IKEA wypuszcza limitowaną, ręcznie robioną kolekcję. To hołd dla rzemiosła

2023-05-24 10:17

W czerwcu tego roku IKEA wypuści nową, limitowaną kolekcję MÄVINN. Będzie dostępna wyłącznie online. Wśród niej znajdzie się 20 unikalnych i ręcznie wykonanych przedmiotów, które mają być ukłonem w stronę kunsztu oraz rzemiosłu.

IKEA MANVINN Materiały prasowe / IKEA
Autor: Materiały prasowe / IKEA

Co znajdzie się w kolekcji? M.in. dekoracyjne kosze z juty, ręcznie haftowane poszewki, rustykalne klosze zrobione z włókien bananowca, dywaniki, fartuchy, torby oraz organizery wykonane z nadwyżki dżinsu.

IKEA MANVINN
Autor: Materiały prasowe / IKEA

Wszystkie produkty z tej linii stworzono w Azji (Wietnamie, Bangladeszu, Tajlandii i Indiach) przy współpracy z przedsiębiorstwami społecznymi zatrudniającymi najbardziej potrzebujących ludzi z obszarów wiejskich.

IKEA MANVINN
Autor: Materiały prasowe / IKEA

Każdy z produktów jest wyjątkowy, bo - jak już wspomniano - w całości został wykonany ręcznie. Na niektórych z nich znajdują się oryginalne hafty, inne zrobiono z naturalnych materiałów i włókien, które pozyskano lokalnie.

Wybrano je ze względu na ich odnawialność, trwałość, ale też to, że aby je pozyskać, ale i cokolwiek z nich wyprodukować, można było stworzyć do tego nowe miejsca pracy.

IKEA MANVINN
Autor: Materiały prasowe / IKEA

Zatrudniono utalentowanych, ale i doświadczonych rzemieślników oraz tkaczy, których umiejętności są na najwyższym poziomie. 

– Naszym początkowym pomysłem było podkreślenie rzemiosła i wysunięcie na pierwszy plan osobę, która wykonała produkt. To skłoniło nas do myślenia o doświadczeniu, jakim jest wizyta na lokalnym targu, gdzie można znaleźć ciekawe przedmioty i ludzi sprzedających swoje rękodzieła.

Każdy przedmiot ma charakterystyczny wygląd i rustykalny charakter, co nadaje im wyjątkowości – mówi Paulin Machado, projektantka w IKEA of Sweden.

Przczytaj również:

Źródło: IKEA