Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Przepis na funkcjonalną wspólną przestrzeń

2022-07-21 13:55

Nie zawsze metraż mieszkania pozwala nam na urządzenie osobnych pokoi dla każdego dziecka. W większości przypadków (zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku), dzieci muszą dzielić ze sobą przestrzeń. Jak urządzić pokój dla rodzeństwa, by był funkcjonalny, a jednocześnie zapewniał prywatność i swobodę każdej z naszych pociech? Oto kilka sprawdzonych sposobów na urządzenie pokoju dla rodzeństwa.

Pokój dla rodzeństwa
Autor: serwis prasowy Furniture And Choice, furniturechoice.co.uk

Spis treści

  1. Wydziel strefę dla każdego dziecka
  2. Pokój dla rodzeństwa – dobierz odpowiednie meble i wyposażenie

Wydziel strefę dla każdego dziecka

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa może być dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy dzieci są w różnym wieku. Na szczęście istnieje prosty sposób na wyjście z tej sytuacji – wydzielenie stref. Gdy podzielimy pokój dla rodzeństwa na strefy, wtedy każde z dzieci będzie miało swoje własne miejsce, kawałek przestrzeni na własność. Podział pokoju na strefy pomoże dzieciom nauczyć się poszanowania prywatności, komunikacji ze swoim bratem czy siostrą, a także pomoże uniknąć kłótni o miejsce w szafie czy kącik zabaw.

Jak wydzielić strefy w pokoju dla rodzeństwa? Pokój dla rodzeństwa powinien mieć jasno wydzielone strefy – tak, by każde z dzieci gołym okiem mogło rozpoznać swoją część pokoju. Dlatego dobrym pomysłem jest wydzielenie stref kolorami ścian, dekoracji i dodatków. Pozwólmy dzieciom brać udział w wyborze kolorystyki i elementów wystroju, w końcu to ich pokój, to ich przestrzeń.

Pokój dla rodzeństwa możemy podzielić symetrycznie na dwie strefy i urządzić je tak samo z różnicą w kolorystyce i dodatkach. Na przykład, jeśli jeden pokój dzieli brat i siostra, po stronie chłopca może dominować ciemniejsza kolorystyka, np. granat czy głęboka zieleń, na półkach będą stać samochody lub figurki superbohaterów, a na ścianie zawisną plakaty z ulubionymi piłkarzami.

Przeczytaj też: Pomysłowe pokoje dziecięce. Dwie antresole, sklejka a pośrodku...łazienka

Z kolei po stronie dziewczynki może dominować kolor żółty, beżowy, różowy, półki i łóżko zastawione będą pluszakami, a pościel ozdobiona będzie w ulubione postaci z bajek. Oczywiście to tylko przykład – nie każdy chłopiec lubi samochody, tak jak nie każda dziewczynka lubi róż. Dlatego tak ważne jest, by pozwolić dziecku zdecydować, w jakim stylu chce urządzić swoja część pokoju i jakie dekoracje chce w niej mieć.

W pokoju dla rodzeństwa możemy wydzielić również strefy zabawy i nauki – taki podział będzie przydatny zwłaszcza, gdy jedno z rodzeństwa już chodzi do szkoły, a drugie jeszcze nie.

Pokój dla rodzeństwa – dobierz odpowiednie meble i wyposażenie

Gdy już wyodrębnimy strefy w pokoju dla rodzeństwa, czas wybrać meble i pozostałe elementy wyposażenia. Jednym z najważniejszych mebli w pokoju dziecięcym jest łóżko. Jeśli przestrzeń pozwala na wstawienie dwóch pojedynczych łóżek, zróbmy to. Wtedy postawmy na modele większe lub takie, które „rosną” razem z dzieckiem (regulowany stelaż) – dzięki temu zaoszczędzimy na kupowaniu nowego, większego łóżka po dwóch, trzech latach. Zainwestujmy także w dobrej jakości materac, który zapewni dziecku wygodę i zdrowy sen. Gdy nie mamy możliwości wstawienia dwóch osobnych łóżek, możemy wybrać łóżko piętrowe, koniecznie z wygodna drabinka lub schodkami.

W strefie nauki ważne będzie solidne biurko, wygodne krzesło oraz odpowiednie oświetlenie. Gdy ogranicza nas niewielki metraż, kupmy jedno, porządne biurko do pokoju rodzeństwa, którym każde z nich będzie się dzielić. Możemy także zainwestować w dwustronne biurko, które ma szerszy blat i pozwala dwóm osobom korzystać z mebla jednocześnie (wtedy rodzeństwo siedzi naprzeciwko siebie). Krzesło do biurka powinno mieć regulowaną wysokość, solidne oparcie i podłokietniki. To bardzo ważne, by wybrać krzesło, które będzie wspierało prawidłową postawę dziecka już od najmłodszych lat.

Urządzając pokój dla rodzeństwa, nie zapomnijmy o odpowiednim oświetleniu w strefie nauki. Najlepsze do nauki będzie światło zimne lub zbliżone do naturalnego – pobudzi koncentrację, wyostrzy zmysły dziecka i pomoże mu skupić się na odrabianiu lekcji. Ustawienie światła również gra istotna rolę: jeśli nasza pociecha jest leworęczna, lampka powinna być ustawiona z jego prawej strony, natomiast gdy jest praworęczne – z lewej. Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie dwóch tablic korkowych lub pomalowanie ściany nad biurkiem farbą tablicową (lub magnetyczną) – wtedy dziecko będzie mogło po niej pisać i np. przypinać ważne informacje ze szkoły.

W pokoju dla rodzeństwa nie może zabraknąć także mebli do przechowywania, a więc wszelkiego rodzaju szaf, szafek, komód i pojemników. Dobrze, by każde z rodzeństwa miało wyodrębnione miejsce wyłącznie na swoje rzeczy. Wtedy nie tylko będzie szanowało przestrzeń brata czy siostry, ale również nauczy się dbać o swoją przestrzeń, utrzymywać w niej porządek itd.

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa z początku może wydawać się dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy dzieci bardzo się od siebie różnią, ale gdy skupimy się na tworzeniu dla naszych pociech funkcjonalnej i osobistej przestrzeni, oraz gdy pozwolimy dzieciom brać udział w planowaniu i wyborze kolorystyki czy dekoracji, proces na pewno przebiegnie szybko, sprawnie i bezproblemowo.