Zagraj w butelkę. Nowy ruchomy mural w Warszawie porusza ważną kwestię

2023-01-20 12:27

Na jednym z bloków na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Anielewicza w Warszawie pojawił się ogromny, ruchomy mural. Widnieje na nim spory napis "Nie daj się nabić w butelkę. Z alkoholem nie wygrasz". To część zaplanowanej przez miasto kampanii społecznej.

Ruchomy mural w Warszawie
Autor: facebook.com/PrawoMarcina

Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem alkoholu i pokazanie jego wpływu na ich życie. Według statystyk, jakie pojawiły się na stronie stołecznego Urzędu Miasta, już 80 proc. 15- i 16-latków deklaruje, że przynajmniej raz w życiu piło alkohol, z kolei w grupie 17- i 18-latków ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i wynosi 92,8 proc. 

Na muralu wykorzystano motyw gry w butelkę. Umieszczono ją na białej planszy, na której wypisano kilka skutków, które może powodować spożycie alkoholu, m.in. zatrucie, obniżony nastrój, konflikt z prawem, wstyd czy przekraczanie granic innych ludzi.

Ruchomy mural w Warszawie
Autor: facebook.com/PrawoMarcina

W Polsce problem alkoholizmu jest bagatelizowany, a sam alkohol traktowany jako część naszej kultury. Niewiele osób postrzega go jak niebezpieczną używkę i substancję psychoaktywną, czyli zmieniającą świadomość. 

Warszawski ratusz wraz z Centrum Wspierania Rodzin “Rodzinna Warszawa”, aby dotrzeć do młodzieży, zorganizował kampanię głównie w mediach społecznościowych, a do współpracy zaprosił m.in. prawnika Marcina Kruszewskiego, który na YouTubie i TikToku prowadzi kanał “Prawo Marcina”

Zachęca również do wzięcia konkursu na najlepsze hasło promujące tę kampanię. Nagrodą jest spotkanie z Kruszewskim i udział w jednym z realizowanych przez niego odcinków.

Przeczytaj również:

Źródło: um.warszawa.pl