Meble młodzieżowe. Meble dla nastolatków, chłopca i dziewczyny

Dorastające dzieci szybko zmieniają się w młodych dorosłych, a ich potrzeby zaczynają być inne niż dotychczas. Powinniśmy więc zadbać o to, by w swoim pokoju miały wszystko, czego im trzeba. Jakie meble młodzieżowe wybrać?

Meble młodzieżowe a podział pokoju na strefy

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że nastolatkowie będą spędzać we własnym pokoju więcej czasu niż wtedy, gdy byli dziećmi. Wynika to z konieczności częstszego uczenia się, ale też poświęcania wolnego czasu na nowe hobby. Dlatego też koniecznie zadbajmy o to, by pokój dziecięcy zmienił się w prawdziwy azyl dla młodej osoby.

Dobór mebli młodzieżowych powinien odbywać się z uwzględnieniem potrzeb nastolatka. Możemy wyszczególnić cztery strefy, które są niezbędne w każdym pokoju dorastającego dziecka:

  • Strefa snu – z mebli dla nastolatków, które powinny się tu znaleźć, należy wyszczególnić łóżko i szafkę nocną. Samo łóżko musi być wygodne – materac twardy, sprzyjający właściwemu rozwojowi kręgosłupa i wystarczająco długi, by pomieścić nawet wyrośniętego nastolatka.
  • Strefa nauki – biurko i krzesło to absolutne minimum spośród mebli młodzieżowych do nauki. Oba elementy powinny być dobrane pod kątem wzrostu nastolatka i ułatwiać zachowanie odpowiedniej postawy podczas wielogodzinnych sesji nauki.
  • Strefa relaksu – warto oddzielić miejsce, w którym młoda osoba się uczy, od tego, w którym spędza wolny czas. Jeśli więc nasza pociecha kocha czytać książki, wstawmy jej do pokoju wygodny fotel i lampę. Z kolei dla miłośnika gier idealna okaże się wygodna pufa do grania na konsoli.
  • Strefa przechowywania – każdy nastolatek będzie potrzebować szaf, regałów i komód na swoje ubrania oraz inne przedmioty. Te meble młodzieżowe dopasujmy do wielkości pomieszczenia – w małych pokojach musimy uważać na to, by ich nie zagracić. To właśnie w nich rozważmy przewagę półek wiszących, a może nawet wykonanie funkcjonalnego pawlacza.

Meble dla nastolatków – kolor i stylistyka

W wieku kilkunastu lat część osób ma już wykształcony gust, inne wciąż poszukują swoich ulubionych kolorów i stylów. O ile w przypadku tych pierwszych możemy im pozwolić na samodzielny wybór zestawów mebli młodzieżowych, o tyle większości młodych osób nadal potrzebna będzie nasza pomoc.

Pamiętajmy, że proste rozwiązania są zawsze najlepsze. Uniwersalne wzornictwo mebli wciąż daje spore możliwości aranżacyjne naszym pociechom – stanowią jednak solidną, gustowną bazę całego wystroju pomieszczenia. Jakie meble dla nastolatków warto zatem wybrać? Białe meble młodzieżowe to proste i ponadczasowe rozwiązanie, z kolei meble młodzieżowe w odcieniach szarości doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Warto także sięgnąć po naturalną klasykę. Drewniane wykończenie, takie jak dąb sonoma czy jasna sosna dodadzą wnętrzu przytulności i ciepła.

Czy warto wybrać modułowe meble dla nastolatków?

Bardzo dobrym wyborem są zestawy mebli młodzieżowych, które można samodzielnie komponować. Szeroka oferta szafek, kredensów i regałów pomoże dobrać elementy, które dopasujemy do wielkości pokoju. Co więcej, możemy wracać do wybranej przez nas kolekcji w kolejnych latach, by dobrać dodatkową szafkę czy półkę. Takie meble dla nastolatka będą dorastać razem z nim.

Meble młodzieżowe dla dziewczyny i chłopca

Czy meble młodzieżowe dla dziewczyny i chłopca czymś się różnią? Zasadniczo nie, choć w wielu przypadkach zestawienia kolorystyczne mogą sugerować, które komplety mogą spodobać się córce, a które synowi. Musimy jednak pamiętać o tym, że trendy wnętrzarskie nie są czymś stałym, podobnie jak gusta naszych pociech. Dlatego szukając idealnych mebli dla nastolatków, kierujmy się potrzebami naszych dorastających dzieci. Słuchajmy ich głosu zarówno w kontekście wyglądu, jak i funkcjonalności mebli młodzieżowych, które zechcą wstawić do swojej sypialni.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021