Genialne rozwiązanie na parkingach we Francji. Dziwne, że dopiero teraz ktoś na to wpadł

2022-11-23 15:49

Polska może uczyć się od Francji? Uchwalono tam właśnie nowe przepisy, według których na każdym parkingu mieszczącym min. 80 samochodów mają znaleźć się panele słoneczne.

Panele fotowoltaiczne na parkingu
Autor: Getty Images/Teamjackson

Szacuje się, że dzięki ustawie, którą właśnie przyjął Senat, co roku na parkingach zostanie wyprodukowane 11 gigawatów energii! Ponieważ te dane to raczej abstrakcja dla przeciętnego Kowalskiego, należy wyjaśnić, że obecnie Francja posiada 65 reaktorów atomowych. Te są w stanie w ciągu roku w sumie wyprodukować 61 gigawatów energii. Okazuje się zatem, że na taką ilość energii, jaka zostanie wyprodukowana na parkingach, musiałoby przez rok pracować aż 10 reaktorów! Ta liczba robi wrażenie.

Fotowoltaika na parkingu
Autor: Getty Images/schwartstock

Teraz właściciele parkingów mają od trzech do pięciu lat (w zależności od wielkości parkingu), aby dostosować się do nowego prawa. Należy dodać, że dotyczy ono tylko tych, na których placach może zaparkować od 80 do 400 samochodów. Ustawa mówi, że panele fotowoltaiczne muszą pokryć minimum połowę powierzchni placu. 

Nowe prawo chce jak najbardziej uniezależnić Francję od innych źródeł energii, chociaż i tak ten kraj może pochwalić się, że 70% prądu czerpie z atomu. Kolejnym plusem budowania zadaszeń na parkingach jest również dodatkowy cień oraz ochrona samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Przeczytaj również:

Źródło: whitemad.pl
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE