Patricia Urquiola: gwiazda współczesnego designu

2017-02-16 17:48

Choć urodziła się w hiszpańskiej Asturii, swoje życie i karierę związała ze stolicą designu – Mediolanem. Patricia Urquiola to prawdziwa gwiazda współczesnego wzornictwa. Projektuje przedmioty i wnętrza, zdobyła też wiele prestiżowych nagród. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Patricii Urquioli.

Patricia Urquiola
Autor: vimeo.com Patricia Urquiola

Można śmiało zaryzykować tezę, że Patricia Urquiola to jedna najwybitniejszych i najbardziej znanych projektantek na świecie. Z wykształcenia architekta, szlify zawodowe zdobywała u takich twórców, jak Achille Castiglioni czy Vico Magistretti. Swoje studio projektowe w Mediolanie prowadzi od 16 lat.

Kim jest Patricia Urquiola?

Patricia Urquiola kojarzona jest z Mediolanem, jednak nie są to jej rodzinne strony – jest bowiem Hiszpanką. Urodziła się w 1961 roku w malowniczym Oviedo w Asturii. Studiowała architekturę najpierw na Politechnice w Madrycie, później zaś w Mediolanie, gdzie kształciła się pod okiem włoskiej legendy wzornictwa przemysłowego Achille Castiglioniego. W latach 1990-1992 była też asystentką profesora na Politechnice w Mediolanie oraz paryskiej Ecole Nationale Superieure de Creation Industrielle. Swój pierwszy projekt opracowała wspólnie z Vico Magistrettim (w firmie De Padova), kolejnym guru włoskiego designu. Już w 2001 roku otworzyła własne studio projektowe w Mediolanie, które przekształciło się w prężnie działające przedsiębiorstwo.

Zobacz też: Marcel Wanders - lider zmiany czy Lady Gaga designu? >>>

Patricia Urquiola często kojarzona z marką Moroso – i nic w tym dziwnego, ponieważ współpracuje z nią od 1998 roku. Przyjaźni się również z Patrizią Moroso, czyli dyrektor kreatywną firmy. Pierwszy projekt Urquioli, który zdobył światowy rozgłos, to Step Sofa właśnie dla marki Moroso.

Projektantka produktu i architektka

Patricia Urquiola ma na swoim koncie współpracę z takimi markami, jak Alessi, Rosenthal, Axor (Hansgrohe), B&B Italia, Driade, Kartell czy Cassino. Na przestrzeni lat wypracowała swój indywidualny styl, w którym królują organiczne formy oraz motywy zaczerpnięte z natury. Patricia Urquiola fascynuje się precyzją klasycznego i lokalnego rzemiosła – również z tego czerpie wiele inspiracji.

Wśród sztandarowych projektów Patricii Urquioli warto wymienić np. stolik kawowy Usame, który jest jednocześnie stojakiem na czasopisma. Wykonany z transparentnego tworzywa sztucznego i zdobiony motywami kwiatowymi, w ciekawy sposób łączy nowoczesną estetykę z wpływami art deco. Patricia Urquiola zaprojektowała też modułowy system kuchenny Salinas, fotel wiszący z kolekcji Objets Nomades dla Louis Vuitton czy wyposażenie łazienki dla marki Axor (Hansgrohe).

Patricia Urquiola Axor
Autor: mat. prasowe Hansgrohe Kolekcja łazienkowa Axor Urquiola

Patricia Urquiola zajmuje się również architekturą i projektowaniem wnętrz. Bodaj najsłynniejszą realizacją Urquioli jest hotel Mandarin Oriental w Barcelonie, którego wystrój olśniewa na każdym kroku. Koronkowe ornamenty i orientalny dekor sąsiadują z meblami oraz akcesoriami w stylu nowoczesnym.

Nie przegap: Karim Rashid - projektant kreatywny i kontrowersyjny >>>

Patricia Urquiola ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. tytuł Projektanta Dekady przyznany przez niemieckie magazyny „Home” i „Häuser”, Projektanta Roku („Wall Paper”, „Ad Spain”, „Elle Decor International”), a także hiszpańskie ordery (Złoty Medal za osiągnięcia w sztuce, Order Izabeli Katolickiej).