Wymiana kabiny prysznicowej – jak to zrobić?

2019-10-08 15:15 Dominik Olszewski
Wymiana kabiny prysznicowej
Autor: mat. pras. Radaway Kabina prysznicowa Idea PDD

Kabina prysznicowa montowana kilka lub kilkanaście lat temu nie wygląda już tak pięknie jak dawniej? W takim razie czas na zmiany! Jak wymienić kabinę prysznicową samodzielnie i czym ją zastąpić? Sprawdźmy kilka propozycji!

Wymiana kabiny prysznicowej – z brodzikiem czy bez?

Zanim przystąpimy do pracy, zastanówmy się, co tak naprawdę chcemy zrobić. Czy irytuje nas jedynie pęknięta szyba w kabinie, czy też strefa prysznicowa całościowo nie prezentuje się zbyt dobrze. Czasami może okazać się bowiem, że wystarczy wymienić same ścianki kabiny i osadzić je na starym brodziku. Najczęściej jednak decydujemy się na wymianę kabiny prysznicowej z brodzikiem, aby estetyka obu elementów była spójna.

Wymiana kabiny prysznicowej może być o wiele mniej problematyczna od pierwotnego montażu, pod warunkiem że zdecydujemy się na umieszczenie nowego modelu w miejscu starego i wybierzemy produkt o takich samych wymiarach. Stawiamy wtedy kabinę prysznicową, korzystając z istniejącego już odpływu czy mocując profile w tych samym miejscach.

Wymiana kabiny krok po kroku

1. Prace należy zacząć od połączenia brodzika z nóżkami i syfonem i po uprzednim wypoziomowaniu przystąpić do uszczelnienia go silikonem ze wszystkich stron.

2. W kolejnym kroku przechodzimy do wspomnianego już mocowania profili do ścian za pomocą kołków rozporowych.

3. Następnie powinniśmy złożyć szkielet ścianek i drzwi oraz uzupełnić je szybami – wszystkie tafle należy też zabezpieczyć uszczelkami.

4. Teraz mocujemy rolki na prowadnicach, a na nich drzwi.

5. Na koniec kabinę w miejscu połączenia z brodzikiem wykańczamy silikonem.

..  Kabina walk-in w nowoczesnej łazience >>>

Wymiana kabiny prysznicowej na wannę

Nieco inaczej przedstawia się kwestia wymiany kabiny prysznicowej na wannę. Warto przed tym upewnić się, czy wybrany model wanny na pewno zmieści się w naszej łazience – pamiętajmy, że będzie on zajmował przynajmniej dwukrotność powierzchni starej kabiny. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże, zastanówmy się dodatkowo, czy duża przestrzeń kąpielowa nie utrudni dostępu do innych stref łazienki.

Konieczne będzie też przesunięcie przyłączy ciepłej i zimnej wody – teraz będą się znajdowały nieco niżej niż w przypadku kabiny prysznicowej – najczęściej armaturę mocuje się bowiem tuż nad lub na samym rancie wanny.

Wymiana kabiny prysznicowej na wannę oznacza także najczęściej, choć nie zawsze, konieczność przesunięcia odpływu. Przeważnie znajduje się on bowiem dalej od ściany niż w brodziku, a czasami umiejscawiany jest nawet w centralnej części dna wanny.

Warto pamiętać, że złotym środkiem w wyposażaniu łazienki może okazać się wanna z parawanem, pełniąca jednocześnie funkcję kabiny prysznicowej.

Ile trwa wymiana kabiny prysznicowej?

Z wymianą kabiny prysznicowej z brodzikiem z powodzeniem uporamy się w jeden dzień, szczególnie jeśli nie będziemy tego robić w pojedynkę. Demontaż starej kabiny prysznicowej to kwestia kilkudziesięciu minut, a montaż nowej strefy prysznicowej to kolejne 2-3 godziny.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia wymiany kabiny prysznicowej na wannę. Potrzebna jest tutaj pomoc hydraulika, który przeniesie zarówno przyłącza wody, jak i odpływ. Dużo zależy więc od tego, jak szybko fachowiec upora się ze zleconym mu zadaniem. Sam montaż wanny na przygotowanej już instalacji wodnej nie zajmie nam wiele czasu – bardziej czasochłonne może okazać się obudowywanie wanny, jeśli nie chcemy korzystać z gotowych rozwiązań. Pamiętajmy też, że w czas montażu kabiny lub wanny trzeba też wliczyć schnięcie silikonu – około 24 godzin.

..  Prysznice: co wybrać? Ponad 30 ciekawych rozwiązań >>>

Ile kosztuje wymiana kabiny prysznicowej?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli wymieniamy starą kabinę z brodzikiem na nową i poradzimy sobie z tym zadaniem samodzielnie, koszt całego zadania będzie równoznaczny z ceną materiałów. Zlecając to zadanie fachowcom, do kosztu związanego z zakupem materiałów należy doliczyć ok. 300-400 zł za robociznę.

Więcej zapłacimy za wymianę kabiny prysznicowej na wannę – jak już wspomnieliśmy, konieczna będzie tu pomoc hydraulika. Cena takich prac może wynieść powyżej 1000 zł, choć oczywiście wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Koszty można nieco zmniejszyć, zlecając specjalistom tylko te zadania, których nie jesteśmy w stanie podjąć się samodzielnie.