Płytki wielkoformatowe – modne rozwiązanie do łazienki i nie tylko. Kiedy i jak je stosować?

2020-11-30 11:38

Choć obecnie na rynku można znaleźć płytki niemalże w każdym rozmiarze, o jakim tylko pomyślimy, ostatnio to te wielkoformatowe cieszą się wyjątkowym powodzeniem. Co powinniśmy wiedzieć, decydując się na duże płytki na ścianie lub podłodze? Oto garść wskazówek dotyczących wyboru i układania płytek wielkoformatowych.

Płytki wielkoformatowe w łazience
Autor: materiały prasowe Archistory / KANDO Architects

Spis treści

 1. Co wiemy o płytkach wielkoformatowych?
 2. Zalety wykorzystania dużych płytek na ścianie lub podłodze
 3. Modne płytki wielkoformatowe
 4. Jak układać gres wielkoformatowy?

Co wiemy o płytkach wielkoformatowych?

Jakie warunki techniczne musi spełniać płytka, by została uznana za wielkoformatową? Logika podpowiada, że musi być większa od tych uważanych za standardowe, czyli cechować się wymiarami wynoszącymi więcej niż:

 • 45 × 45 cm w przypadku płytek kwadratowych,
 • 30 × 60 cm w przypadku płytek prostokątnych.

Zazwyczaj jednak ich wymiary są o wiele większe i długość jednego boku przekracza 100 cm, a nawet jest jeszcze większa.Jeśli chodzi o grubość, wybór wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnych płytek. Znajdziemy wśród nich zarówno 3-milimetrowe modele slim, jak i takie, których grubość wynosi od 5 do 12 mm lub więcej.

Zalety wykorzystania dużych płytek na ścianie lub podłodze

Nie da się ukryć, że płytki wielkoformatowe prezentują się wyjątkowo estetycznie. Duże wymiary sprawiają, że można nimi pokryć większą powierzchnię i zyskać minimalistyczny efekt – niemalże idealnie gładki i z małą liczbą rozpraszających uwagę elementów, takich jak widoczne łączenia i fugi.

Co więcej, wiele płytek wielkoformatowych to modele o rektyfikowanych krawędziach. Co to oznacza? Że mają lekko zeszlifowane ranty i mogą być układane zupełnie bezspoinowo bądź z bardzo cienką fugą. Tworzą zatem powierzchnię, która wygląda jednolicie, niemal tak, jak gdyby została w całości odlana z jednego materiału.

Modne płytki wielkoformatowe

Bogaty wybór deseni sprawia, że tego rodzaju płytki sprawdzają się nie tylko w łazienkach czy kuchniach, lecz również w bardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach, takich jak salon, sypialnia czy przedpokój. Do najmodniejszych obecnie wzorów gresu wielkoformatowego zaliczamy:

 1. beton architektoniczny – utrzymane w tej stylistyce duże płytki na ścianie idealnie wpisują się w aranżacje utrzymane w stylu industrialnym i nowoczesnym. Ciekawym pomysłem jest wykończenie nimi jednej konkretnej ściany, która stanowi kontrast dla reszty wystroju – może to być np. ta ściana, na której wisi telewizor;
 2. imitację marmuru – biała posadzka wykończona marmurowym motywem pięknie dopełni wnętrze urządzone w stylu glamour, obfitujące w biało-czarno-złote akcenty,
 3. płytki drewnopodobne – do złudzenia przypominające podłogę wykonaną z naturalnego drewna, a jednak dysponujące zaletami płytek ceramicznych. Są łatwe w pielęgnacji, trwałe i dostępne w odcieniu imitującym niemalże każdy rodzaj drewna – od klasyków takich jak dąb czy jesion, po bardziej egzotyczne gatunki, czyli np. wenge lub mahoń.

Jak układać gres wielkoformatowy?

Aby płytki wielkoformatowe wyglądały korzystnie na ścianie lub na posadzce – powinniśmy układać je, mając na uwadze następujące aspekty:

 • przygotowanie podłoża – duży format płytek uniemożliwia niwelowanie ewentualnych nierówności podłoża. Zanim zaczniemy układać elementy dekoracyjne, musimy zatem idealnie wyrównać powierzchnię roboczą, najlepiej samopoziomującą wylewką;
 • sposób ułożenia – zacznijmy od wyznaczenia centralnej osi (idącej przez środek lub po przekątnej), aby ewentualne docinki znalazły się tuż przy ścianach;
 • metoda klejenia – zaprawa powinna być nakładana nie tylko na podłoże, ale również na powierzchnię samej płytki. Dlaczego? Dzięki temu ryzyko pozostawienia pustych miejsc jest mniejsze, a wiązanie trwalsze. To zaś zmniejsza też niebezpieczeństwo pęknięcia gresu, np. wtedy, gdy coś ciężkiego spadnie na środek dużej płytki.

Czy warto wykończyć wnętrze płytkami wielkoformatowymi? Wszystko zależy do naszego poczucia estetyki oraz tego, jakimi warunkami cechuje się pomieszczenie. Zastosowane w odpowiedni sposób, mogą jednak stworzyć efekt, który nada wnętrzu niebanalny, nowoczesny charakter.