Spłuczka podtynkowa – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując stelaż podtynkowy?

2020-08-28 10:31

Stelaż podtynkowy często uważany jest za symbol nowoczesnej, estetycznej i funkcjonalnej łazienki. Stosowane głównie w podwieszanych misach WC, spłuczki podtynkowe są bezpieczne, trwałe i co najważniejsze – skutecznie pomagają oszczędzać wodę! Jakie jeszcze zalety mają stelaże podtynkowe? Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Stelaż podtynkowy
Autor: sl-f/Getty Images Stelaż podtynkowy kojarzony jest z nowoczesnymi, stylowymi łazienkami

Spis treści

  1. Zalety stelaży podtynkowych
  2. Wybieramy stelaż podtynkowy – na co zwrócić uwagę?

Zalety stelaży podtynkowych

Stelaże podtynkowe zaczęły pojawiać się w polskich łazienkach w latach 90., ale początkowo podchodzono do nich z rezerwą. Widok wiszącej misy WC i ukrytej w ścianie konstrukcji wywoływał w użytkownikach obawy przed awarią i uszkodzeniem muszli. Obecnie stelaże podtynkowe spotkać możemy niemal w każdym domu i budynku użyteczności publicznej. Nie powinno nas to dziwić: spłuczki podtynkowe nie tylko prezentują się estetycznie i stylowo, ale także zapewniają komfort użytkowania i minimalizują wystąpienie awarii.

Stelaż podtynkowy dobrego producenta może wytrzymać obciążenie nawet 400 kilogramów. Ponadto, wysokiej jakości spłuczki podtynkowe pozwalają na regulację pojemności zbiornika na wodę i obfitości spłukiwania, co przekłada się na niższe koszty zużycia wody. Podobnie jak krany z perlatorem, spłuczki podtynkowe pomagają nam oszczędzać wodę i dbać o środowisko. Oprócz tego, spłuczki podtynkowe zazwyczaj są bardzo ciche, co przekłada się na większy komfort w ich użytkowaniu.

Stelaż podtynkowy w łazience
Autor: hemul75/GettyImages

Tradycyjne misy stojące zajmują dużo miejsca i mogą sprawiać kłopoty w utrzymaniu czystości (na ich powierzchni chętnie osiada kurz, zwłaszcza w mniej dostępnych zakamarkach). Natomiast elementy składowe podwieszanych mis na stelażach podtynkowych są zabudowane – widzimy jedynie samą misę i przycisk spłukujący. W efekcie mamy wrażenie, że misa zajmuje mniej miejsca i jest lżejsza niż w rzeczywistości. Również sprzątanie wiszącej na stelażu misy jest łatwe i bezproblemowe.

Wybieramy stelaż podtynkowy – na co zwrócić uwagę?

Sklepowe półki uginają się od stelaży podtynkowych różnych producentów. Jak wybrać najlepszy? Na co zwróci uwagę? Najpierw musimy zastanowić się nad rodzajem stelaża podtynkowego, który będzie pasował do naszej łazienki.

Stelaż do zabudowy lekkiej (suchy) montuje się w ścianach z karton-gipsu. Składa się on z ramy samonośnej wykonanej ze stali – taka konstrukcja pozwala na montaż m.in. w ścianach działowych i ściankach instalacyjnych. Dużą zaletą stelaża do zabudowy lekkiej jest jego prosty i szybki montaż (wyposażony jest w specjalne wsporniki, które ułatwiają proces). Ten rodzaj stelaża podtynkowego mocujemy do podłogi lub ściany i podłogi, a potem obudowujemy płytą kartonowo-gipsową oraz specjalnymi profilami. W efekcie nad stelażem powstaje dodatkowa przestrzeń, którą możemy wykorzystać jako półkę. Z kolei stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej (mokry) przeznaczony jest do montażu w ścianach murowanych. Niestety, ten rodzaj stelaża wymaga nieco większego nakładu pracy – musimy najpierw wykuć otwór w ścianie murowanej, umieścić stelaż, a następnie nałożyć tynk.

Stelaż podtynkowy w łazience
Autor: materiały prasowe TECE Konstrukcja i elementy składowe stelaża ukryta jest w ścianie

Kupując spłuczki podtynkowe, warto zdecydować się na modele renomowanych producentów cechujące się najwyższą jakością i trwałością. W ten sposób unikniemy awarii i dodatkowych kosztów związanych z naprawą lub wymianą poszczególnych elementów stelażu. Dobrym pomysłem jest zakup stelaża wykonanego z jednego kawałka materiału metodą rozdmuchu. Taki model gwarantuje maksymalną szczelność i praktycznie eliminują wystąpienie awarii.

Wybierając spłuczkę podtynkową zwróćmy także uwagę na pojemność zbiornika na wodę i ekologiczność funkcji spłukiwania. Niektórzy producenci oferują możliwość regulowania poziomu napełniania zbiornika (2-3.5 l to opcja bardzo ekonomiczna), co może przyczynić się w znacznym stopniu do zmniejszenia rachunków za wodę! Nie zapominajmy także o gwarancji – uznani producenci oferują nawet 10 lat gwarancji oraz dostęp do wymiennych części i fachowy serwis. Gorszej jakości produkty zazwyczaj objęte są zaledwie 2-letnią gwarancją bez możliwości wymiany zepsutych elementów. Trzeba uważać!

Stelaż podtynkowy w łazience
Autor: dit26978/GettyImages