Patricia Urquiola: gwiazda współczesnego designu

2017-02-16 17:48

Choć urodziła się w hiszpańskiej Asturii, swoje życie i karierę związała ze stolicą designu – Mediolanem. Patricia Urquiola to prawdziwa gwiazda współczesnego wzornictwa. Projektuje przedmioty i wnętrza, zdobyła też wiele prestiżowych nagród. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Patricii Urquioli.

Patricia Urquiola
Autor: vimeo.com Patricia Urquiola

Można śmiało zaryzykować tezę, że Patricia Urquiola to jedna najwybitniejszych i najbardziej znanych projektantek na świecie. Z wykształcenia architekta, szlify zawodowe zdobywała u takich twórców, jak Achille Castiglioni czy Vico Magistretti. Swoje studio projektowe w Mediolanie prowadzi od 16 lat.

Kim jest Patricia Urquiola?

Patricia Urquiola kojarzona jest z Mediolanem, jednak nie są to jej rodzinne strony – jest bowiem Hiszpanką. Urodziła się w 1961 roku w malowniczym Oviedo w Asturii. Studiowała architekturę najpierw na Politechnice w Madrycie, później zaś w Mediolanie, gdzie kształciła się pod okiem włoskiej legendy wzornictwa przemysłowego Achille Castiglioniego. W latach 1990-1992 była też asystentką profesora na Politechnice w Mediolanie oraz paryskiej Ecole Nationale Superieure de Creation Industrielle. Swój pierwszy projekt opracowała wspólnie z Vico Magistrettim (w firmie De Padova), kolejnym guru włoskiego designu. Już w 2001 roku otworzyła własne studio projektowe w Mediolanie, które przekształciło się w prężnie działające przedsiębiorstwo.

Zobacz też: Marcel Wanders - lider zmiany czy Lady Gaga designu? >>>

Patricia Urquiola często kojarzona z marką Moroso – i nic w tym dziwnego, ponieważ współpracuje z nią od 1998 roku. Przyjaźni się również z Patrizią Moroso, czyli dyrektor kreatywną firmy. Pierwszy projekt Urquioli, który zdobył światowy rozgłos, to Step Sofa właśnie dla marki Moroso.

Projektantka produktu i architektka

Patricia Urquiola ma na swoim koncie współpracę z takimi markami, jak Alessi, Rosenthal, Axor (Hansgrohe), B&B Italia, Driade, Kartell czy Cassino. Na przestrzeni lat wypracowała swój indywidualny styl, w którym królują organiczne formy oraz motywy zaczerpnięte z natury. Patricia Urquiola fascynuje się precyzją klasycznego i lokalnego rzemiosła – również z tego czerpie wiele inspiracji.

Wśród sztandarowych projektów Patricii Urquioli warto wymienić np. stolik kawowy Usame, który jest jednocześnie stojakiem na czasopisma. Wykonany z transparentnego tworzywa sztucznego i zdobiony motywami kwiatowymi, w ciekawy sposób łączy nowoczesną estetykę z wpływami art deco. Patricia Urquiola zaprojektowała też modułowy system kuchenny Salinas, fotel wiszący z kolekcji Objets Nomades dla Louis Vuitton czy wyposażenie łazienki dla marki Axor (Hansgrohe).

Patricia Urquiola Axor
Autor: mat. prasowe Hansgrohe Kolekcja łazienkowa Axor Urquiola

Patricia Urquiola zajmuje się również architekturą i projektowaniem wnętrz. Bodaj najsłynniejszą realizacją Urquioli jest hotel Mandarin Oriental w Barcelonie, którego wystrój olśniewa na każdym kroku. Koronkowe ornamenty i orientalny dekor sąsiadują z meblami oraz akcesoriami w stylu nowoczesnym.

Nie przegap: Karim Rashid - projektant kreatywny i kontrowersyjny >>>

Patricia Urquiola ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. tytuł Projektanta Dekady przyznany przez niemieckie magazyny „Home” i „Häuser”, Projektanta Roku („Wall Paper”, „Ad Spain”, „Elle Decor International”), a także hiszpańskie ordery (Złoty Medal za osiągnięcia w sztuce, Order Izabeli Katolickiej).

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE