Pierwsze zdjęcia z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie robią wrażenie. Klatka schodowa to hit

2023-01-03 9:22

Budowany od 2019 roku gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest prawie gotowy. Instytucja ma otworzyć swoje podwoje dla zwiedzających w 2024 roku, ale już teraz możemy podejrzeć, jak wyglądają wnętrza nowego muzeum. Wrażenie robi szczególnie klatka schodowa.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: MSN Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w budowie

Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Budynek nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprojektował nowojorski architekt Thomas Phifer. Budowa zakończy się w przyszłym roku, a pierwsi goście będą mogli odwiedzić Muzeum w 2024 roku.

Mimo że na oficjalne otwarcie musimy jeszcze poczekać, już teraz możemy zajrzeć do środka nowej instytucji. Aleksander Małachowski, ceniony fotograf architektury, miał okazję sfotografować wnętrza budowanego muzeum. Ujęciami podzielił się na Facebooku. Fotografowi do gustu przypadła szczególnie biała klatka schodowa.

- To będzie jedna z najpiękniejszych klatek schodowych w Warszawie – napisał zachwycony fotograf.

Ale nie tylko klatka schodowa jest godna uwagi. Cały budynek o powierzchni prawie 20 tysięcy m² robi wrażenie. Niewiele osób wie, że 60% nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej… znajduje się nad tunelami i stacją metra Centrum.

Wykonanie dwóch podziemnych kondygnacji było więc całkiem sporym wyzwaniem, dlatego ten etap budowy odbywał się w ścisłej współpracy z pracownikami Metra Warszawskiego i ekspertami z Politechniki Warszawskiej.

Bryła budynku wspiera się na 128 betonowych palach fundamentowych, które sięgają ponad 30 m w głąb, oplatając konstrukcję metra.

Wnętrze Muzeum
Autor: MSN wnętrze Muzeum Sztuki Nowoczesnej (stan obecny)

Na poziomach podziemnych znajdują się m.in. pomieszczenia techniczne do przechowywania i przygotowywania dzieł sztuki do ekspozycji, a także kino oraz 6 sal edukacyjnych.

Pierwszy poziom nadziemny (właśnie zwieńczony stropem) pomieści galerię wystaw zmiennych („Galerię A”), kolejną salę edukacyjną („Małe m”), audytorium, bistro, księgarnię oraz wspomnianą wyżej klatkę schodową, łączącą ten poziom z położonymi wyżej przestrzeniami wystawienniczymi.

msn
Autor: MSN wnętrze Muzeum Sztuki Nowoczesnej (stan obecny)

Warto też wspomnieć o tzw. city roomach, czyli „pokojach z widokiem”, umiejscowionych między salami wystawowymi. Tutaj odwiedzający będą mogli na chwilę odpocząć, a dzięki dużym przeszkleniom – podziwiać panoramę miasta.

Przeszklone zostaną także i podcienia na parterze. W ten sposób Muzeum będzie „zapraszało” widzów do środka, a jednocześnie sam gmach będzie przenikać do tkanki miejskiej.

Fasada w górnych kondygnacjach będzie wykonana z białego betonu, co w połączeniu z przeszklonym parterem da efekt zawieszenia nad ziemią.

Źródło: Noizz

Muzeum
Autor: MSN Widok na Muzeum Sztuki Nowoczesnej (stan obecny)