Pokój dla dzieci pobudzający wyobraźnię. Oto kreatywna przestrzeń Marysi i Frania

2023-05-25 16:25

Dzieciom potrzeba inspiracji, rozbudzania wyobraźni, by z ciekawością chciały go poznawać. Dlatego tak ważne jest to, jak urządzi się ich pierwsze „terytorium”. Julia, mama Marysi i Frania, nie ma żadnych wątpliwości: – Na nim wszystko się zaczyna…

Pokój dziecka
Autor: Bernard Białorucki

To było zupełnie inne urządzanie niż zazwyczaj. Bo architektki Justyna Szadkowska i Anna Pydo z pracowni Tatemono mają dzieci w tym samym wieku, w jakim są Marysia i Franio. I nieraz cała gromadka maluchów uczestniczyła w spotkaniach swoich rodziców. Z pewnością miało to wpływ na ostateczny kształt projektu – od razu można skonfrontować rozwiązania z rzeczywistością. Ale urządzenie pokoju rodzeństwa było drugim etapem prac.

Najpierw należało zmienić układ funkcjonalny mieszkania, by dla dzieci wygospodarować duże wnętrze. – Po długich debatach i analizach ustaliłyśmy, że najlepiej będzie, gdy przeznaczy się na nie sypialnię rodziców – Julii i Tomasza. Sypialnię przeniosłyśmy do mniejszego pokoju, gdzie kiedyś mieścił się gabinet, a potem królestwo Marysi – mówią architektki.

Po dawnym układzie pozostały w obecnym pokoju dzieci rozsuwane drzwi do łazienki wszystkich domowników. Przewinął się pomysł, by z nich zrezygnować. Okazały się jednak bardzo praktyczne, zwłaszcza że łazienka ma jeszcze jedno wejście – z korytarza.

Mieszkanie Julii i Tomasza (po gruntownym remoncie trzy lata temu) jest jasne, z pomalowanymi na biało parkietami, i naturalnymi tworzywami. Na takim wystroju zależało im też w nowym pokoju Marysi i Frania. Tyle że w sposób szczególny uwzględniając dziecięce potrzeby. Z miejscem na nieskrępowaną zabawę, przestrzenią na rozwijanie wyobraźni.

CO W TRAWIE PISZCZY?

– Ilustracje z dziecięcych książek stały się dla nas inspiracją do zaprojektowania grafiki na ścianie. Poprosiłyśmy Olę Bujnowską, której malarstwo bardzo nam się podoba, o pomoc w jej stworzeniu. Nie chciałyśmy, żeby grafika była infantylna – opowiadają architektki. Powstała wspaniała tapeta. Jest nie tylko dekoracją, lecz także pobudza dziecięcą fantazję. Gdy lepiej się grafice przyjrzeć, oprócz żurawi odkrywa się mnóstwo małych stworzeń.

AZYL W MORZU TATARAKU

Łóżko Marysi jest jednocześnie domkiem, statkiem, namiotem. Można w jego schowku ukryć skarby, książki albo na małym blacie coś narysować. Dzieci lubią także bawić się wspólnie na dywanie – mama zadbała, by ta wyspa była miękka, wełniana, kolorowa.

Pokój dziecka
Autor: Bernard Białorucki

NATURALNE MATERIAŁY

Wszystkie meble i większość zabawek są z litego drewna lub sklejki. Wyciszone kolory ożywia jedynie kilka barwnych akcentów. Wrażenie przestrzeni i ładu ma znaczenie, gdy w pokoju mieszka dwójka z fantazją.

Pokój dziecka
Autor: Bernard Białorucki

KTO TU MIESZKA?

Na przykład dinozaur albo konik (domek: woodszczescia.com). Rodzice przywiązują wagę do doboru zabawek dla dzieci. Wyszukują ładne, mądre, proste. Wtedy uczą i rozwijają. W każdej chwili Marysia i Franio mają do nich łatwy dostęp.

Pokój dziecka, domek do zabawy
Autor: Bernard Białorucki
Pokój dziecka, kręgle
Autor: Bernard Białorucki
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE