Warszawskie "Szpiegowo" jednak nie zostanie wyremontowane? "Budynek nie spełnia żadnych norm budowlanych"

2022-08-09 14:09

Warszawskie osiedle przy ul. Sobieskiego nazywane potocznie „Szpiegowem” miało zostać wyremontowane i oddane do użytku ukraińskich i warszawskich rodzin. Tak się najprawdopodobniej nie stanie, bo wg wstępnych analiz budynek „nie spełnia żadnych norm budowlanych”.

szpiegowo
Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS

Miasto nie wyremontuje „Szpiegowa”?

Ogromny budynek (7 tysięcy m² powierzchni użytkowej) przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie, potocznie nazywany „Szpiegowem” od lat stoi pusty. W czasach PRL mieszkali w nim pracownicy rosyjskiej ambasady.

Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Praw Zagranicznych i warszawskiego ratusza podejmowali próby uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Gdy Warszawa przejęła „Szpiegowo” w marcu 2022, od razu pojawiły się plany, by przestrzeń wyremontować i oddać do użytku ukraińskim uchodźcom oraz warszawskim rodzinom – szacuje się, że w bloku jest ponad 100 mieszkań.

Zobacz, jak "Szpiegowo" wygląda od środka:

Niestety, jak informuje rzeczniczka stołecznego ratusza, Monika Beuth-Lutyk, remont najprawdopodobniej nigdy nie dojdzie do skutku ze względu na bardzo zły stan budynku.

- Analizujemy możliwości najbardziej efektywnego podejścia do oceny stanu technicznego budynku „Szpiegowa”. Jest to ogromny obiekt i ze wstępnych analiz wynika, że nie spełnia żadnych norm budowlanych. Możliwe, że jego remont okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. – powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka ratusza.

Monika Beuth-Lutyk podkreśla, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły, ale raczej nie należy ich się spodziewać w najbliższym czasie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE