Kolory do pokoju dziecka: jakie kolory sprawdzą się w pokoju dziecięcym?

2018-10-07 19:45

Kolory do pokoju dziecka są ważnym elementem wystroju. Nawet jeśli kolory ścian w pokoju dziecięcym będą białe, pokój dziecka i tak będzie kolorowy, ponieważ kolory do pokoju dzieckawniosą zabawki, dodatki, pościel itd. Kolor pokoju dziecięcego warto dostosować nietylko do elementów wyposażenia, ale także do wieku i osobowości mieszkańca.

Spis treści

 1. Kolory w pokoju dziecka do 3. roku życia
 2. Postaw na wzory i kolory w pokoju dziecięcym [GALERIA]
 3. Jaki kolor do pokoju starszego dziecka?
 4. Jaki kolor dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?
 5. Kolory w pokoju dziecka: triki wnętrzarskie
 6. Kolory w pokoju dziecięcym
 7. Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim [GALERIA]
 8. Pastelowy pokój dla dziwczynki [GALERIA]

Gdybyśmy nawet pozostawili pokój dziecka w śnieżnej bieli, będzie kolorowy. To dziecko wniesie do niego barwy wraz ze swoimi ubrankami, zabawkami i malunkami. Dlatego wybierając kolory ścian do pokoju dziecka ogranicz liczbę barw do dwóch-trzech. Im mniejszy pokój dziecięcy, tym konsekwencja jest bardziej pożądana. Kolory w pokoju dziecięcym trzeba też dopasować do wieku dziecka.

Kolory w pokoju dziecka do 3. roku życia

Maluchy w wieku do trzech lat nie widzą pastelowych kolorów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z poznańskiego UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza). Na jaki kolor w pokoju niemowlaka się zatem zdecydować? Wybierając kolor pokoju dziecięcego, pamiętaj że niemowlę, niezależnie od płci, lubi kolory zdecydowane i kontrastowe zestawienia. Dlatego projektanci wyposażenia pokoi dziecięcych i zabawek stawiają na kolory nasycone i mocne zestawienia: czarny–żółty, biel z błękitami, fioletem, czernią.

Postaw na wzory i kolory w pokoju dziecięcym [GALERIA]

Kolorowe wnętrze to kwintesencja dziecięcej beztroski i radości życia! Umiejętnie dobrane wzory zaszczepią w młodym lokatorze kolorowego pokoju dziecięcego zmysł kreatywnego estety. 

Jaki kolor do pokoju starszego dziecka?

Wybierając kolory w pokoju dziecięcym, gdzie przebywają starsze dzieci najlepiej je zapytać, jaki kolor lubią. Warto podsunąć im próbnik farb (są wystawione w sklepach z farbami). Preferencje kolorystyczne kształtują się ostatecznie około drugiego roku życia i mają silny związek z temperamentem. Ale nie zdziwmy się, gdy nagle się zmienią i będziemy musieli przemalowywać i zmieniać kolory ścian w pokoju dziecięcym. To się zdarza. Wybierając kolory pokoju dziecięcego możemy też kierować się psychologią koloru.

Jaki kolor dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?

W pokojach dla chłopców nadal dominują kolory: niebieski i zielony. Są one jednak bardziej wyraziste i to one stają głównym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Niebieski częściej pojawia się na ścianach, z kolei zieleń zdecydowanie dominuje w formie dodatków w postaci dywanu, pościeli, krzeseł, pudełek na zabawki czy ozdobnych poduszek.

Z kolei w pokojach dla dziewczynek oprócz różu zagościła również czerwień. Ten ostatni kolor jest bardzo enegretyczny i pobudzający, dlatego zanim pomalujemy nim ścianę w pokoju naszego dziecka dobrze się zastanówmy. Tak mocne kolory najlepiej sprawdzają się w formie dodatków, które zawsze możemy zmienić jeśli tylko nam się znudzą.

Kolory w pokoju dziecka: triki wnętrzarskie

Trikiem, który pozwala ujednolicić i uporządkować pokój dziecka, jest pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym, podłogi i mebli na ten sam kolor. Na takim tle możemy sobie pozwolić na jeden czy dwa efektowne meble lub elementy dekoracyjne, które przyciągną uwagę i będą główną ozdobą pokoju.

Kolory w pokoju dziecięcym

 • zielony

Wybierając kolory w pokoju dziecięcym warto też znać oddziaływanie poszczególnych barw na psychikę. Jeśli chcemy pomalować ściany w pokoju dziecięcym na odcień jasnozielony, pamiętajmy że ta barwa uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Uwaga! Zielony kolor we wnętrzu stosowany w nadmiarze powoduje senność, zmęczenie i rozdrażnienie.

 • niebieski

Niebieski kolor ścian w pokoju dziecięcym koi nerwy, pomaga w komunikacji, jest stosowany w terapii lęków. Jednak znów należy być ostrożnym. Jeśli jest go za dużo w pokoju dziecięcym, może sprzyjać niedbalstwu, lenistwu, znudzeniu.

 • biały

Biel tak jak jasnoniebieski i zielony uspokaja, łagodzi, ma jeszcze tę zaletę, że świetnie podkreśla czyste, intensywne kolory. Poza tym bielą nie można „przedobrzyć” – nigdy nie będzie jej za dużo z pokoju dziecięcym.

 • żółty

Żółty - wzmacnia system nerwowy, pobudza intelekt, nastraja życzliwie, sprzyja koncentracji. Odcienie żółtego – cytrynowe i kremowe – dodają energii, ale też przyciągają owady (odstrasza je niebieski). Niestety, żółty wzmacnia też złość, kłótliwość, niepokój, a w nadmiarze jest męczący.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim [GALERIA]

Styl skandynawski rządzi również w dziecięcych pokojach. Dobrze sprawdzi się w połączeniu z naturalnymi materiałami oraz energetyznym akcentami kolorystycznymi, np. żółtym.

 • różowy

Jasny róż - tak lubiany przez małe dziewczynki - nastraja optymistycznie. Taki kolor ścian w pokoju dziecięcym to oznaka ciepła, serdeczności, troski i współczucia. Oznacza delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy sobie i innym. Ale uwaga! Róż to także snobizm i arogancja, izolowanie się, brak poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości, niezauważanie własnych potrzeb - a więc stosujemy jego ilość i nascycenie z rozwagą podczas urządzania pokoju dziecięcego.

 • czerwony

Czerwień - pobudza, dlatego nie jest polecana w nadmiarze do pokoi dziecięcych. Wybierając kolory ścian w pokoju dziecięcym pamiętajmy, że oddziaływaniu i nadmiarowi każdej barwy można przeciwdziałać, stosując akcenty w kolorze dopełniającym: na przykład do zielonego - różowe i czerwone, do niebieskiego - żółte i pomarańczowe, i na odwrót.

Pastelowy pokój dla dziwczynki [GALERIA]

Jasne kolory, miękkie, ciepłe tkaniny, białe meble o dekoracyjnym wykończeniu. Dziecięca sypialnia w stylu prowansalskim zapewnia spokojny sen.
Jaką farbą pomalować pokój dziecka. Farba do pokoju dziecka
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE