Niania elektroniczna – bezpieczeństwo dziecka. Jakie nianie elektroniczne są dostępne i co wybrać?

2019-06-26 14:14
Niania elektroniczna
Autor: GettyImages Prosty model niani elektronicznej można wygodnie położyć blisko dziecka

Niania elektroniczna to rozwiązanie, które rozważa każdy rodzic. W końcu nie zawsze możemy mieć łóżeczko dziecięce bezpośrednio przy swoim, chcemy spędzić wieczór w salonie, ale mieć kontrolę nad niemowlakiem. Wtedy przydatne są nianie elektroniczne, które coraz częściej mają kamerę, a nawet monitor oddechu. Dobrą alternatywę dla niani elektronicznej stanowi też kamerka internetowa.

Czym jest niania elektroniczna?

Moment, w którym dzieci pojawiają się w naszym życiu, jest szczególny. Robimy wszystko, aby pociechom włos z głowy nie spadł, i najchętniej nie opuścilibyśmy ich ani na chwilę. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba, a czasem po prostu można to zrobić: wieczór dla siebie, spotkanie ze znajomymi czy czas, gdy maluch słodko śpi. Jednocześnie dobrze jest kontrolować to, czy maluchowi nic nie jest – i tu przydaje się niania elektroniczna. Najprostsze modele pozwalają jedynie na odsłuchiwanie dźwięków z drugiego pokoju drogą radiową, te zaawansowane składają się z kamerki i wyświetlacza, a inne mają nawet dodatkowe funkcje w postaci monitora oddechu.

..  Jak wietrzyć pokój dziecka? >>>

Niania elektroniczna, a może kamera internetowa?

Niania elektroniczna jest stosunkowo niedrogim gadżetem, który ułatwia pierwsze miesiące, a czasami nawet lata rodzicielstwa. Wciąż jednak to sprzęt o dość wąskim spektrum zastosowań. Jeśli interesuje nas tego typu rozwiązanie, warto sprawdzić także kamerki do monitoringu domowego z funkcją niani elektronicznej. Urządzenia te są dostępne w podobnych cenach. Zamiast monitora wykorzystujemy telefon, a gdy dziecko już podrośnie, możemy wykorzystać kamerkę jako część systemu monitoringu czy alarmu w domu. Kamerki przydają się też do kontrolowania i obserwowania zwierząt domowych, kiedy jesteśmy poza mieszkaniem.

Niania elektroniczna z monitorem oddechu

Profesjonalne nianie elektroniczne zyskują obecnie także dodatkowe funkcje. Wśród nich jest monitor oddechu. To zwykle dodatkowy sensor, który zakładamy na piżamkę malucha, dzięki czemu możemy monitorować, czy oddycha prawidłowo. To istotne, gdy usłyszymy o zagrożeniu, jakim jest śmierć łóżeczkowa noworodków. Dzięki takiemu monitorowi oddechu zostaniemy zaalarmowani wtedy, gdy oddech dziecka nie będzie regularny.

..  Urządzamy pokój dla niemowlaka >>>

Jaką nianie elektroniczną wybrać? Najlepsza niania elektroniczna

Wybór niani zależy oczywiście od konkretnych potrzeb. Jeśli chcemy okazjonalnie słyszeć dziecko w drugim pokoju, to wystarczy prosta radiowa niania za około 100 zł. W sytuacji gdy wolimy mieć podgląd, warto zdecydować się na urządzenie z kamerką. Tutaj do wyboru są nianie, które wyświetlają obraz w aplikacji na smartfonie lub korzystają z własnego, wbudowanego wyświetlacza. Ten jednak zwykle ma dość słabą jakość, ale za to jest poręczny i może leżeć na przykład przy łóżku. Koszt takiej niani elektronicznej zaczyna się od 300 zł.

Niektóre nianie elektroniczne wyposażone są w dodatkowe światełka, grają kołysanki albo wyróżniają się ciekawymi formami – np. zwierzątek. Za modele z monitorem oddechu zapłacimy około 500 zł. Kamerki internetowe z funkcją baby (różnie nazywaną) to koszt rzędu 300 zł.

..  Podgrzewacz do butelek – czy warto kupić? >>>

Każda metoda jest dobra do kontroli najmłodszych

Elektroniczna niania to rozwiązanie przydatne, pozwala mieć na oku niemowlę, w momencie gdy śpi, a my możemy wykonywać inne czynności. To sposób na zapewnienie pewnej kontroli przy jednoczesnej szansie na krótki relaks.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022