do pokoju dziecka oprócz wygodnego łóżka, pojemnej szafy i schowków na zabawki to istotny element wyposażenia. Na półkach możemy ustawić książki, zabawki, a także przybory do rysowania lub inne dziecięce artefakty. Jakie półki będą najlepsze do pokoju dziecka? Sprawdziliśmy popularne modele i wybraliśmy te najbardziej funkcjonalne.

Kupujemy meble do pokoju dziecka – o czym pamiętać?

Urządzając pokój dla swojej pociechy powinniśmy kierować się nie tylko aspektem wizualnym, ale również funkcjonalnością konkretnych rozwiązań. Pokój dziecka to miejsce, w którym maluch bawi się, uczy, a także śpi – powinno być ono tak zaprojektowane, by stanowiło przyjemną i bezpieczną przestrzeń, w której dziecko będzie mogło się rozwijać i poznawać świat.

Dlatego warto już na początku zastanowić się, jakie meble wstawimy do pokoju dziecka. Zasada jest prosta: meble dziecięce nie powinny przytłaczać pomieszczenia, ani przeszkadzać maluchowi w swobodnym poruszaniu się po pokoju. Wszystkie przedmioty, które nie muszą być wyeksponowane, warto schować w dyskretne kosze – jest to szczególnie ważne, jeśli w pokoju mieszka mały alergik. Im mniej rzeczy, na których osiada kurz, tym lepiej.

Meble dla dziecka powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, które nie zniszczą się po kilku miesiącach użytkowania. Stelaż łóżka wykonany z litego drewna i wytrzymały materac piankowy świetnie poradzą sobie z najbardziej ruchliwymi maluchami. Biurko z odpornym na zarysowania blatem będzie doskonałe dla przyszłego artysty, a pojemny regał udźwignie cenne książki małego czytelnika.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zainteresowanie dziecka konkretną książką lub zabawką jest wyeksponowanie ich – do tego zadania doskonale sprawdzi się półka. Możemy poukładać na niej np. książki frontami tak, by maluch mógł z łatwością wybrać ulubioną okładkę. Sprawdźmy, jakie półki możemy wybrać do pokoju naszej pociechy. Niektóre z nich z powodzeniem zrobimy sami (jeśli lubimy majsterkować)!

Półki do pokoju dziecka – wygoda i funkcjonalność

Najprostsze półki do pokoju dziecięcego to zwykłe deski przytwierdzone do ściany. Wykorzystując minimalistyczną formę półki możemy dać upust swojej kreatywności i pomalować ją na ulubione kolory naszego dziecka lub ozdobić w inny sposób. Ciekawym rozwiązaniem będzie przytwierdzenie takiej półki do ozdobionej ściany. Wyobraźmy sobie białą lub szarą ścianę z namalowanymi chmurkami czy domkami. By stworzyć nietuzinkową półkę, możemy pomalować prostą deskę na kolor chmurki czy domku i przytwierdzić ją do ściany w miejscu, gdzie kończy się ścienna dekoracja. W ten sposób dziecko będzie miało wrażenie, że postawione na półce książki lub zabawki unoszą się na chmurce lub są bezpiecznie schowane w domkach. Oczywiście możemy kupić już gotowe półki-chmurki czy półki-domki.

Jako półki do pokoju dziecka możemy wykorzystać także… półki na przyprawy. Dużą popularnością wśród mam cieszą się proste modele z Ikei (np. Bekvaem), które wyposażone są w poprzeczną belkę (do zabezpieczenia szklanych pojemników z przyprawami). Okazuje się, że książki i zabawki wyglądają na niej wyśmienicie, a dyskretna belka chroni przedmioty przed spadnięciem na główkę dziecka. Dużą zaletą takiej półki jest to, że z łatwością przemalujemy ją na inny kolor, dostosowując do wystroju pokoju naszej pociechy.

Jeżeli zależy nam na pojemności, dobrym pomysłem będą wiszące kubiki wykonane z drewna lub wysokiej jakości sklejki. Pamiętajmy, by ustawić je na takiej wysokości, by nasze dziecko miało do nich łatwy dostęp. Półki-kubiki możemy powiesić w dowolny sposób – nawet w formie trójkąta, jeśli pokój naszego dziecka mieści się na poddaszu.

Półki z drewnianych skrzynek to inna, popularna forma mebla dziecięcego, który przypadł do gustu współczesnym mamom. Pomalowane i zabezpieczone skrzynki możemy wykorzystać do stworzenia ciekawego stolika nocnego z miejscem na lampkę i książki. Możemy również położyć kilka skrzynek na sobie i stworzyć regał. Skoro jesteśmy przy temacie regałów, ciekawą opcją są duże stojące półki np. w formie domków, samochodów czy drzew z przedziałkami i półkami, na których możemy wyeksponować dziecięce zabawki, maskotki czy książki.

Wybór półek do pokoju dziecka jest naprawdę duży. Nie zawsze musimy kupować wymyślne meble, możemy zrobić je własnoręcznie, jeśli tylko mamy czas i umiejętności – nasze dziecko na pewno doceni półkę czy regał wykonany przez nas, zwłaszcza gdy będzie obecny podczas jego tworzenia.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021