Polskie wanny z drewna podbijają świat. Luksusowy gadżet czy wyższy poziom przyjemności?

2022-07-06 12:29

Zaczęło się od umywalki we własnym domu. Teraz drewniane wanny ze Strzelina kupują luksusowe hotele, pięciogwiazdkowe salony spa, a także prywatni inwestorzy z całego świata. Czy drewniane wanny to tylko gadżet dla bogaczy, a może przyjemniejsza alternatywa dla tradycyjnych wanien?

drewniana wanna
Autor: Unique Wood Design Wanna Madra 190 wykonana z Dębu, realizacja w Izraelu. Projekt wnętrza: Ar studio

Spis treści

  1. Przed wanną był jacht
  2. Impregnacja, impregnacja, impregnacja
  3. Kosztowna przyjemność
  4. Zalety wanien drewnianych

Przed wanną był jacht

Produkcją luksusowych wanien z drewna zajmuje się od ponad dekady rodzinna firma ze Strzelina. To właśnie w tym 12-tysiecznym mieście na Dolnym Śląsku ma swoją siedzibę Unique Wood Design. Co ciekawe, założyciele firmy przez wiele lat trudnili się szkutnictwem, projektowaniem i produkcją łodzi oraz jachtów.

Skąd więc pomysł na drewniane wanny? Jak przyznają założyciele firmy w rozmowie z serwisem INNPoland.pl, pewnego dnia znajomy zasugerował im, by swoją wiedzę w produkcji łodzi wykorzystali do stworzenia… umywalki. A reszta to już historia.

Jednak, jak zaznaczają założyciele firmy Unique Wood Design produkcja wanny z drewna to nie to samo, co produkcja jachtu czy łodzi. Podczas kąpieli drewno ma bezpośredni kontakt ze skórą. Ponadto, drewniana balia jest obciążana inaczej niż kadłub łodzi, a także narażona jest na częste tarcie, zarysowania i kontakt ze środkami czyszczącymi, w tym chemicznymi. Musi więc spełniać najwyższe standardy wytrzymałości.

wanna z drewna
Autor: Unique Wood Design Wanna niestandardowa, wykonana z dębu, zainstalowana na Ibizie.

Impregnacja, impregnacja, impregnacja

Proces powstawania wanny z drewna jest dość złożony i trwa nawet pół roku. Do tworzenia drewnianych wanien, firma Unique Wood Design wykorzystuje tradycyjne techniki stolarskie i szkutnicze, i łączy je z nowoczesną technologią obróbki drewna oraz kilkunastostopniową impregnacją.

To właśnie impregnacja jest najważniejszym etapem produkcji każdej wanny z drewna. Odpowiednio zaimpregnowany produkt będzie nie tylko odporny na wilgoć, ale również na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i działanie środków chemicznych.

To dlatego w Unique Wood Design impregnatem pokrywa się wannę nawet kilkanaście razy, a cały proces trwa… 18 tygodni! Co ciekawe, polska firma stosuje autorską metodę impregnacji, która powoduje rozświetlenie struktury drewna, dając wyjątkowy rezultat estetyczny. Dodatkowo, elementy drewniane są układane i cięte pod odpowiednimi kątami, co tylko wzmacnia imponujący efekt!

wanna z drewna
Autor: Unique Wood Design Wziualizacja. Projekt Ceramstic Volvano

Kosztowna przyjemność

Bez wątpienia wanny polskiej firmy są unikatem w skali światowej. Warto wspomnieć również o tym, że każdy model wykonywany jest prawie w całości ręcznie, a przy jednej wannie pracuje nawet 20 osób!

Wanny ze Strzelina produkuje się głównie z orzecha amerykańskiego (najdroższe modele), klonu, jesionu, sapeli (inna nazwa: mahoń amerykański) i padouka (inna nazwa: vermillion), a więc przede wszystkim gatunków egzotycznych, cechujących się dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć.

A ile musimy zapłacić, by zamienić tradycyjną wannę na model drewniany? Cena wanny z drewna zależy oczywiście od wielu czynników, jak materiał, rozmiary i inne udogodnienia, jednak można przyjąć, że wykonanie podstawowego, najtańszego modelu będzie nas kosztować 20 tysięcy złotych.

Zalety wanien drewnianych

Nie da się ukryć, że wanna z drewna to produkt luksusowy i nie na każdą kieszeń. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na taki produkt, zdecydowanie warto!

Przede wszystkim drewno to żywy materiał, a każdy wykonany na zamówienie model jest unikatowy – nie ma na świecie drugiego takiego samego egzemplarza. Co więcej, drewno doskonale ociepla pomieszczenia, wprowadzając do nich przytulny, miły klimat. Przy tym jest ekologiczne, eleganckie i uniwersalne – będzie pasować do każdej łazienki, bez względu na styl i wystrój wnętrza.

Drewniana wanna dłużej utrzymuje ciepło niż jej tradycyjny odpowiednik. A sam kontakt skory z drewnem działa kojąco i relaksująco – drewno jest przyjemne i ciepłe w dotyku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE