Kaucja przy wynajmie mieszkania. Kiedy się ją zwraca? Kiedy przepada?

2022-06-20 17:24

Kaucja przy wynajmie mieszkania to zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości. Czy wpłacenie kaucji jest konieczne? Ile powinna wynosić? Kiedy najemca może liczyć na jej zwrot kaucji i w jakich sytuacjach jej nie odzyska?

Kaucja przy wynajmie mieszkania. Kiedy się ją zwraca? Kiedy przepada?
Autor: dima_sidelnikov/Getty Images Wysokość kaucji podlega negocjacji, ustalają ją wspólnie obie strony umowy – właściciel nieruchomości i potencjalny najemca. Ustalając kwotę kaucji trzeba wziąć pod uwagę metraż i stan mieszkania, stan wyposażenia – mebli, sprzętów agd i rtv itp.

Spis treści

  1. Co to jest kaucja w umowie najmu?
  2. Ile wynosi kaucja za wynajem mieszkania?
  3. Zwrot kaucji – kiedy i jak odzyskać kaucję za wynajem mieszkania?
  4. Kiedy właściciel może zatrzymać kaucję?
  5. Czy można wynająć mieszkanie bez kaucji?
  6. Zobacz mieszkania zaprojektowane z myślą o wynajmie:

Co to jest kaucja w umowie najmu?

Kaucja w mieszkaniu na wynajem to zabezpieczenie finansowe, które najemca jest zobowiązany zapłacić w pierwszym miesiącu obowiązywania umowy najmu. To poduszka finansowa dla właściciela nieruchomości, na wypadek pokrycia kosztów szkód, które powstaną z winy wynajmującego podczas trwania umowy oraz zabezpieczenie w sytuacji, gdy najemca chce wcześniej zerwać umowę najmu. Kwota zdeponowana u właściciela mieszkania przez cały okres najmu może być wykorzystana tylko do pokrycia ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemcę. Według obowiązujących w Polsce przepisów, kaucja jest jednorazowa i zwrotna. Oznacza to, że płaci się ją raz i można ją odzyskać po upływie czasu trwania umowy najmu i wyprowadzce, jeśli nie ma potrzeby naprawy uszkodzonego mienia.

Ile wynosi kaucja za wynajem mieszkania?

Zgodnie z Ustawą o ochronie praw lokatorów wysokość kaucji nie może być wyższa od sumy 12 czynszów. W praktyce standardowa kwota kaucji jest dużo niższa – trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wynajmujący zgadza się na wyłożenie równowartości kosztów rocznego najmu przy czynszu wynoszącym np. 1000 zł. Na polskim rynku nieruchomości na wynajem kaucja wynosi przeważnie równowartość jednego lub dwóch miesięcznych czynszów za dane mieszkanie. Wysokość kaucji podlega negocjacji, ustalają ją wspólnie obie strony umowy – właściciel nieruchomości i potencjalny najemca. Ustalając kwotę kaucji trzeba wziąć pod uwagę metraż i stan mieszkania, stan wyposażenia – mebli, sprzętów agd i rtv itp. 

Zabezpieczeniem dla obu stron jest dokładne opisanie stanu mieszkania i wyposażenia w umowie najmu. Zapis ten, podczas wyprowadzki po zakończeniu trwania umowy, pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące momentu powstania usterki. Najem niekiedy trwa latami, dlatego konieczne jest tego typu zabezpieczenie.

Zwrot kaucji – kiedy i jak odzyskać kaucję za wynajem mieszkania?

Kaucja to de facto pieniądze należące do wynajmującego, jedynie zdeponowane u właściciela mieszkania. Po zakończeniu umowy najmu kaucja powinna być zwrócona w pełnej wysokości, jeśli nie doszło do szkód, takich jak uszkodzenie ścian, podłogi lub mebli, nieuregulowanie opłat administracyjnych i za media, dorobienie kluczy lub gruntowne sprzątanie przed opuszczeniem mieszkania. Zgodnie z prawem właściciel lokalu ma 30 dni na zwrot kaucji – po wyprowadzce najemcy, zdaniu mieszkania, rozliczeniu i podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego.

Kiedy właściciel może zatrzymać kaucję?

Właściciel mieszkania ma prawo nie zwrócić kaucji wynajmującemu nie tylko ze względu na szkody wyrządzone w lokalu. Zgodnie z prawem podstawą do niewypłacenia kaucji jest opuszczenie mieszkania przed końcem umowy najmu (czyli niewywiązanie się z umowy), a także podnajmowanie mieszkania lub jego części osobom trzecim, bez wiedzy właściciela.

Czy można wynająć mieszkanie bez kaucji?

Kaucja przy wynajmie mieszkania nie jest obowiązkowa, jednak warto pamiętać o tym, że jest to zabezpieczenie zarówno właściciela, jak i najemcy. W przypadku szkód, które przecież mogą zdarzyć się każdemu, mamy zabezpieczone środki na naprawę. O każdej szkodzie powstałej w mieszkaniu powinno się informować właściciela na bieżąco i od razu ustalać termin naprawy i sposób pokrycia kosztów. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe naprawienie szkody, zwłaszcza gdy zostawiona sama sobie może się powiększać. Naprawy realizowane w trakcie trwania umowy można pokryć z kaucji, jednak standardowym i zalecanym rozwiązaniem jest nienaruszanie zdeponowanej u właściciela kwoty do końca trwania umowy. Koszty naprawy szkód i awarii powstałych niezależnie od najemcy, np. awaria sprzętu agd, skutki wadliwego działania instalacji itp. pokrywa właściciel mieszkania.

Zobacz mieszkania zaprojektowane z myślą o wynajmie: