Marcel Wanders: lider zmiany czy… Lady Gaga designu?

2017-02-15 17:35 Daniel Działa
Marcel Wanders, projektant
Autor: Marcel Wanders / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 Marcel Wanders

„New York Times” nazwał go Lady Gagą współczesnego designu, dzięki czemu coraz lepiej kojarzony jest w świecie popkultury. Czy jednak Marcel Wanders to jedynie kontrowersyjna gwiazda wzornictwa? Zdecydowanie nie! W swoich projektach popisowo łączy kreatywne szaleństwo z holenderskim twardym stąpaniem po ziemi.

Marcel Wanders działa na dwóch polach. Pierwsze to jego autorska marka Moooi, którą prowadzi od 2001 roku. I tu najbardziej widać kreatywność projektanta. Drugie pole stanowią liczne kooperacje z cenionymi markami, takimi jak Alessi, Bisazza, Flos czy Swarovski. Marcel Wanders poświęca się również projektowaniu wnętrz. Jedną z realizacji jest elegancki hotel Andaz Amsterdam.

Kim jest Marcel Wanders?

Marcel Wanders urodził się w 1963 roku w holenderskim mieście Boxtel. Ukończył z wyróżnieniem Hogeschool voor de Kunsten (Instytut Sztuk) w Arnhem, po tym jak został usunięty z Akademii Designu Eindhoven. W 1995 roku otworzył swoje studio w holenderskiej stolicy Amsterdamie, a już rok później zdobył rozgłos na całym świecie jednym projektem. Chodzi o krzesło Knotted Chair, w którym udało się wykorzystać nietypowy materiał (z branży technologicznej), czyli włókno węglowe. Dziś studio Wandersa zatrudnia ponad 50 specjalistów w zakresie wzornictwa, a na koncie ma ponad 1700 projektów. Czołową marką w portfolio Marcela Wandersa jest jego autorskie Moooi.

Knotted Chair - Marcel Wanders
Autor: Marcel Wanders / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 Knotted Chair z włókna węglowego

Styl Marcela Wandersa – zamiłowanie do ornamentów

Misją Marcela Wandersa, jak sam to powiedział, jest dążenie, by „stworzyć klimat miłości, życia w zgodzie z pasją i spełniania najbardziej ekscytujących marzeń”. Magazyn „Business Week” wymienił Wandersa w gronie 25 liderów zmiany, a „New York Times” poszedł jeszcze dalej, nazywając go Lady Gagą designu. W 2006 roku Marcel Wanders zdobył tytuł Projektanta Roku, przyznawany przez „Elle Decoration”.

Zobacz też: Philippe Starck - projektant wszechstronny >>>

Projekty Marcela Wandersa są na tyle kontrowersyjne (i ciekawe!), że trudno obok nich przejść obojętnie. Oprócz wymienionego już Knotted Chair warto przypomnieć np. o wazonie Egg (zgodnie z nazwą, wygląda jak kilka połączonych jajek), fotelu Coctail (z czarno-białą tapicerką z nadrukiem scen z historii Holandii) czy kolekcji Dressed dla Alessi (porcelana, szkło, sztućce).

Wazon Egg - Marcel Wanders
Autor: Marcel Wanders / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 Wazon Egg projektu Marcela Wandersa

Nie przegap: Karim Rashid - projektant kreatywny i kontrowersyjny >>>

Marcel Wanders uwielbia ornamentykę. W swoich projektach mocno eksperymentuje z materiałami oraz możliwościami, jakie dają różnorodne faktury. Często motywy dekoracyjne umieszcza w nietypowych, niespodziewanych miejscach – zgodnie z założeniami „nowej dekoracyjności”. Dzięki temu produkty zaprojektowane przez Marcela Wandersa oddziałują na wiele zmysłów, w tym – przede wszystkim – dotyk.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021