Pokój dla dziecka w wymiarze uniwersalnym: kolor biały na piedestale i barwne detale

2015-07-27 16:12 Anna Rychlewicz

Pokój dla dziecka nie musi być wnętrzem skąpanym w kolorze. Białe wnętrza kryją w sobie ogromny potencjał, także w aranżacji pokoi dziecięcych. O ile w przypadku małych dzieci, mocny kolor i kontrastowe zestawienia są całkiem pożądane, o tyle w przypadku „większych małych" ludzi, warto postawić na neutralną bazę kolorystyczną. Charakter białego wnętrza wykreujemy natomiast za pomocą kolorowych dodatków. Prezentujemy aranżacje pokoi dziecięcych, których siła tkwi w kolorze białym!

Pokój dla dziecka to wnętrze dość specyficzne. Z jednej strony, pozwala nam na puszczenie wodzy fantazji i zastosowanie we wnętrzu rozwiązań, na które nie możemy pozwolić sobie na przykład w pokoju dziennym. Z drugiej zaś – jest wnętrzem, którego aranżacja powinna z łatwością poddawać się niewielkim zmianom, dostosowując wnętrze do osobowości i wieku lokatora. Wbrew pozorom, pokój dla dziecka nie musi być skąpany w dziewczęcym różu czy chłopięcym błękicie. Przepięknie zaprezentuje się aranżacja pokoju dziecięcego, którego podstawą będą kolory neutralne.

Pokój dla dziecka: kolor biały na piedestale

Aranżacja pokoju dla dziecka zazwyczaj kojarzy nam się z wnętrzem skąpanym w kolorze, w którym na prowadzenie wysuwa się feeria barw. W przypadku pokoju dziecięcego jest to oczywiście dopuszczalne, ponieważ kolory pobudzają wyobraźnie malucha. Co więcej, dzieci do 3 roku życia nie widzą kolorów pastelowych, dlatego w ich wnętrzach powinny dominować mocne i kontrastowe zestawienia. Wraz z wiekiem powinniśmy jednak zrezygnować z kolorystycznej mieszanki w pokoju i postawić na paletę barw nieco bardziej stonowaną. W tym miejscu warto zauważyć, że idealną bazą kolorystyczną w przypadku aranżacji pokoju dla dziecka będzie czysta biel, która jest niezwykle „plastyczna". To jej neutralność pozwoli wykreować charakter pomieszczenia za pomocą dodatków i dekoracji.

Sprawdź też: Pokój dla dziecka w stylu shabby chic

W kwestii dopełnienia aranżacji pokoju dla dziecka mamy pełną dowolność. Na tle czystej bieli przepięknie zaprezentuje się każdy kolor. Dodatkową zaletą przemawiającą za białym wnętrzem pokoju dla dziecka jest fakt, że w dowolnym momencie możemy całkowicie odmienić aranżację, poprzez wymianę dodatków dekoracyjnych. W ten sposób sprawimy, że aranżacja pokoju dla dziecka będzie „rosła" wraz z maluchem.

Białe wnętrze i jego kolory: wpływ koloru na małego lokatora

Wybierając dodatki i dekoracje do pokoju dla dziecka, warto kierować się przede wszystkim jego upodobaniami. Zapytajmy swoją pociechę jakie kolory lubi i przemyćmy je do wnętrza właśnie w postaci miękkich poduch, maskotek czy chociażby dekoracji ściany. Urządzając pokój dziecięcy warto zwrócić też uwagę na psychologiczny aspekt doboru koloru. Każdy kolor w inny sposób będzie oddziaływał na naszego malucha. Wybierając kolor jasnozielony, dajemy mu poczucie bezpieczeństwa. Zastosowany natomiast w nadmiarze będzie powodował senność i rozdrażnienie. Kolor żółty wyraźnie oddziałuje na system nerwowy. Nastraja życzliwie i sprzyja koncentracji. Dodatkowo pobudza intelekt i dodaje energii. W nadmiarze jest po prostu męczący i wzmaga niepokój. Kolor czerwony wyraźnie pobudza, dlatego dobrze jest złagodzić go neutralną, nieco uspokajającą barwą. Kolor nieba z kolei koi nerwy i pomaga w komunikacji. Rodzicie powinni jednak wiedzieć, że w nadmiarze kolor niebieski sprzyja niedbalstwu i lenistwu.