Ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania. Jakie powinien wykupić właściciel?

2022-06-22 16:08

Planując udostępnienie mieszkania do wynajęcia koniecznie trzeba pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia, które zapewni nam ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jakie ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania powinien wykupić właściciel?

Ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania. Jakie powinien wykupić właściciel?
Autor: AnderyPopov/Getty Images Ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania to formalność, której dla własnego dobra i spokoju powinien dopełnić właściciel nieruchomości.

Spis treści

  1. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem
  2. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem dla właściciela
  3. OC w życiu prywatnym przy wynajmowaniu mieszkania
  4. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – zgłaszanie szkody
  5. Odszkodowanie za szkodę w mieszkaniu na wynajem – kiedy go nie otrzymamy?
  6. Czy trzeba ubezpieczyć mieszkanie przeznaczone na wynajem?
  7. Urządzasz mieszkanie na wynajem? Zainspiruj się - obejrzyj mieszkania zaprojektowane z myślą o wynajmie:

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem to jedna z niezbędnych formalności, której należy dopełnić, zanim wprowadzą się lokatorzy. O wiele łatwiej jest chronić od szkód lokal, w którym się mieszka, niż ten, nad którym nie mamy ciągłej kontroli. Mieszkanie udostępnione do wynajęcia, to lokata kapitału i dodatkowe źródło dochodu – ubezpieczenie przy wynajmie mieszkania pozwala zabezpieczyć środki na ewentualne naprawy, których nie może pokryć kaucja za wynajem. Polisa jasno określa też, komu należy się wypłata środków z ubezpieczenia – właścicielowi mieszkania, czy lokatorowi.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem dla właściciela

Przed szkodami wyrządzonymi przez lokatorów powinna zabezpieczać umowa najmu. Istnieje jednak ryzyko powstania innych szkód, np. w wyniku wybuchu gazu, pożaru czy zalania. Nie można także zapominać o potencjalnym włamaniu i kradzieży. Ponadto warto zabezpieczyć się na wypadek szkód, które z naszej winy mogą ponieść sąsiedzi lub administracja. W mieszkaniu na wynajem ubezpieczeniem muszą być objęte mury i elementy stałe. Zakres ochrony powinien zawierać jak najwięcej zdarzeń losowych, np. pożar, zalanie, huragan, deszcz nawalny, uderzenie pioruna, powódź (zwłaszcza gdy mieszkanie znajduje się na parterze), uderzenie pojazdu mechanicznego, upadek statku powietrznego itd.

Z punktu widzenia właściciela udostępniającego mieszkanie na wynajem, polisa ubezpieczeniowa powinna zostać rozszerzona o ubezpieczenie na wypadek stłuczenia elementów szklanych (oprócz okien obejmuje płyty indukcyjne, kabiny prysznicowe, panele fotowoltaiczne), wandalizmu i dewastacji (zbicie szyb okiennych, zniszczenie elewacji lub drzwi wejściowych; uwaga: ten dodatek nie odnosi się do szkód wyrządzonych przez lokatorów, tylko przez osoby trzecie). Ponadto ubezpieczenie mieszkania na wynajem powinno zawierać pakiet home assistance, czyli darmowe naprawy awarii i usterek wykonywane przez fachowców, np. ślusarza oraz pomoc prawną, która może się przydać podczas podpisywania umowy z lokatorami lub w razie sporów z nimi.

OC w życiu prywatnym przy wynajmowaniu mieszkania

Ten rodzaj ubezpieczenia jest przydatny zarówno dla właściciela mieszkania, jak i najemcy – to zabezpieczenie w przypadku szkód powstałych z naszej winy na zdrowiu lub mieniu osób trzecich (np. zalanie sąsiada). Właścicielowi mieszkania na wynajem OC przyda się, kiedy szkody nie powstały z winy lokatora, zostały wyrządzone osobom trzecim lub lokatorowi (np. zniszczenie jego ruchomości, które znajdują się w wynajmowanym mieszkaniu). Z kolei lokatora OC w życiu prywatnym chroni wtedy, gdy szkody powstały z jego winy, ubezpieczenie może pokryć zarówno koszty, na które został narażony właściciel mieszkania, jak i koszty należne administracji budynku lub sąsiadom.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – zgłaszanie szkody

Szkoda, która podlega pod ubezpieczenie właściciela mieszkania zgłasza właściciel, podlegającą pod lokatora (jeśli ma wykupione OC w życiu prywatnym lub polisę obejmującą ruchomości) – zgłasza lokator. W obydwu przypadkach zgłoszenie przebiega tak samo. W zależności od ubezpieczyciela, na zgłoszenie szkody (np. telefonicznie, mailowo, w oddziale) mamy od 3 do 7 dni od jej wystąpienia. Na wypłacenie bezspornej kwoty odszkodowania, ubezpieczyciel ma 30 dni, na wypłacenie spornej części – kolejne 14. Od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego można się odwołać.

Odszkodowanie za szkodę w mieszkaniu na wynajem – kiedy go nie otrzymamy?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) ma zawarte wyłączenia odpowiedzialności, czyli zapisy informujące o tym, w jakich sytuacjach właścicielowi ubezpieczenia nie przysługuje odszkodowanie. Standardowo są to m.in. rażące niedbalstwo, szkody wyrządzone celowo, brak przeglądów technicznych, nieprawidłowe podłączenie i użytkowanie urządzeń, działanie pod wpływem używek. Ponadto często w zapisach są uwzględnione sytuacje niezależne od ubezpieczonego, takie jak wojna czy atak terrorystyczny. Tak jak w przypadku każdej innej umowy warto więc dokładnie się zapoznać z warunkami ubezpieczenia.

Czy trzeba ubezpieczyć mieszkanie przeznaczone na wynajem?

Według obowiązujących w Polsce przepisów nie ma obowiązku ubezpieczenia mieszkania – zarówno tego, w którym się mieszka, jak i przeznaczonego na wynajem. Wyjątkiem jest mieszkanie kupione na kredyt hipoteczny – standardowo banki wymagają ubezpieczenia nieruchomości, podstawowa polisa jest przeważnie wliczona w kwotę i raty kredytu. Niemniej jednak jest warto wykupić ubezpieczenie i spać spokojnie.

Urządzasz mieszkanie na wynajem? Zainspiruj się - obejrzyj mieszkania zaprojektowane z myślą o wynajmie: