Przytulne i komfortowe poddasze. Jak je odpowiednio doświetlić?

2023-07-10 12:55 Materiał sponsorowany

Wnętrza pod skosami mogą mieć niepowtarzalny klimat i zapewnić komfort mieszkańcom, jeśli tylko zadbamy o to, aby były odpowiednio doświetlone. Duże znaczenie ma również otwarcie domowych przestrzeni na widoki za oknem i zapewnienie sobie kontaktu wizualnego z zewnętrznym otoczeniem. Dostępne rozwiązania pozwalają na ciekawe aranżacje i dopasowanie ich do typu pomieszczeń. I co najważniejsze – dobrze doświetlone przestrzenie to lepszy nastrój i samopoczucie.

Poddasze 2
Autor: materiały prasowe/Velux

Zalety światła dziennego

Wprowadzając więcej naturalnego światła do naszych domów możemy mieć realny wpływ na nasze samopoczucie, poprawę naszego zdrowia psychicznego oraz ogólnej jakości życia.

Oto kilka ważnych faktów:

Po pierwsze – ekspozycja na światło dzienne może poprawić nastrój, zmniejszyć niepokój i depresję.

Po drugie – światło dzienne ma bezpośredni wpływ na nasz rytm okołodobowy, czyli wewnętrzny zegar, który reguluje nasz cykl snu i czuwania.

Po trzecie – światło dzienne pomaga również naszemu organizmowi produkować witaminę D, która jest niezbędna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Poddasze 1
Autor: materiały prasowe/Velux

Jak poprawić dostęp do światła naturalnego?

O jak najlepszym doświetleniu domów powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania lub planowanej modernizacji. Więcej światła w pomieszczeniu możemy uzyskać poprzez montaż okien dachowych. Można je montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, warto je montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. W zestawy można łączyć okna różnych typów np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją, dlatego gdy są zamknięte niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia wnętrz na światło i otoczenie wokół budynku. Można zastosować pionowe okno kolankowe otwierane uchylnie - VELUX VFE, uchylno-rozwierane VELUX VFA/VFB lub nieotwierane VELUX VIU. Dostępne są one w wielu rozmiarach, co daje możliwość zastosowania ciekawych zestawień z przeszkleniami sięgającymi aż do podłogi. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe (VELUX GIL/GIU).

velux
Autor: Velux

Dopasuj okno do funkcji pomieszczenia i estetycznych preferencji

Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność na wilgoć np. w łazience i kuchni najlepszym rozwiązaniem jest drewno pokryte ciśnieniowo poliuretanem w kolorze białym. Poliuretanowa powierzchnia okna jest jednolita, naroża profili są gładkie i bez połączeń, co sprawia, że nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz i brud. Okna są więc bardzo łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają konserwacji. W pomieszczeniach takich, jak np. sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety możemy zdecydować na okna drewniane wykonane z klejonego i impregnowanego drewna sosnowego pokrytego bezbarwnym lakierem. Ich kolor naturalnego drewna idealnie komponuje się z przytulnymi wnętrzami na poddaszu, a także z minimalistyczną stylistyką.

Poddasze 3
Autor: materiały prasowe/Velux

Światło pod kontrolą

Jeśli zależy nam na kontroli świata w pomieszczeniu np. kiedy pracujemy przy komputerze lub chcemy sobie zrobić drzemkę, możemy wybrać roletę zaciemniającą VELUX dostępną w ponad 1800 kolorach, którą z łatwością dopasujemy do stylizacji wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety plisowane dające efekt rozproszenia światła, które umożliwiają płynną regulację za pomocą górnej i dolnej prowadnicy z możliwością zatrzymania przesłony w dowolnym miejscu. Warto zdecydować się na oryginalne rolety, które kupuje się pod rozmiar okna bez potrzeby robienia pomiarów. Fabrycznie wmontowane uchwyty w oknach dachowych VELUX umożliwiają szybki i łatwy montaż rolet.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE