Jaki materac dla dziecka? Wybieramy najlepszy materac dziecięcy

2020-02-02 16:31 Sonia Łukomska

Materac dla dziecka różni się w dużej mierze od materaca dla osoby dorosłej, dlatego wybierając odpowiedni materac dla naszego malucha, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Czym różni się materac dla niemowlaka od materaca dla starszego dziecka? Jaki materac zapewni dziecku najlepszy komfort snu? Czy dziecko może spać na używanym materacu? Podpowiadamy.

Materac dla dziecka – czym kierować się kupując materac?

Nie od dziś wiadomo, że materac odpowiada za komfort naszego snu – źle dobrany może skutkować bezsennymi nocami, bólami kręgosłupa, złym samopoczuciem. To dlatego kupując materac dla dziecka, szczególnie dla noworodka, powinno się dobrze zastanowić, jaki rodzaj materacu jest dla naszej pociechy najlepszy. O czym warto pamiętać wybierając materac dla dziecka?

Do najważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując dziecięcy materac należą:

  • właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne materaca
  • odpowiednia cyrkulacja powietrza
  • niezatrzymywanie wilgoci
  • twardość materaca dostosowana do wieku dziecka
  • rodzaj wypełnienia

Ważne: wybierając materac dla dziecka, powinniśmy zawsze sprawdzać, czy dany produkt ma odpowiednie atesty i certyfikaty. Do najważniejszych należą te wydawane przez Państwowy Zakład Higieny (PZH) oraz Eko-tex. Jeśli materac dla niemowlaka nie posiada któregoś z tych atestów, lepiej zrezygnować z jego zakupu.

Czy dziecko może spać na używanym materacu? Nie zaleca się używania materaca z drugiej ręki. Po pierwsze używane materace są odkształcone, mogą niewystarczająco dobrze wspierać kręgosłup malucha (a w niektórych przypadkach nawet mu zaszkodzić). Ponadto, materace z drugiej ręki nierzadko mają w sobie dużo bakterii, drobnoustrojów, a nawet pleśni czy roztoczy.

Materac dla dziecka – rodzaje

Producenci materacy dla dzieci bombardują nas materacami z różnym wypełnieniem (czasem bardzo wymyślnym), nie trudno jest pogubić się w natłoku informacji. Inny materac będzie idealny dla niemowlaka, a inny dla dziecka w wieku szkolnym.

Poniżej przedstawiliśmy kilka najpopularniejszych rodzajów materacy ze względu na ich wypełnienie. Na rynku dostępne są materace piankowe, sprężynowe oraz te, o wypełnieniu naturalnym (np. kokosowe, bambusowe, gryczane itd.).

Zanim kupimy materac dla dziecka, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jeden ważny czynnik, który będzie determinował wybór materaca – wiek dziecka.

Dlaczego wiek dziecka jest tak ważny przy wyborze materaca? Ciało dziecka, a w szczególności jego układ kostny w wieku niemowlęcym potrzebuje zupełnie innego podtrzymania niż ciało dziecka w wieku szkolnym czy nastolatka.

Jaki materac dla niemowlaka?

Wybierając materac dla niemowlaka, powinniśmy zwrócić uwagę na jego hipoalergiczność – zwłaszcza maluchy, które są alergikami, powinny unikać materacy lateksowych czy tych wykonanych z naturalnych materiałów (gryczanych, bambusowych, kokosowych).

Jaki jest najlepszy materac dla niemowlaka? Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym materacem dla niemowlaka jest materac piankowy. W szczególności zalecany jest materac z pianki wysokoelastycznej. Materac ten „oddycha”, przez co nie rozwijają się tam roztocza i grzyby.

Materac piankowy dla dziecka wyrównuje kręgosłup i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała malucha. Najlepsze dla niemowlaków są materace o średnim stopniu twardości. Materac dla dziecka nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki – powinien być przede wszystkim elastyczny, aby ciało malucha mogło wygodnie się ułożyć.

Materac sprężynowy dla noworodka – czy to dobry pomysł?

Noworodek nie powinien spać na materacu sprężynowym. Materac sprężynowy (kieszeniowy, a nie bonelowy) jest dobry dla starszych dzieci, powyżej 6 roku życia. Sprężyny mogą źle podpierać kręgosłup niemowlaka, który wciąż rośnie i się kształtuje.

Jaki materac dla starszego dziecka?

Układ kostny, w tym kręgosłup u 4-latka wciąż się rozwija, dlatego idealnym materacem dla niego będzie ten z wypełnieniem piankowym lub lateksowym. Materac tego typu ma wysoką odporność na odkształcenia, a przy tym jest trwały i zapewnia komfort snu nawet najbardziej aktywnemu dziecku.

Ponieważ starsze dzieci rosną szybciej, warto pamiętać o odpowiedniej długości materaca. Materac sprężynowy lub gryczany czy kokosowy świetnie sprawdzą się dla 6-latków i starszych. Jeśli nasza pociecha jest ruchliwa i aktywna, materace sprężynowe to właściwy wybór – wytrzymają nawet najbardziej intensywne podskoki.

Jaki materac dla nastolatka?

Materac dla dziecka 6-letniego będzie tak samo dobry jak dla nastolatka. Jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest długość materaca – ta będzie się zmieniać wraz ze wzrostem naszego dziecka.

Zainspiruj się! Oto najciekawsze galerie pokoi dzieciecych