Drewniana armatura łazienkowa. Czy wanna i umywalka z drewna to dobry pomysł?

2022-01-13 14:17

Wybierając armaturę do łazienki kierujemy się nie tylko względami estetycznymi. Istotny jest również materiał, z którego wykonano umywalkę czy wannę. Najpopularniejsze wciąż są modele ceramiczne, chociaż coraz większą uwagą cieszy się armatura wykonana z nieoczywistych materiałów jak szkło, metal czy… drewno. Dziś przyjrzymy się tej ostatniej grupie. Czy warto inwestować w drewnianą armaturę? Czy faktycznie wanna z drewna jest odporna na wilgoć?

Wanna drewniana
Autor: ismagilov/gettyimages

Spis treści

  1. Armatura drewniana – czy to dobry pomysł?
  2. Z jakiego drewna wykonuje się wanny i umywalki?
  3. Jak pielęgnować armaturę drewnianą?
  4. Baterie, umywalki i wanny z drewna

Armatura drewniana – czy to dobry pomysł?

Drewno może nie być pierwszym wyborem, jeśli chodzi o materiał na umywalkę czy wannę, ale na pewno jest jednym z ciekawszych. Już od jakiegoś czasu drewniane blaty, podłogi i inne elementy wyposażenia wykonane z tego materiału królują w światowym designie i nic nie zapowiada, że wkrótce się to zmieni. Nic dziwnego – drewno doskonale ociepla pomieszczenie, wygląda elegancko i jest ekologiczne.

Ponadto, drewniane elementy pasują do każdego stylu, dlatego możemy urządzić nowoczesną łazienkę i postawić w jej centrum efektowną wannę z amerykańskiego orzecha. Styl glamour podkreślą natomiast ręcznie rzeźbione nóżki takiej wanny. Z kolei w łazience w stylu industrialnym doskonale sprawdzi się umywalka z drewna tekowego o nieregularnych kształtach.

Drewniana armatura ma praktycznie same zalety: jest stylowym, luksusowym i uniwersalnym wyborem. Mimo to, wiele osób obawia się niskiej odporności drewna na wilgoć i wodę. Czy drewniane wanny i umywalki faktycznie źle znoszą kontakt z wodą i wilgocią? Otóż nie! Do tworzenia nowoczesnej armatury drewnianej stosuje się technikę wykorzystywaną do produkcji jachtów: najpierw drewno poddaje się obróbce, następnie kilkustopniowej impregnacji, a na koniec pokrywa się je grubą warstwą lakieru. Tak zabezpieczone drewno jest całkowicie odporne nie tylko na wilgoć, ale również na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, a także czynniki atmosferyczne (w tym promienie UV).

Z jakiego drewna wykonuje się wanny i umywalki?

Do produkcji drewnianej armatury łazienkowej wykorzystuje się głównie egzotyczne gatunki drewna takie jak orzech amerykański, teak, padouk, iroco, merbau czy wenge. Czasami możemy spotkać produkty wykonane z rodzimych gatunków: dębu, wiśni i jaworu, które poddane zostały dodatkowej impregnacji, jednak to gatunki egzotyczne wykazują się największą trwałością (są też naturalnie odporne na wilgoć).

Jak pielęgnować armaturę drewnianą?

Mimo trwałości i solidności wanien i umywalek drewnianych pamiętajmy, by do ich czyszczenia używać delikatnych detergentów i miękkich ściereczek. Impregnat tworzy na powierzchni nieprzepuszczalną warstwę, więc ani brud, ani tłuszcz nie będzie wnikał w strukturę drewna, ale zbyt ostre szczotki mogą naruszyć warstwę ochronną – dlatego wystarczy przetrzeć wannę lub umywalkę szmatką i wytrzeć do sucha.

Detergentów używajmy jedynie do mocniejszych plam i zabrudzeń. Warto przy zakupie drewnianej wanny lub umywalki zapytać producenta o to, jak dbać o konkretny model – to ważne, ponieważ każdy gatunek drewna ma inne właściwości.

Baterie, umywalki i wanny z drewna

Drewniane baterie łazienkowe to oryginalne rozwiązanie, które doda każdej łazience wyjątkowego charakteru. Zazwyczaj wnętrze kranu wykonane jest z mosiądzu, natomiast obudowa z drewna, np. dębu europejskiego, mahonia afrykańskiego czy orzecha amerykańskiego.

Każdy rodzaj drewna ma inny kolor i niepowtarzalne ułożenie słojów, dlatego nie znajdziemy dwóch takich samych kranów czy baterii prysznicowych (co jest niewątpliwą zaletą). Drewniane baterie można z powodzeniem stosować przy umywalce, wannie, prysznicu, a także w kuchni przy zlewie. Są one dokładnie zaimpregnowane, a więc odporne na uszkodzenia, zarysowania, wilgoć i promienie UV.

Drewniana umywalka to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli ceramicznych. Dużą zaletą drewnianych umywalek jest ich lekkość i dowolność w doborze kształtu. Ręczna obróbka drewna pozwala uzyskać nieregularny, okrągły, kwadratowy czy prostokątny kształt umywalki. Dzięki bogactwu kształtów, kolorów i oryginalnemu usłojeniu, drewniane umywalki dostosujemy do każdej łazienki, niezależnie od stylu i wystroju.

Ile kosztuje drewniana umywalka? Takie rozwiązanie nie należy do najtańszych. Ceny umywalek wykonanych z egzotycznych gatunków drewna zaczynają się od 5 tysięcy złotych.

Drewniana wanna przede wszystkim musi być odporna na ścieranie i chemiczne detergenty czyszczące. Powłoka, którą jest pokryta nie może wydzielać substancji lotnych ani wywoływać reakcji alergicznych – warto o tym pamiętać podczas zakupu armatury z drewna. Na każdą drewnianą wannę nakłada się kilkanaście warstw impregnatu, który głęboko wnika w strukturę drewna. Następnie wannę pokrywa się olejem, lakierem lub woskiem, który tworzy błyszczącą, śliską powierzchnię odporną na wilgoć i zarysowania.

Dlaczego drewno jest doskonałym materiałem na wannę? Ponieważ ma mniejsze zdolności do przewodzenia ciepła, dzięki czemu woda wlana do drewnianej wanny dłużej pozostaje ciepła. Podobnie jak w przypadku drewnianej umywalki, koszt wanny jest dość wysoki. Za model o standardowych wymiarach musimy zapłacić nawet 20 tysięcy złotych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE