Wystarczyło jasne drewno i kilka soczyście zielonych roślin. Teraz łazienka Magdy jest nie do poznania

2022-09-29 10:23

– Drewno, kamień, rośliny, kolory ziemi. Te elementy dają nieskończenie dużo możliwości zaprojektowania intrygującego wnętrza. I przyjaznego, co w łazience ma szczególne znaczenie – mówi Magda.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek MAGDA Ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Białostockiej i od razu po uzyskaniu dyplomu inżyniera założyła własną firmę projektową. Nie tak dawno temu znalazła dla niej nazwę, której na pewno nie zmieni – Pracownia Wnętrz Naturalnych. Magda zajmuje się projektowaniem głównie mieszkań i domów. To jej wielka pasja. Wyznaje, że popularne powiedzenie: „ten kto kocha swoją pracę, nie czuje, że się trudzi”, idealnie się do niej odnosi.

To druga łazienka w domu rodziców Magdy. W pierwszej mieści się wanna, dlatego tym razem architektka zaplanowała kabinę prysznicową. Obszerną, z bardzo niskim brodzikiem, by z czasem, gdy gospodarze będą starsi, nic nie utrudniało im wejścia pod natrysk.

Magda mieszka teraz ok. 200 km od domu rodzinnego, ale często do niego przyjeżdża. W trakcie odwiedzin zaprojektowaną przez siebie łazienkę i sąsiadującą z nią sypialnię ma do swojej dyspozycji. Pomieszczenia zostały wygospodarowane z nieużywanej części poddasza, więc przed urządzeniem wymagały gruntownego remontu, m.in. docieplenia dachu.

W łazience trzeba było udrożnić przewody wentylacyjne, bo kawki urzędując w nich przed laty, zupełnie je zatkały. Konieczna okazała się również wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz starego żeliwnego grzejnika pod oknem. Teraz jest płaski przy drzwiach, pełni jednocześnie funkcję suszarki.

Sanitariaty Magda ustawiła wzdłuż jednej ściany. Dzięki temu nie lawiruje się między sprzętami, bo ciąg komunikacyjny jest szeroki, wygodny. W łazience od progu czuje się pogodny, przytulny nastrój. Przyczyniają się do tego rośliny i dominujące w aranżacji bambusowe drewno.

ARANŻACYJNE ZABIEGI

Ze względu na niewielki metraż pomieszczenia (ok. 5 m²) architektka wykorzystała na ścianach i podłodze płytki małego formatu. Biel ma za zadanie nie tylko powiększyć wnętrze optycznie, lecz także zamaskować skos przy oknie (odciąga też od niego uwagę graficzna posadzka z heksagonów). Biel odbija światło słoneczne, dzięki czemu wnętrze nie nagrzewa się tak jak w przypadku ciemnych barw. Dodatkowo dopływ światła dziennego reguluje bambusowa żaluzja (naszedomowepielesze.pl).

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Lustro – Zara Home; kwietniki – Jysk; ręczniki – H&M Home; figurka ptak – Fabryka Form; szczotka – The Body Shop

PRECYZYJNY UKŁAD

Wzór z płytek heksagonalnych na posadzce Magda skrupulatnie rozrysowała („trochę było z tym zabawy”, wspomina). Tworzą rodzaj kwiatowego graficznego patchworku. Dla efektu znaczenie miało również to, by osie symetrii wzoru i sprzętów pokrywały się (głównie WC oraz motyw czarnego kwiatu).

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Stojak na papier toaletowy – IKEA, bambusowe kubiki – IKEA; świeczka zapachowa – Home & You

W STRONĘ CIEPŁYCH KLIMATÓW

Na ścianie nad obudową stelaża do wiszącej miski ustępowej został powtórzony fragment motywu z posadzki. Świetnie się z nim komponują czarny reling (IKEA) oraz ceramiczne i drewniane drobiazgi przywołujące miłe skojarzenia z przyrodą.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Sprytny trik glazurnika
MAGDALENA KRUPOWICZ Pracownia Wnętrz Naturalnych instagram.com/naturalnewnetrza/ e-mail: naturalnewnetrza @gmail.com tel.: 790 511 918
Magdalena Krupowicz, Pracownia Wnętrz Naturalnych, instagram.com/naturalnewnetrza/

Naklejony na ścianę dekoracyjny motyw z płytek jest wypukły, a ta różnica wysokości obu powierzchni nie sprawia dobrego wrażenia. Fachowcy starają się ładnie wykończyć krawędzie takich kafli, malując je w kolorze tła lub fugi, lecz niewiele to zmienia. Na dodatek farba na krawędziach się wyciera i szybko zbiera się na nich kurz. Dlatego w swojej łazience zastosowałam rozwiązanie, dzięki któremu płaszczyzny płytek i ściany są zlicowane. Nie jest to trudne, pod warunkiem, że glazurnik ma wprawę. Po naklejeniu na ścianie kafli docina się do nich płytę gipsowo-kartonową. Następnie płytę mocuje się do ściany. Naklejane elementy można zlicować za pomocą grubszej lub cieńszej warstwy kleju.

W STRONĘ CIEPŁYCH KLIMATÓW

Na ścianie nad obudową stelaża do wiszącej miski ustępowej został powtórzony fragment motywu z posadzki. Świetnie się z nim komponują czarny reling (IKEA) oraz ceramiczne i drewniane drobiazgi przywołujące miłe skojarzenia z przyrodą.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE