Karuzela do łóżeczka. Czemu służy i jak wybrać najlepszą?

2019-05-24 14:15

Karuzele nad łóżeczko stanowią niemal obowiązkowy element wyposażenia dziecięcego pokoju. Okazuje się jednak, że przydają się przez niezwykle krótki czas i muszą spełniać wysokie wymagania niedoskonałego wzroku małego człowieka. Jak wybrać odpowiednią karuzelę do łóżeczka? Czemu służy tego typu urządzenie?

Urządzamy pokój dla noworodka. Wybieramy kolor ścian, dobrze dopasowane mebelki, a przede wszystkim piękne łóżeczko. A co nad nim? Oczywiście karuzela z zabawkami. W powszechnej świadomości karuzela funkcjonuje jako sprawdzona metoda, żeby zająć na jakiś czas uwagę dziecka, a nawet uspokoić je czy też pomóc mu zasnąć. Któż zatem nie chciałby sobie małym kosztem zapewnić takiego ułatwienia?

..   Kącik dla niemowlaka: kącik dla noworodka w sypialni >>>

..   Pokój dla niemowlaka. Jak urządzić pierwszy pokoik niemowlaka? >>>

Wspomniane funkcje karuzeli są faktem, a raczej mogą być, jeśli tylko spełnione zostaną odpowiednie warunki. Sęk w tym, żeby karuzela nie tylko doskonale prezentowała się w idealnie urządzonym pokoiku, lecz także, a właściwie przede wszystkim, żeby była atrakcyjna dla dziecka. Co to oznacza, piszemy poniżej.

Karuzela na łóżeczko
Autor: Kyryl Gorlov / GettyImages Ciepłe, jasne, pastelowe kolory królują w dziecięcych sypialniach. Zawieszonych na karuzeli zabawek w takich barwach niemowlę może jednak nawet nie dostrzec.

Kiedy zamontować karuzelę do łóżeczka i kiedy ją zdjąć?

Poza tym musimy zastanowić się, kiedy w ogóle karuzela jest potrzebna. Producenci karuzeli w materiałach promocyjnych najchętniej umieszczają zdjęcie dziecka, które wyciąga ciekawską rękę w stronę zabawek zawieszonych na karuzeli albo wręcz chwyta dłonią jej elementy. Wygląda to uroczo, jednak może być mylące.

Dziecko w tym wieku może być już za duże na tego typu zabawkę. Mobile nad łóżko są rozrywką dla rozwijającego się wzroku, a nie dotyku. Nie chcemy ryzykować, żeby dziecko ściągnęło całą karuzelę na siebie.

Kiedy powiesić karuzelę? W gruncie rzeczy od samego początku. Odpowiednio przystosowana zabawka będzie oddziaływać na zmysły niemowlęcia już od pierwszych dni życia. Jeśli głębiej zainteresujemy się tematem, możemy dopasować idealny mobil niemalże do każdego tygodnia życia potomka.

Mobile Montessori
Autor: sandsun/GettyImages Idealnym wyborem są dostosowane do percepcji dziecka mobile Montessori, takie jak ten mobil Munari dostosowany do potrzeb najmniejszych niemowląt.

Karuzela do łóżeczka. Wyobraźmy sobie, jak widzi noworodek

Wyobraźmy sobie, że otwieramy oczy po raz pierwszy w życiu i nie widzieliśmy do tej pory jeszcze żadnych przedmiotów. Cały obraz jest płaski, więc nie wiemy, co jest blisko, a co daleko. Wszystko jest rozmazane i czarno-białe. Tak widzi dziecko tuż po urodzeniu.

Owszem, jego wzrok przykuwają przede wszystkim ruchome obiekty. Nie mogą jednak zlewać się z tłem. Karuzela składająca się z jasnych, pastelowych zwierzątek będzie prezentować się urokliwie na zdjęciach z pokoju dziecka, ale niemowlę może jej w ogóle nie zauważyć.

Niektórzy rodzice mogą zacząć martwić się, że skoro dziecko nie fiksuje wzroku na zabawkach karuzeli, to coś mu dolega. Tymczasem może tu chodzić wyłącznie o to, że zabawka jest niedostosowana do jego percepcji.

Mobil Montessori

Autor: sandsun/GettyImages

Gdzie wieszać karuzelę?

 

Nie tylko rodzaj zabawki ma znaczenie, liczy się też to, gdzie powiesimy zabawkę. Nie pozostaje to obojętne dla dziecka

 

Powieśmy mobil poniżej linii wzroku niemowlęcia. To ważne, żeby dziecko nie musiało zadzierać głowy do góry, żeby przyglądać się zabawce. Znacznie lepiej, żeby musiało nawet wykonać pewien wysiłek w kierunku podniesienia głowy. To znacznie lepsze dla rozwoju jego kręgosłupa.

Jaką karuzelę do łóżeczka wybrać?

Szukajmy zatem takich karuzeli, które producencie oznaczają jako kontrastową. Pytajmy o mobile Montessori. Wśród mobili tego typu jest kilka klasycznych modeli: Munari, Ośmiokąty, Gobbi, Tancerze, Falujący rytm, Wieloryby i Motyle. Każdy z nich odpowiada za nieco inny aspekt doskonalenia się w widzeniu, lecz wszystkie mają za zadanie przede wszystkim zainteresować dziecko.

Znajdźmy takie, które wykonane są z trwałych, bezpiecznych materiałów. Możemy także spróbować wykonać je samodzielnie. Instrukcje łatwo znajdziemy w internecie.